Jak probíhá párová terapie

Párová terapie
Sdílejte s přáteli
 
Láska může být jedním z nejmocnějších a nejkrásnějších zážitků v životě, ale občas nám může přinést více bolesti než radosti. 

Někdy může špatná komunikace, nevyslovené konflikty nebo bolest z minulosti způsobit, že se budete cítit hluboce propojeni s našimi partnery. Když se tyto faktory v průběhu času hromadí, mohou dokonce způsobit, že se naše vztahy promění na válečné pole. 

Oslabí se tím základ důvěry a úzká vazba, která váš vztah definovala, může zmizet. Když k tomu dojde, je na čase obrátit se na párového terapeuta, který vám pomůže hledat správnou cestu.

komunikace jako dovednost, které se máme naučit

Jak pracujeme s páry

Během párové terapie se naučíte, jakou hrajete vy i partner roli v problémech, se kterými se ve vztahu potýkáte. 

Díky terapeutickému vedení se naučíte komunikovat otevřeně v bezpečném prostředí a začnete odhalovat kořen problémů, které prožíváte. Pomůžeme vám identifikovat bolestivé body vašeho vztahu a naučíme vás, jak změnit vztahovou dynamiku. 

Budeme také zkoumat, jak minulé zkušenosti přispívají k odlišným očekáváním ohledně chování, komunikace a řešení konfliktů. Jakmile si více uvědomíte předpoklady, které do vztahu přenášíte, můžete začít vytvářet novou sadu očekávání, kterým oba rozumíte a podporujete je. 

Naším cílem je, abyste opustili naše sezení s pocitem síly a schopnosti znovu svobodně vyjádřit svou lásku – a znovu získat hlubší a uspokojivější vztah. Jakmile každý z vás převezme odpovědnost za své vlastní chování, začnete léčit důvěru ve vašem vztahu a obnovit hluboký pocit intimity a lásky. 

jak najít v Praze dobrého terapeuta
 

NAŠE METODY PÁROVÉ TERAPIE

Existuje několik metod, které používáme v párové terapii, včetně Gottmanovy metody, Imago metody a emoční terapie zaměřené na páry. 

Zde je rozpis toho, jak každá z těchto metod funguje. 

GOTTMANSKÁ METODA

Tato metoda byla vytvořena Dr. Johnem a Dr. Julie Gottmanovou a zaměřuje se na devět základních komponent, které jsou potřebné k vytvoření zdravého vztahu. 

Patří mezi ně následující:

 • Vytváření milostných map: Jedná se o techniku, kterou zjistíte, jak dobře rozumíte svému partnerovi. Prostřednictvím milostných map můžete zjistit, jak jste v kontaktu se starostmi, stresory a záležitostmi vašeho partnera, které mu přinášejí radost. 
 • Sdílení laskavosti a obdivu:
  • Děje se to tak, že si navzájem projevujeme úctu a oceňujeme se.
 • Namísto ven se otočit k:
  • To je v komunikaci zásadní; řekněte svému partnerovi, co potřebujete, a pusťte ho do svého života, místo aby jej blokoval.
 • Pozitivní perspektiva:
  • Kdykoli se snažíte vyřešit problémy, buďte pozitivní.
 • Řešení konfliktů:
  • Musíte pochopit, že konflikt je normální a že každý člověk má svůj vlastní způsob řešení.
 • Realizace životních snů:
  • Toho lze dosáhnout podporou vzájemných nadějí a snů.
 • Vytváření sdíleného významu:
  • Toho dosáhnete pochopením důležitých cílů a překážek, které ve svém vztahu můžete mít
 • Důvěra:
  • To je nesmírně důležité. Důvěra je, když víte, že se na svého partnera můžete spolehnout, a když víte, že se za vás postaví a budou tu pro vás po celou dobu.
 • Závazek:
  • To je také životně důležité; zůstat oddaný svému partnerovi je důležité k zajištění dlouhodobého a naplňujícího vztahu.
 
 
 

IMAGO TERAPIE

Metoda je užitečná pro pochopení dětských traumat a pocitů vašeho i vašeho partnera. Je nutné porozumět, proč někdo jedná tak, jak jedná, a jak tyto problémy vyřešit a posunout se vpřed zdravějším způsobem.

EMOTIONÁLNĚ ZAMĚŘENÁ TERAPIE

Tato metoda se zaměřuje na důležitost emocí a sociálních vazeb. Terapie párů zaměřených na emoce si klade za cíl vytvořit bezpečné pouto mezi páry, posunout interakce mezi vámi a vaším partnerem pozitivním směrem a porozumět a uspořádat vaše emocionální reakce. 

Navíc se prokázalo, že terapie zaměřená na emoce je extrémně účinná mezi mnoha různými typy párů, napříč různými etnikami a místy po celém světě. Bylo také prokázáno, že je účinné u párů, které čelí úzkosti v důsledku traumatu, deprese nebo jakýchkoli chronických onemocnění.

Terapie může úspěšně zlepšit váš život tím, že vám pomůže identifikovat a změnit základní vzorce myšlení a chování, které přispívají k vašim bojům, a poskytne vám strategie ke snížení nepohodlí a obnovení celkového pocitu míru.

Naše vědecky ověřené intervence založené na důkazech jsou prokázány výzkumem, který je účinný při řešení problémů, s nimiž se běžně potýkají páry, a dalších problémů duševního zdraví, které mohou mít nepříznivý vliv na váš vztah.

párová terapie

Další zajímavé články

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Mgr. Robert Krejčí
Terapeuti

Mgr. Robert Krejčí

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? Svůj terapeutický přístup stavím na bezpečném přijetí a  základních hodnotách důvěry a porozumění. Jsem schopen naslouchat bez úsudku a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.