Léčím se z deprese a občas si dám pivo. Je to špatně?

alkoholismus příznaky
Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobrý den,

ovlivňuje alkohol deprese?

Nemám namysli tak, že kvůli špatné náladě (depresi) člověk začne pít a přejde to do alkoholismu, následným výčitkám a opětovnému opíjení se, jak se často uvádí.

Moje osobní zkušenost: Už více než 10 let mám problémy s depresemi, léčenými buď léky, psychologem nebo momentálně čajem, bez jiné medikace. Ať léky nebo čaj vždy mi přijde, že to u mě funguje jen jako placebo, protože to vždy funguje cca tři měsíce. Zvýšení dávky… a zase tři měsíce.

Ale abych se dostal k věci. Alkohol piji jen příležitostně. Dříve byla příležitost řekněme 3x týdně 1 – 3 piva. Nyní za poslední 4 měsíce je příležitostí méně a sám doma si nedám takže není problém 2 – 4 týdny nedát si ani pivo a za ty cca 4 měsíce mám dojem že se mi deprese zklidnila. Následně si dám moje dvě tři piva, třeba i dva dny po sobě a pak za 2 – 4 dny se mi nálada zhoršuje až do deprese.

Zároveň však tyto 4 měsíce užívám zmíněný čaj na uklidnění.

Můj dotaz tedy je jestli takovéto ovlivňování alkoholem je možné či dokonce prokázané? Eventuálně jestli máte nějaký odkaz na studii nebo články.

Mnohokrát děkuji.

Názor psychologa

Dobrý den,

děkuji za váš dotaz. Pojďme na začátek přeskočit úvod o individuálních příznacích u jednotlivců – že míra ovlivnění alkoholu a depresí navzájem je individuální. To už určitě víte.

vzhled alkoholika

Ve vaší hypotéze vás podpořím. Ačkoliv nepijete denně, alkohol patří mezi tzv. depresory. Přestože vás krátkodobě uvolní, po nějaké době může zhoršovat depresivní stavy. Záleží samozřejmě na množství alkoholu a reakci vašeho organismu na něj. Někomu na to stačí jedno pivo, jinému šest. 

Pochopila jsem, že aktuálně antidepresiva neberete, pijete čaje a docházíte na terapii. Zde záleží, jakou medikaci jste předtím měl a kdy jste jí vysadil. Pokud před pár týdny, mohou být výkyvy nálad o tom. K tomu pokud vaše čaje obsahují byliny s antidepresivním účinkem, alkohol může jejich účinek upravovat. To by vám ale přesněji řekl psychiatr.

Důvodem, proč může alkohol zhoršovat deprese, je aktivace systému odměn po jeho požití. Spustí se tak sekrece dopaminu, což se může projevit pozitivními emocemi. To je jedna z cest, jak alkohol ovlivňuje váš nervový systém. Dále interferuje s uvolňováním neurotransmiterů, které souvisí s regulací nálady (včetně norepinefrinu a serotoninu). 

Protože byla alkoholem ovlivněna oblast mozku, která pomáhá regulovat emoce, váš organismus se poté potřebuje takzvaně vybalancovat. Nedostatek serotoninu a norepinefrinu tak může mít za následek, že vyvolá nepříjemné stavy. Doporučila bych zde po konzultaci s psychiatrem dodat kyselinu listovou.

Pro vaše účely jsem nalezla tento výzkum. Určitě jich ale bude mnohem víc.

Ať se daří a pohodové svátky.

Šárka Červinková

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.