Opakují se mi vztahy s emocionálně nedostupnými muži

Sdílejte s přáteli

Poprvé se s takovým vztahem člověk setká v dětství, kdy se cítil nedostatečně milován rodiči a pro lásku musel udělat více než jeho vrstevníci. Pokud jsou rané vazby problematické, uloží se nezdravé schéma do nevědomých obsahů a rostete s rozbitým chemickým kompasem. To způsobí, že se vám nefunkční vztahy opakují i v dospělosti.

Klienti se mě často ptají: „Ale proč bych sama vyhledávala vztahy, které mi ubližují? To nemá logiku.“ Logiku to bohužel má. Náš mozek se bojí změn a tento strach způsobuje, že nevědomě vyhledáváme situace, které jsou pro nás známé, ve kterých jsme vyrůstali a naučili se v nich fungovat.

Vědomě chceme lásku, nevědomě ji od sebe odháníme

Vaše vědomé já je přitahováno k pozitivním kvalitám, po kterých toužíte, ovšem nevědomí vás přivede k okolnostem, které vás v časech dětství poškodily. Zjednodušeně řečeno se snažíte, aby vaše neuspokojené potřeby z dětství vyřešil současný partner a zahojit tak dávné šrámy. v takových vztazích se stává, že vás na začátku přitahuje partner s vlastnostmi, které později potřebujete, aby změnil. Potřebujete, aby víc chápal vaše potřeby a projevoval vztah k vám. Opakují se tím vaše frustrace z dětství.

neprojevuje mi lásku

Během zážitků, které v dospívání nasbíráme, kalibrujeme svůj chemický kompas na aspekty, jež u mužů považujeme za atraktivní či odpudivé. Samozřejmě to souvisí i s vaším sebevědomím a jaký vztah si k sobě jste zvyklí budovat. Proto vás může na začátku zcela okouzlit partner, který vám ale později nebude vyhovovat. Vyrůstáte-li tedy bez pozitivního vzoru o zdravém a milujícím partnerství, pravděpodobně potřebujete zjistit, jak zdravý vztah vlastně vypadá.

Jak opravit svůj chemický kompas na muže?

Potřebujete získat zážitky i s jiným typem mužů, než je ten, který vás na první pohled okouzlí a záhy frustruje.

Sejděte se i s muži, kteří nejsou na první pohled váš běžný typ. Cílem je vyjít si i s mužem, se kterým ze začátku postrádáte romantickou chemii, ale zažijete s ním jiný chování. Například se k vám chová mile a projevuje zdravě emoce.

Neříkejte tomu rande nýbrž trénink. Váš mozek potřebuje přepsat sebedestruktivní vzorec, který vám škodí. Cílem není najít si teď hned životního partnera, spíše vytvořit spojení, které vám pomáhá stát se otevřenější a zvědavější ve vztazích. Opakovaně se sebe ptejte: „Je mi teď dobře?“ „Choval se ke mně hezky?“ „Chci tohoto člověka znovu vidět?“ Hotovo. Váš mozek schůzku nemusí zprvu vyhodnotit jako romantickou vášeň, postupně to ale přijít může. Třeba jste si jen užila pěkný večer s inteligentním mužem, který se k vám choval slušně. To už mi jako úspěšný večer zní.

chci se cítit milovaná

Intenzita neznamená láska. Protože jste řízeni počáteční intenzivní chemií a víte, že váš kompas nefunguje správně, tušíte, že vás opět vede do zrádných vod, které už znáte. Není to pro vás zelená, nýbrž STOP. Zastavte se a pojmenujte si situaci. Láska není jízda na rychlé horské dráze s úzkostí. Intenzita je vaším signálem k opatrnosti a zpomalení, nikoli urychlení a odevzdání se.

Zpomalte a získejte odpovědného partnera. Intenzita chemie může způsobit, že přehlédnete varovné signály u muže, se kterým se opět budete trápit. Přestože se celým tělem chcete odevzdat své nové vášni, omezte setkání s ním maximálně na jednou, dvakrát týdně. Intenzita a rychlé tempo na začátku vztahu je váš problém. Opatrnost a pomalejší tempo pomáhá k nalezení partnera se smyslem pro zodpovědnost. Tímto si začínáte vytvářet zdravější návyky.

Cvičte přijímání lásky. Pokud se ve vašem okolí objeví někdo soucitný, milující, podpůrný, pozorný, cvičte si s ním přijímání lásky. Pokud jste vyrůstali s emocionálně nedostupným rodičem, kde vám mohl chybět i pocit bezpečí, pravděpodobně jste zvyklí hladovět po pozornosti a lásce a máte nevědomé jádrové přesvědčení, že na lásku a pozornost nemáte právo. Pravděpodobně ve vztahu příliš dáváte a nadměrně kompenzujete už jen malý projev zájmu. Říkáte tím partnerovi: „Stačí mi málo.“ Ale vám nestačí málo. Musíte s vybudovat „svaly“, abyste mohli přijímat. Učit se přijímat lásku může být zpočátku velmi nepříjemné, divné. Jakmile vás někdo pochválí, obdaruje, pomůže, miluje, neshazujte to. Nechte to k sobě doplout. Tím trénujete svou emoční paměť a dáváte si zážitek pravého přijetí a lásky. A to si zaslouží každý z nás.

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Luděk Beneš, Dis.

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? V bezpečném prostředí přijímám svět klientů bez předsudků takový jaký je. Pro zvládání nároků těžkého a nespravedlivého života nacházím

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.