Zajímají mě sérioví vrazi. Je to normální?

Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobrý den,

píšu proto, protože bych chtěla více pochopit to, proč jsou lidé fascinovaní příběhy a myšlením sériových či masových vrahů. Nikdy mě o tom nenapadlo příliš přemýšlet, nicméně po shlédnutí filmu Zlo s lidskou tváří, který vypráví o sériovém vrahovi Tedu Bundymu, jsem si uvědomila skutečnost, že i mě tohle téma vlastně dost zajímá a baví mě. Po shlédnutí filmu jsem pátrala po dalších informací o Bundym a zajímavých filmech či knihách o dalších známých vrazích.

Byť mě tohle téma baví a ráda si zjišťuji o jednotlivých osobách víc a víc informací, na druhou stranu mi přijde i poněkud zvláštní, že se takovými lidmi zabývají i zcela zdraví lidé, za kterého se i já sama považuji.

Zajímá mě tedy, proč běžného člověka dokáže natolik zaujmout osoba, která se mnohdy chovala naprosto nelidsky? Nejsem odborník na psychologii, přesto mi přijde, že z logického hlediska by takovou osobou měl jiný člověk spíše opovrhovat, než být jejím příběhem fascinován.

Názor psychologa

Dobrý den,

to je zajímavá otázka a určitě by stálo za to, udělat na ni validní výzkum. Samotnou by mě zajímalo, k jakým zjištěním by se došlo. Osobně se touto problematikou odborně nezabývám, ale můžu vám nabídnout k zamyšlení pár mých úvah, ke kterým jste mě vybídla, a za to děkuji.

domácí násilí

Nejen v zahraničí, nýbrž i v Čechách jsou přednáškové sály o masových a sériových vrazích vyprodány. V České republice o nich přednáší psycholog Drbohlav a jedná se o jedno z nejžhavějších mediálních témat. Hovoříme tu o fascinaci skutečným zločinem. Člověk bude více fascinován skutečnou nehodou nebo katastrofou spíše než filmovým či smyšleným příběhem. Skutečný zločin vyvolává nervozitu až strach, podobně jako hororové filmy. Během jejich sledování dochází k sekreci adrenalinu a endorfinu, přináší tak člověku specifický pocit vzrušení, a to za podmínek, které jsou pro nás bezpečné

Konkrétně u sériových vrahů je pro člověka lákavé právě to nepochopení jejich extrémní brutality, nepřirozeného jednání proti společnosti. Je to typ anomálie (podobně jako když vidíte siamská dvojčata). A díky nesrozumitelnosti jejich brutálních činů jsou ztělesněním něčeho záhadného.

Přirozenou potřebou člověka je porozumět světu kolem sebe a fascinace sériovými vrahy je právě také o touze pochopit, proč by někdo brutálně poškozoval někoho, kdo je mu cizí. Není to pro nás logické. O to více může být téma důležité pro jedince, kteří potřebují mít sebe i svět kolem pod kontrolou a rozumět mu. A nelogičnost činů sériového vraha pro něj může představovat slepou skvrnu. 

opovržení a odpor jako emoce, která nás chrání

Opovržení, které zmiňujete, tam určitě může být. Vybavte si situaci, kdy někým opovrhujete. Nejste vůči němu lhostejná, naopak jste spíše v extatickém stavu. Nabudí vás to a dáváte tomuto člověku svou pozornost Někdy se i můžete chvíli v myšlenkách zabývat motivem jeho opovrženíhodného činu. A možná si i vzpomenete, že člověk, kterým opovrhujete, k sobě přitahuje vaše myšlenky o podobné intenzitě jako někdo, kdo je vám naopak sympatický. Cokoliv vyvolává emoce, má sílu. Firma Apple zaměřila marketing svých produktů na vyvolávání emocí a hle, kolik má příznivců. U fascinace nezáleží, zda zdroj vyvolá pozitivní či negativní emoci. Záleží na intenzitě. Ta je určující.

K tomu jsem se nedávno doslechla o možnosti katarzního účinku, který může zájem o sériové vrahy (a podobná témata) mít. To ale nechám k vašemu zvážení. Dokumenty, publikace, přednášky a podcasty o sériových vrazích mohou mít ten efekt, že rozpoutají mezi lidmi otevřenou debatu. Lidé tím mohou lépe komunikovat své obavy, které v nich mohou vyvolávat mimojiné i tyto trestné činy. Každopádně proces sdílení a naslouchání ostatním o obavách obecně napomáhá k úlevě, odlehčení a přispívá tak k vnitřní „očistě“ jednotlivce.

Snad jsem vám alespoň trochu pomohla v hledání odpovědí. Ať se daří.

Šárka Červinková

Další zajímavé články

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Mgr. Robert Krejčí
Terapeuti

Mgr. Robert Krejčí

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? Svůj terapeutický přístup stavím na bezpečném přijetí a  základních hodnotách důvěry a porozumění. Jsem schopen naslouchat bez úsudku a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.