Jak probíhá párová terapie

Párová terapie
Sdílejte s přáteli
 
Láska může být jedním z nejmocnějších a nejkrásnějších zážitků v životě, ale občas nám může přinést více bolesti než radosti. 

Někdy může špatná komunikace, nevyslovené konflikty nebo bolest z minulosti způsobit, že se budete cítit hluboce propojeni s našimi partnery. Když se tyto faktory v průběhu času hromadí, mohou dokonce způsobit, že se naše vztahy promění na válečné pole. 

Oslabí se tím základ důvěry a úzká vazba, která váš vztah definovala, může zmizet. Když k tomu dojde, je na čase obrátit se na párového terapeuta, který vám pomůže hledat správnou cestu.

komunikace jako dovednost, které se máme naučit

Jak pracujeme s páry

Během párové terapie se naučíte, jakou hrajete vy i partner roli v problémech, se kterými se ve vztahu potýkáte. 

Díky terapeutickému vedení se naučíte komunikovat otevřeně v bezpečném prostředí a začnete odhalovat kořen problémů, které prožíváte. Pomůžeme vám identifikovat bolestivé body vašeho vztahu a naučíme vás, jak změnit vztahovou dynamiku. 

Budeme také zkoumat, jak minulé zkušenosti přispívají k odlišným očekáváním ohledně chování, komunikace a řešení konfliktů. Jakmile si více uvědomíte předpoklady, které do vztahu přenášíte, můžete začít vytvářet novou sadu očekávání, kterým oba rozumíte a podporujete je. 

Naším cílem je, abyste opustili naše sezení s pocitem síly a schopnosti znovu svobodně vyjádřit svou lásku – a znovu získat hlubší a uspokojivější vztah. Jakmile každý z vás převezme odpovědnost za své vlastní chování, začnete léčit důvěru ve vašem vztahu a obnovit hluboký pocit intimity a lásky. 

jak najít v Praze dobrého terapeuta
 

NAŠE METODY PÁROVÉ TERAPIE

Existuje několik metod, které používáme v párové terapii, včetně Gottmanovy metody, Imago metody a emoční terapie zaměřené na páry. 

Zde je rozpis toho, jak každá z těchto metod funguje. 

GOTTMANSKÁ METODA

Tato metoda byla vytvořena Dr. Johnem a Dr. Julie Gottmanovou a zaměřuje se na devět základních komponent, které jsou potřebné k vytvoření zdravého vztahu. 

Patří mezi ně následující:

 • Vytváření milostných map: Jedná se o techniku, kterou zjistíte, jak dobře rozumíte svému partnerovi. Prostřednictvím milostných map můžete zjistit, jak jste v kontaktu se starostmi, stresory a záležitostmi vašeho partnera, které mu přinášejí radost. 
 • Sdílení laskavosti a obdivu:
  • Děje se to tak, že si navzájem projevujeme úctu a oceňujeme se.
 • Namísto ven se otočit k:
  • To je v komunikaci zásadní; řekněte svému partnerovi, co potřebujete, a pusťte ho do svého života, místo aby jej blokoval.
 • Pozitivní perspektiva:
  • Kdykoli se snažíte vyřešit problémy, buďte pozitivní.
 • Řešení konfliktů:
  • Musíte pochopit, že konflikt je normální a že každý člověk má svůj vlastní způsob řešení.
 • Realizace životních snů:
  • Toho lze dosáhnout podporou vzájemných nadějí a snů.
 • Vytváření sdíleného významu:
  • Toho dosáhnete pochopením důležitých cílů a překážek, které ve svém vztahu můžete mít
 • Důvěra:
  • To je nesmírně důležité. Důvěra je, když víte, že se na svého partnera můžete spolehnout, a když víte, že se za vás postaví a budou tu pro vás po celou dobu.
 • Závazek:
  • To je také životně důležité; zůstat oddaný svému partnerovi je důležité k zajištění dlouhodobého a naplňujícího vztahu.
 
 
 

IMAGO TERAPIE

Metoda je užitečná pro pochopení dětských traumat a pocitů vašeho i vašeho partnera. Je nutné porozumět, proč někdo jedná tak, jak jedná, a jak tyto problémy vyřešit a posunout se vpřed zdravějším způsobem.

EMOTIONÁLNĚ ZAMĚŘENÁ TERAPIE

Tato metoda se zaměřuje na důležitost emocí a sociálních vazeb. Terapie párů zaměřených na emoce si klade za cíl vytvořit bezpečné pouto mezi páry, posunout interakce mezi vámi a vaším partnerem pozitivním směrem a porozumět a uspořádat vaše emocionální reakce. 

Navíc se prokázalo, že terapie zaměřená na emoce je extrémně účinná mezi mnoha různými typy párů, napříč různými etnikami a místy po celém světě. Bylo také prokázáno, že je účinné u párů, které čelí úzkosti v důsledku traumatu, deprese nebo jakýchkoli chronických onemocnění.

Terapie může úspěšně zlepšit váš život tím, že vám pomůže identifikovat a změnit základní vzorce myšlení a chování, které přispívají k vašim bojům, a poskytne vám strategie ke snížení nepohodlí a obnovení celkového pocitu míru.

Naše vědecky ověřené intervence založené na důkazech jsou prokázány výzkumem, který je účinný při řešení problémů, s nimiž se běžně potýkají páry, a dalších problémů duševního zdraví, které mohou mít nepříznivý vliv na váš vztah.

párová terapie

Další zajímavé články

Jak poznat, že se mu líbím
Blog pro veřejnost

Jak poznat, že se líbím holce/ženě

Pro orientaci v randění a vztazích je cenné pochopit znamení, že se dívce líbíte a jste jí sympatičtí. Pamatuje si malé detaily vašich rozhovorů Pokud

Blog pro veřejnost

Separační úzkost (6 měsíců až 8 let)

Separační úzkost je běžnou součástí vývoje dětí zhruba od 6. měsíce. Jemné povzbuzování, cvičení a chvála mohou pomoci dětem s úzkostí ze separace. Pokud je

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.