Alkoholismus a jeho stádia

alkoholismus příznaky
Sdílejte s přáteli

Výzkumník v oblasti zneužívání alkoholu E. M. Jellinek nabídl začátkem šedesátých let nový pohled na alkoholismus a vyvinul teorii o jeho progresi v různých fázích.

Každá fáze se vyznačuje specifickými změnami ve fyzickém, sociálním i duševním fungování.

Je důležité si zohledňovat, že ne každý člověk, který se potýká s požíváním alkoholu, se vejde do těchto přesných fází, ale mohou být užitečným vodítkem k posouzení rámce, kde se nyní nacházejí. Lépe se pak potenciálně předchází budoucím problémům.

Na základě Jellinkovy teorie existují 4 fáze závislosti na alkoholu:

1. Prealkoholická fáze

Během tohoto stádia existuje jen málo důkazů o problémovém pití. První zahrnuje obecné experimentování s alkoholem a je to situace, kdy se tolerance alkoholu rozvine, když člověk začne pít pravidelněji jako mechanismus zvládání úzkosti, stresu nebo jiných nepříjemných stavů

2. Raná fáze

Jellinek ji považuje za tzv. přechodnou fázi, kdy začíná vývoj vzorce zneužívání alkoholu. Pití se stává pravidelnějším a jednotlivci začínají využívat společenské akce jako záminku k pití. Mohou také začít konzumovat alkohol, aby se vyrovnali s negativními důsledky způsobenými pitím, jako je kocovina

Alkoholismus jako honba za příjemnými pocity.

3. Střední fáze

Toto je nejzásadnější fáze v Jellinkově teorii, kdy člověk začíná často a soustavně pít, možná dokonce začíná i svůj den pitím. Lidé se v tomto stádiu mohou se potýkat se zhoršujícími se vztahy s přáteli a rodinou nebo zaznamenat změny ve svém chování, které je negativně ovlivňují. 

Často pociťují zdravotní dopady spojené s těžkým pitím, jako jsou kocovina nebo nevolnost, a to častěji, než když nepijí.

4. Pozdní fáze

Tato závěrečná fáze vede k úplné ztrátě kontroly nad konzumací alkoholu – kdy má člověk pocit, že zkrátka musí pít. 

V tomto okamžiku začíná tělo jedince vyžadovat přítomnost alkoholu, aby se cítil alespoň normálně. Tento stav nazýváme závislost. Když jedinec pravidelně nekonzumuje alkohol, může pociťovat abstinenční příznaky a intenzivní chutě. 

Pomoc s alkoholismem

Pokud máte vy nebo někdo, na kom vám záleží, problém se závislostí na alkoholu, možná je na čase vyhledat odbornou pomoc. Výzkum ukázal, že ambulantní a rehabilitační léčba může být velmi účinná při pomoci jednotlivcům udržet si život ve střízlivosti.

Podle průzkumů asi třetina lidí, kteří úspěšně absolvují léčebný program, nevykazuje žádné další příznaky o 1 rok později a má méně problémů souvisejících s alkoholem. 

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Luděk Beneš, Dis.

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? V bezpečném prostředí přijímám svět klientů bez předsudků takový jaký je. Pro zvládání nároků těžkého a nespravedlivého života nacházím

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.