Je dobrý nápad vrátit se k bývalému partnerovi?

psycholog terapeut praha manipulace
Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat: rozešel se se mnou přítel a já bych to s ním chtěla zkusit ještě jednou. Ale až po nějakém čase. Co mám dělat nebo jak mám zjistit, jestli by měl taky o mě zájem?

Říkal, že můžeme být přátelé. Sem tam mi napíše a prý můžeme zajít i ven. Bojím se ale, že tím pádem už do vztahu nebude chtít jít. Moc ho miluji a vím že on mě taky. Vím, že mu na mě pořád záleží. Kdy si ke mně šel pro všci, několikrát mě políbil a silně mě objímal. Myslíte, že to něco znamená? 🙁 Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

děkuji za Váš dotaz a důvěru, se kterou se obracíte na poradnu. Z toho, jak svůj problém popisujete cítím, že máte svého bývalého přítele stále velmi ráda. Píšete, že byste se k němu jednou chtěla vrátit, jen nevíte jak na to a hlavně přemýšlíte o tom, zda je to dobré. Pojďme se tedy na všechno společně podívat.

Abych Vám přiblížila chování ex-partnera, vysvětlíme si, jak funguje rozchod. Když někdo začne přemýšlet o ukončení vztahu trvá to zpravidla delší dobu. Neustále v myšlenkách hledá nové důvody, proč by pro něj bylo výhodnější se rozejít, až se k tomu nakonec rozhodne a poví nám o tom. My, protože jsme do té doby nic netušili jsme v šoku a začneme vztah bránit, hledat to hezké, co v něm ještě zůstalo a nabízíme alternativy pro jeho záchranu. Partner nám zase říká své důvody, proč ve vztahu pokračovat nechce. Po této výměně názorů obvykle přichází odstěhování, rozešlí partneři se přestávají vídat a dostává se ke slovu fantazie. Přemýšlíme o tom, jaké by to bylo, kdyby se nám podařilo partnerství zachránit nebo zkoumáme, co jsme udělali špatně a tím se trápíme. Jenže se netrápíme pouze my, ale i náš bývalý partner, který také citově strádá a možná se pokusí k nám vrátit. Pokud by se to takto stalo i ve Vašem případě, bylo by možné vztah zachránit a přítele získat zpátky. Protože Vám ale nabídl přátelství, ukázal, že mu chybíte ale stojí o Vás pouze jako o kamarádku.

Vím, že to, co tady píšu je pro Vás bolestné, ale je důležité, abyste se teď od bývalého přítele oprostila a minimálně pár měsíců se s ním neviděla, protože jinak hrozí, že se budete trápit i několik let a neposunete se dál. Pokud je Vám smutno, dovolte si plakat, bušte do zdi nebo křičte, že život není fér, ale dostaňte všechny ty emoce ven. Potom si vyjděte mezi kamarády, bavte se, pracujte na sobě a možná zjistíte, že to, co se stalo bylo k něčemu dobré. Každý vztah totiž trvá pouze tak dlouho, dokud nám dává to, co aktuálně potřebujeme. Pak pozvolna odumírá a uvolňuje prostor vztahu novému, který nám díky nabitým zkušenostem poskytne víc než ten předchozí. Tak neztrácejte naději.

Držte se.

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Luděk Beneš, Dis.

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? V bezpečném prostředí přijímám svět klientů bez předsudků takový jaký je. Pro zvládání nároků těžkého a nespravedlivého života nacházím

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.