Je online terapie stejně účinná jako osobní sezení?

Sdílejte s přáteli

Online terapie probíhá zcela jednotně jako osobní setkání. Rozdíl je v tom, že se mění prostředí.

Lidé potřebují terapii více než kdy předtím. Podle studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí došlo v měsících od pandemie k významnému nárůstu úzkosti, deprese a sebevražedných myšlenek. Největší nárůst byl zjištěn u osob ve věku 18-24 let. Dále se zvýšilo zneužívání návykových látek a domácí násilí.

Od pandemie se online terapie stala běžným prostředkem na zprostředkování odborných služeb na péči o psychické zdraví. Několik literárních přehledů zjistilo účinnost a spokojenost s online terapií.

Jedna studie dokládá, že online terapie při léčbě deprese může být stejně účinná jako osobní poradenství, kdy účastníci studie byli stejně spokojeni s oběma typy. Bylo také zjištěno, že online terapie je pro klienty nákladově efektivnější než terapie tváří v tvář.

Další studie zjistila, že online terapie vede k významnému snížení příznaků úzkosti a deprese. Stejně účinná je při léčbě posttraumatické stresové poruchy a specifických fobií.

Další studie dokládá, že online vedl k 50% zlepšení příznaků panické poruchy, sociální úzkostné poruchy, generalizované úzkostné poruchy, deprese, obsedantně-kompulzivní poruchy a kompulzivního hráčství. Bylo také zjištěno, že online terapie významně snižuje dopad stresu a chronické únavy

Je online terapie účinná?

Nevýhody online terapie

Mezi nevýhody online terapie patří okolní hluk (zejména pokud nemáte pro sebe na 50 minut vymezený prostor, kdy vás nikdo neruší), technologické problémy a chybějící neverbální komunikace. Osobní návštěva terapeuta sebou nese určití léčebný faktor, ale většina klientů si na online zvykne a je pro ně tato forma sezení komfortní. 

Dále je vhodné se domluvit s terapeutem jednou za čas na osobním setkání.

Výhody online terapie

  1. DOSTUPNOST: pokud žijete na venkově, neřídíte, máte tělesné postižení, jste velmi vytížení nebo se vám může zdát téměř nemožné opustit domov, když se cítíte na dně. Online terapie pomáhá tyto geografické překážky zamést. Vzdálenost již není překážkou, protože je tu někdo přímo na vašem telefonu, tabletu nebo notebooku.
  2. ČAS: v našem hektickém životě může být těžké najít pro sebe čas, zejména pokud máte zběsilý rozvrh, pracujete nepravidelně nebo jste možná rodič samoživitel, který neustále závodí s časem. Online terapii můžete kdykoli a kdekoli, protože pro někoho může být dojít na osobní terapii po večeři nebo těsně před noční směnou velká obtíž.
  3. SOUKROMÍ: bojíte se, že narazíte v čekárně do zvědavého souseda? Nebo byste si možná raději povídali o svých pocitech uvnitř svého domova? Pro některé nabízí online terapie uklidňující pocit soukromí. Navíc existuje spousta bezpečnostních opatření na ochranu vašeho soukromí online – od prvotřídních šifrovacích služeb po ochranu před viry a heslem.
  4. DOMÁCÍ POHODLÍ: otevřít se a mluvit o tom, jak se skutečně cítíme, může být těžké. A maličkosti mohou být nápomocné, aby nám to usnadnili. Někteří z nás se mohou cítit pohodlněji otevřít se online než osobně. Může to být méně skličující než v cizím prostředí, kde vidí psycholog na celou vaší osobu a můžete se tak cítit pozorováni a testováni.
psycholog online

Je online revoluce v terapii?

Kdysi jediným způsobem, jak získat odbornou psychickou podporu, bylo na gauči terapeuta. S rozmachem online terapie nyní můžete mluvit s kvalifikovaným psychologem kdekoli a kdykoli.

Říci, že technologie způsobila revoluci v našich životech, je slabé slovo. Naše oblíbený pokrm nám přijede domů s pomocí několika kliknutí, podobně v případě, kdy hledáme lásku. Během pandemie jsme si také více zvykali na online schůzky u praktického lékaře. Je tedy přirozené, že se podobná nabídka objevila i v terapeutické oblasti.

Nicméně online terapie není nový koncept – už nějakou dobu existuje. Jakmile byla zavedena přísnější opatření v rámci lockdownu, terapeutická sezení musela být urychleně digitalizována a mnoho klientů zjistilo, že virtuální podpora je také funkční. Kromě snadného přístupu během pandemie však existuje mnoho dalších výhod.

na čem závisí úspěch online terapie

V mnoha případech je to hlavně o nalezení správného terapeuta – někoho, komu můžete důvěřovat, že vás povede správným směrem. Často se může jednat o pokus-omyl. Všichni jsme jedineční, což znamená, že všichni máme své vlastní různé problémy, na kterých chceme pracovat. Naštěstí pakliže vám nesedne první terapeut, není problém přestoupit k někomu, kým se cítíte více podpořen.

Koneckonců skutečná a trvalá změna začíná a končí u vás. Nezáleží na tom, zda tuto cestu zahájíte v ordinaci terapeuta nebo za obrazovkou počítače. Skutečným odhodláním učiníte první krok, abyste se stali zdravějšími a spokojenějšími.

Další zajímavé články

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Mgr. Robert Krejčí
Terapeuti

Mgr. Robert Krejčí

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? Svůj terapeutický přístup stavím na bezpečném přijetí a  základních hodnotách důvěry a porozumění. Jsem schopen naslouchat bez úsudku a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.