Otec alkoholik. Mám na něj vztek i mi ho je líto

psycholog terapeut praha
Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobrý den,

můj problém konkrétně spočívá v mém vztahu k otci. Nikdy jsme si nebyli nijak blízcí. Otec je alkoholik, který bil mou mámu, po čase i mladšího brášku. Na mne vztáhl ruku jen jednou, nicméně mě zase ubližoval slovně. Od nadávek počínaje, po navádění mého tehdejšího partnera (bylo mi 17let) „ať si se mnou užije a kopne mne do zadku“ a podobně. Vše dělal v opilosti a druhý den tvrdil, že jsem si vše vymyslela.

Když mi bylo 18 let, rozhádali jsme se po telefonu tak moc, že jsme spolu nebyli 4 roky v kontaktu. Poté mi zavolal z ničeho nic, když se octnul na ulici (s mámou jsme mu pomohli najít ubytovnu). Tehdy jsem si k němu zkoušela pomalu znovu najít cestu. Sem tam se s ním sejít a čekala jsem na správnou chvíli mu říci, jak moc mi ublížil. Asi jsem chtěla omluvu? Nešlo to moc dobře, jelikož jsem v té době již bydlela na druhém konci republiky a za mámou jsem jezdila docela málo. Pak přišel den, kdy můj otec skončil v nemocnici – uchlastal se.

Nyní je mi 30 let a můj otec je již 5 let zavřený v ústavu s alkoholickou demencí. Skoro nemluví, je dezorientovaný atd….Můj problém spočívá v tom, že mne ve chvílích, kdy mám být šťastná „jako je třeba dovolená, oslavy nebo dokonce mé úspěchy v životě“ přepadá špatná nálada, podrážděnost, vztek, který končí pláčem a to vše je spojeno právě s osobou mého otce. Většinou to přijde večer, nejdřív mi začne být líto jak dopadl a že se mu nemůžu s ničím pochlubit ani svěřit, pak dostanu vztek, že si za vše může sám a že už si to s ním nebudu moci nikdy vyříkat, jak mi ublížil a usnu s pláčem a pocitem neskutečný beznaděje, jak nám tohle mohl udělat. Nejvíce mne děsí, že mne poslední dobou napadá jedna a ta samá myšlenka. Že bych byla nejraději, kdyby umřel… jenže se pak cítím ještě hůř.

Já vím, že je to všechno o čase a vždy si to všechno rozeberu, vybrečím se, vyvztekám se a další den se vzbudím v pohodě, nicméně jsem ve věku, kdy chci začít plánovat rodinu a nechci už mívat tyto opakující se stavy.

Napadá Vás něco, čím bych si mohla pomoci? Nebo mám snad vyhledat nějakou odbornou pomoc?

Děkuji za odpověď.

Odpověď

Dobrý den,

děkuji za důvěru. To je silný příběh a během čtení Vašich řádků mě napadalo, jak jste šikovná a pracujete se sebou. Řadu myšlenek, které bych Vám napsala, jste mi vzala z úst, proto přejdu k praktickým věcem. V dětství jste byla v situaci, kdy jste musela přihlížet, jak někdo, kdo by měl vaši rodinu chránit, ubližuje nejbližším lidem a pravděpodobně jste byla ve velké bezmoci. Nikdo z venku nepomohl. Napadá mě k tomu, jestli jste u mamky měla možnost vidět, že se za sebe i za svoje děti tátovi postavila, nastavila mu hranice. Mám totiž dojem, že určení hranic bylo nakonec až na vás. Musela jste proto mentálně rychle dospět. 

Teď už asi táta není ten silný agresor, ale zlomený, dezorientovaný muž. A to může být pro vás emočně matoucí. Chcete aby konečně po letech byla nastolena nějaká spravedlnost, aby zemřel, protože v dětství jste tu spravedlnost postrádala. Zároveň je to váš táta a cítíte pak pocit viny. Váš vztah s tátou je teď o velkém zranění a konfliktních emocích, což bývá ve vaší situaci velmi časté. Vaše pocity jsou naprosto v pořádku. Máte k nim řadu důvodů. 

Máte teď naloženo a mrzí mě, kolik jste měla od táty naloženo, když jste byla dítě. Určitě doporučuji kontaktovat psychologa, který pracuje psychoterapeuticky. 

Zkuste se poptat, podívejte se na internet v místě Vašeho bydliště. Případně můžete kontaktovat mě (mám kancelář na Náměstí republiky, Praha 1) či můžu někoho šikovného v Praze doporučit.

Držím palce a přeji mnoho sil.

Přeji mnoho sil a s pozdravem

Šárka Červinková

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.