Záchvat hyperventilace a první pomoc

Záchvat hyperventilace, první pomoc
Sdílejte s přáteli

Hyperventilace je dýchání, které je hlubší a rychlejší než normálně. Způsobuje pokles množství oxidu uhličitého (CO2) v krvi. To může způsobit, že se vám bude točit hlava. Můžete mít také rychlý srdeční tep a pociťovat dušnost. Může také vést k necitlivosti nebo brnění v rukou nebo nohou, úzkosti, mdlobám a bolestivým hrudním svalům.

Příčinou může být úzkost, fyziologické potíže (astma, emfyzém, poranění hlavy, horečka), některé léky nebo může být také způsobena vzorem nesprávného dýchání. Také se stává, že fyzická nebo emocionální událost váš dechový vzorec zhorší. Může k ní dojít i během těhotenství, ale většinou to po porodu sama odezní.

V mnoha případech lze hyperventilaci ovládat učením správných technik dýchání.

Záchvat hyperventilace a první pomoc

Hyperventilace z úzkosti

Dobrou zprávou je, že hyperventilace způsobená úzkostí je léčitelná. Ve většině případů vše, co musíte udělat, je zpomalit dýchání a ujistit se, že zhluboka dýcháte z bránice (dýchání do břicha).

Úzkost může způsobit hyperventilaci několika různými způsoby. Za prvé, samotná úzkost může být spouštěčem hyperventilace. 2 Je to proto, že když cítíme úzkost, naše těla přejdou do režimu „ bojuj nebo utíkej “. To způsobuje řadu fyzických změn, včetně zvýšení srdeční frekvence a frekvence dýchání.

Jak může úzkost způsobit hyperventilaci?

Úzkost může způsobit hyperventilaci několika různými způsoby. Za prvé, samotná úzkost může být spouštěčem hyperventilace. Je to proto, že když cítíme úzkost, naše těla přejdou do režimu bojuj nebo uteč. To způsobuje řadu fyzických změn, včetně zvýšení srdeční frekvence a frekvence dýchání.

Dalším způsobem, jak může úzkost souviset s hyperventilací nepřímo, je, že úzkost je spojena s dalšími stavy, které mohou vést k hyperventilaci, jako je například GERD (gastroezofageální refluxní choroba) nebo astma

Záchvat hyperventilace a první pomoc

První pomoc doma

Dýchací techniky

 1. Dýchejte přes sevřené rty, jako byste pískali. Nebo sevřete jednu nosní dírku a dýchejte nosem. Je těžší hyperventilovat nosem nebo sevřenými rty, protože nemůžete do sebe dostat tolik vzduchu.
 2. Zpomalte svůj dech na 1 dech každých 5 sekund nebo dostatečně pomalu, aby příznaky postupně odezněly.
 3. Trénujte břišní dýchání. Plíce se tak plně naplní, zpomalí se dech a pomůže vám to relaxovat.
  • Položte jednu ruku na břicho těsně pod žebra. Druhou ruku položte na hruď. Můžete to udělat ve stoje, ale může to být pohodlnější, když ležíte na podlaze s pokrčenými koleny.
  • Zhluboka se nadechněte nosem. Při nádechu nechte břicho vystrčit ruku ven. Udržujte hrudník v klidu.
  • Při výdechu sevřenými rty vnímejte, jak vaše ruka klesá. Použijte ruku na břiše, abyste vytlačili všechen vzduch. Udělejte si čas a vydechněte.
  • Opakujte tyto kroky 3 až 15krát. Nespěchejte s každým nádechem.

Svůj dech se snažte dostatečně ovládat a zaměřte se na dýchání do břicha.

Pakliže tyto techniky nefungují a nemáte jiné zdravotní problémy, dýchejte do papírového sáčku.

Papírový sáček

 • proveďte 6 až 12 lehkých, přirozených nádechů a výdechů s malým papírovým sáčkem přiloženým na ústa a nos. Poté sáček oddalte od svého obličeje a zvolna a přirozeně se nadechněte.
 • Dále zkuste břišní dýchání.
 • Přepínejte mezi těmito technikami, dokud se vaše hyperventilace nezastaví.

 

Nezkoušejte tuto metodu, pokud:

 • Máte nějaké problémy se srdcem nebo plícemi.
 • Jste ve vysoké nadmořské výšce. Dýchání rychleji než normálně je přirozenou reakcí na vysokou nadmořskou výšku.

 

Při použití této metody dodržujte následující bezpečnostní opatření:

 • Nepoužívejte plastový sáček.
 • Nedýchejte pouze a jen do papírového sáčku. Proveďte 6 až 12 přirozených nádechů a nádechů s papírovým sáčkem přiloženým na ústa a nos. Poté vyjměte sáček z nosu a úst.
 • Nedržte sáček osobě, která je hyperventilující. Nechte ji, aby si držela sáček přes ústa a nos sama.
Záchvat hyperventilace a první pomoc

Doporučení na léčbu hyperventilace

Léčba hyperventilace závisí na základní příčině. Pokud je příčinou úzkost, pak léčba úzkosti obvykle pomůže vyřešit hyperventilaci. To může zahrnovat léky, terapii nebo obojí. Pokud hyperventilaci způsobuje jiný stav (jako je GERD nebo astma), je potřeba léčbu konzultovat se svým lékařem.

Přímá léčba hyperventilace obsahuje následující opatření:

 • Nácvik relaxačních technik.
 • Trénink dechových cvičení.
 • Přijímáme méně kyslíku dýcháním sevřenými rty
 • Když vás někdo uklidní uklidňujícími slovy.
 • Pravidelné cvičení.

Pokud pociťujete příznaky hyperventilace, je důležité navštívit lékaře, aby vyloučil jakékoli jiné potenciální zdravotní příčiny

Ačkoli to může být děsivé, hyperventilace je běžným příznakem úzkosti. Díky léčbě je většina lidí schopna snížit stres a zastavit hyperventilaci.

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.