Partner mě psychicky týrá a děti se ho bojí

Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobrý den,

jsem hodně zoufalá. Mám přítele už skoro 10 let, máme spolu dvě děti. Dceru 6 let, syn 4 roky.

Přítel mě fyzicky a psychicky týrá. Zakazuje mi rodinu, chodit s kamarádkami, jezdit s dětmi bez jeho svolení na výlety nebo k rodině na pár dnů. Musím mít na vše jeho svolení, a to moc často není.

Několikrát mě fyzicky napadl. Chtěla jsem už od něj odejít, ale slovo rozchod nechce ani slyšet, když jsem mu to řekla zmlátil mě. Dcera se ho bojí. Když vidí, že je naštvaný, má strach i o mě. Ponižuje mě, že bych bez něj byla nula a další věci.

Nemůžu mít žádnou svobodu. Prý jsem matka děti, která se má starat jen o domácnost, děti a jeho. Situace trvá, dá se říct od začátku, jenže se to horší.

Několikrát se na nás vykašlal a šel za jinou ženou. Pak přišel zpět a sliboval, že už to dělat nebude.

Poraďte co s tím?

Odpověď

Dobrý den,

děkuji za Vaši důvěru. Vaše situace je velmi závažná.

týrá mě manžel


Váš přítel vykazuje znaky tyranského manipulátora. S rozchodem nebude nikdy souhlasit, pokud z toho nebude mít osobní prospěch. Může někdy na chvíli rozchod připustit, ale jakmile začnete dělat kroky, začne Vás zastrašovat. Doporučuji si začít dokumentovat modřiny, jeho útoky, zprávy, hádky. Potřebujete důkazy, jakmile budete mít dost sil a odhodlání od něj odejít. Doporučuji začít si dávat na stranu peníze, o kterých přítel neví. Budou se Vám hodit na nový začátek. A důkazy se Vám budou hodit u soudu o svěření dětí do péče.

Manipulátor tyran neumí dělat zdravé, rovnocenné vztahy. Používá metodu cukru a biče a jeho cílem je učinit svou oběť na něm závislou. Finančně, existenčně i sociálně (bude vás odrazovat od přátel a rodiny). Neumí jednat bezelstně, vztahově.
Zasloužíte si důstojné zacházení. A to je důležité si uvědomit. Nejste na to sama. Podobné těžkosti zažívá řada žen a to nejtěžší bývá svěřit a začít dělat první kroky, abyste zachránila sebe i děti.
Doporučuji zakoupit knihu Nenechte sebou manipulovat od Isabely Aga Nazare (velmi dobrý je i druhý díl Láska a manipulace). Poskytne Vám skvělý podrobný návod na Vaši situaci. Dále potřebujete svědky, svěřit se. Svěřte se o přítelově chování blízké osobě, se kterou nemá Váš partner vazbu. Existuje organizace na pomoc ženám v podobné situace, jako jste vy – Bílý kruh. Kontaktujte ji.

domácí násilí

Nastavte si hranice. Řekněte mu, že jestli Vás někdy ještě napadne či ohrozí vaše děti, zavoláte na něj policii. Napadení je klasifikováno jako trestní čin. Moc Vám držím palce. Teď se může zdát, že si odchodem od přítele můžete přihoršit. Pokud takto uvažujete, je to domněnka sycená strachem z budoucnosti. Partner Vás 10 let zneschopňuje a pravděpodobně někdy jeho slovům věříte. Cílem jeho slov není reflektovat realitu, ale učinit Vás na něm závislou a nesebevědomou. Protože sebevědomá žena by s ním nebyla.

Pracuji se ženami v podobné situaci jako vy a oběti manipulátorů svého odchodu nakonec nelitují. Ačkoliv rozchod nebyl jednoduchý, zpravidla se jim v důsledku výrazně zkvalitnil život. Každý v sobě máme vnitřní psychické zdroje na zvládnutí krizových situací.

V každém případě někoho kontaktujte. Například výše zmíněný Bílý kruh. Potřebujete někoho na konzultace a vedení.

Přeji mnoho sil.

Šárka Červinková

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Luděk Beneš, Dis.

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? V bezpečném prostředí přijímám svět klientů bez předsudků takový jaký je. Pro zvládání nároků těžkého a nespravedlivého života nacházím

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.