Nedaří se mi najít holku, jsem pro ně kamarád

Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobry den.
je mi 31 a když se oholím chtějí po mně občanku. K tomu mi lidé hádají kolem 20 let.

Začal bych asi v roce 2010, kdy jsem odmaturoval a poznal se s Martinou. Později jsem pochopil, že jsem se do ní zamiloval. Sdělil jsem jí to, ale poté, co jsem jí to napsal, zmizela mi ze života.

Poté v roce 2016 jsem se seznámil s Kateřinou. Zprvu jsem se snažil jí od sebe odehnat a myslel, že jí víckrát neuvidím, ale dopadlo to tak, že jsme se vídali velmi často a jednoho dne mi došlo, že jí mám rád. Na Nový rok jsem jí to řekl a ona reagovala svým NE. Netuším proč, ale nějak mi to zvedlo sebevědomí a začal jsem chodit do fitka, abych se s ní často nevídal. Jenže Katka mě začala pořád tahat ven, až jsem jí nakonec věnoval svůj veškerý čas. Byli jsme pořád spolu, ale když jsem chtěl něco víc, odmítla mě. Řekl jsem jí, že kamarádi spolu netráví veškerý čas, tak jsme si dali dohodu, že se budeme vídat 1x za 14 dní. Vydrželo to 3 měsíce a zase se to vrátilo do stejných kolejí.

Na Prvního Máje jsme se líbali pod stromem na Petříně a v dalším týdnu jsme si dohodli společnou dovolenou a jiné kulturní akce. Pár dní na to mi oznámila, že má přítele a já si myslel, že už mě nechce. Měsíc před dovolenou jsem se zhroutil a poprvé jsem šel k psychologovi. Měl jsem pochroumané sebevědomí. Ničeho zásadního jsme se nedobrali krom toho, že jsem si v pubertě neprošel žádným vztahem a tak svou přítelkyni hledám mezi kamarádkami a to mi nevychází. Na placených i neplacených seznamkách mi žádné rande nevyšlo. Vše zůstalo u dopisování i poté, co jsem je pozval ven. Vyzkoušel jsem speed dating, smart dating, ale nevyšlo to, tak jsem si zaplatil kurz seznamování. Oslovoval jsem holky na ulici a nevzniklo z toho ani přátelství.

A nezdá se mi, že bych tlačil na pilu. jsem introvert a spíš stydlín, nerozhodný a někdy označován jako niceboy.

Je ještě nějaký způsob jak se seznámit?

A pak mám ještě jeden dotaz. Poté, co jsem ukončil vztah s Kateřinou, jsem na sobě chtěl zapracovat a začal jsem běhat. Začal jsem cvičit výzvy typu 300 kliků do měsíce atd. A teď mi nějak ty výzvy skončily. Když si nějakou najdu, nedokážu se do ní dostat, nevydržím v běhání. Měl jsem cíl uběhnout 10 km, které už uběhnu a rád bych běžel marathon. I půlmarathon by mi stačil, ale vytratila se vůle. U běhání jsem si dokázal srovnat myšlenky a vyřešit spoustu věcí. Rád bych, aby se mi ta vůle k pohybu vrátila. Chtěl bych mít nějaký zdravý návyk. Občas mi přijde, že jsem v bludném kruhu. Přeji příjemný, krásný den.

Názor psychologa

Dobrý den, 

opravdu si velmi vážíme Vaší důvěry, se kterou se obracíte na naši poradnu. 

     Vnímám, že jste v navazování partnerských vztahů bezradný a dosavadní nepříjemné odmítání ze strany zmíněných mladých žen těžce zasáhlo Vaše sebevědomí. Je mi líto, že se tak cítíte a vše ještě umocňuje Vaše současná naladěnost, kdy upouštíte z dříve provozovaných a oblíbených, sportovních aktivit neb Vaše vůle se vytrácí.

     Čtu opakovaně Vaše řádky a mrzí mě, že nejste ve chvíli, kdy píši tuto odpověď k dispozici neboť bych se Vás na některé věci ráda doptala. Místy si nejsem zcela jistá mým správným porozuměním. Přemýšlím, zda jste byl dostatečně srozumitelný také ve vztahu k oběma dívkám. Třeba s Kateřinou – nejprve jste ji od sebe odháněl, pak jste s  ní naopak trávil mnoho času a zamiloval se do ní, ona Vám lásku neopětovala, ale po nějaké době s Vámi chtěla opět trávit přemíru času…atd. Určitě budete pro ženy dobrý společník neboť se Vám rozhodně nevyhýbají a mají zájem Vám bít nablízku. Možná jste empatický nebo jim umíte naslouchat?

Nyní k Vašim dotazům. Registruji dva:

1. Zda existuje ještě nějaký způsob kde a jak se seznámit?  a

2. Jak získat zpět vůli, která se vytratila? (Formulovala jsem to tak správně?)

ad 1)

     Tedy Tome, vzhledem k tomu, že se považujete za introverta, muselo to být pro Vás velmi vyčerpávající – všechny ty seznamovací agentury, ale šel jste do toho a vzal věci do svých rukou. Zdá se, že o partnerku opravdu stojíte a jdete seznámení naproti. Tak to alespoň na mě působí. A je tomu tak i v případě, když Vy, jako ne sebevědomý introvert a stydlín jste oslovoval cizí ženu na ulici. Jste velmi odvážný! Říkám si, jak moc se to vymykalo Vaší komfortní zóně. Připomíná mi to situace s Martinou a Kateřinou, kde také bylo těžké si s nimi hranice stanovit a držet je. Jak Vám v takových chvílích bylo? Ptáte-li se tedy po nějakém dalším způsobu seznámení se –  kde a jak, odpovím Vám – kde přesně nevím, ale v případě jak, odpovím – jinak. Hned Vám to vysvětlím a Vy se na tím zkuste zamyslet, prosím. 

     Pozastavit bych se chtěla u Vašeho sebevědomí, respektive nízkého sebevědomí, s nímž se potácíte již dlouhou dobu. To se obecně ukazuje být  handicapem v interakcích s okolními lidmi i právě při hledání partnerů či již v žitých vztazích. Ale! A to už jsem už jsem naznačila, jsou introverti nejen lepší posluchači, empatičtější, také rozvážnější. Jsou to velmi cenné aspekty pro vztah.

     Se sebevědomím lze pracovat. Pravda, jedná se o dlouhodobou práci s notnou dávkou trpělivosti. Možná by stálo za úvahu energii, jenž vkládáte do usilovného hledání své budoucí lásky, investovat také sám do sebe. Co říkáte? Je rozdíl, když o ženu jeví zájem ne sebevědomý introvert nebo naopak introvert se zdravým sebevědomím. Jejich komunikace bude nejspíše probíhat odlišným způsobem, souhlasíte?

     Jak to vlastně máte sám se sebou, Tome?  Bylo z Vaší strany nějak důležité zmínit Váš příliš mladiství vzhled? Případně proč? Mnoho mužů chodí do „posilky“ zvětšit objem svalů, aby vypadali více chlapsky. Máte to podobně? Přijímáte svou introvertní podstatu a stydlivost? Pokud Vaše odpovědi naznačují Vaše nepřijetí sebe samého, takového jaký jste, bylo by vhodné jít nyní cestou k sebepřijetí a rozvoje svých vlastních možností, abyste se mohl cítit lépe a seznamovat se „jiným“ způsobem. Takový sebe „decánkový tunning“ :-). 

ad 2)

     Vaše sebevědomí prosakuje i do oblasti sportování. Chápu-li dobře, do posilovny jste začal chodit, abyste Kateřinu neměl tolik na očích a do dalších sportovních aktivit jste se pustil až po ukončení kontaktů s ní, abyste na sobě zapracoval, v podstatě po odmítnutí.  Čeho konkrétně jste chtěl dosáhnout? Vyššího sebevědomí, jenž bylo ještě více sraženo tím, jakým způsobem se k Vám Kateřina ve finále zachovala nebo to byl únik od reality, oboje či něco jiného?

     Podobně jako v případě seznamování se mi při výčtu všech vypsaných sportovním výzev vyžadujícím vyšší a vyšší výkon naskakují slova „tlačení na pilu“

     Pídím se po tom, co bylo Vaší skutečnou motivací ke sportu. Jaké potřeby za ní stojí. Sportování považujete za zdravý návyk – s tím se dá souhlasit, pokud jej však provozujete ve zdravé míře. Bonus vidíte v tom, že si při něm srovnáte priority, myšlenky, vynořují se nápady a též si vyřešíte spoustu věcí. Ano, ano, jen je potřeba reflektovat, jakými myšlenkami se zabýváte, zda kladnými či zápornými. V negativním emočním rozpoložení je energetický nárok mnohem vyšší. Motivace také souvisí s vůlí, která je u Vás momentálně deficitní (Předtím jste ji však měl mnoho) a je schopností zmobilizovat a vydávat energii při dosahování cílů. Vůle nemáme neomezené množství a tak se při dosahování náročných cílů můžeme najednou ocitnout ve stavu, kdy nám zcela chybí. Vůle je též oporou našemu „Já“, sebecitu a sebevědomí, proto je dobré znovu přehodnotit své cíle, zda nejsou až příliš náročné nebo jich není až příliš a vůlí „neplácat“. 

     Tome, pokuste slevit a být s tím v souladu. Dělejte, co Vás baví. Možná na nějakou dobu maratón odložte. Ptejte se – když se vrátím ke cvičení, co to pro mě samotného bude znamenat? Když pominu holky a okolí, má to pro mě nějakou hodnotu? Jde o to, abyste měl k dispozici něco, kde zažijete uspokojení. Schopnost unést určitou míru zranění je poté snazší. Snažte se spíše o pravidelnost sportovních aktivit. Stanovte si třeba jen některé dny, kdy si propotíte triko nebo poběžíte pro relax. Pomalu tak svou vůli obnovujte. Ono se Vám zezačátku moc chtít asi nebude. Dejte se tedy např. 30 minut sportu denně a nezapomeňte se odměnit. Užívejte si tu super možnost pohybu celého těla v každém okamžiku. Napadá mě otázka, nemáte nějakého kámoše, který by se k Vám rád přidal? 

     Uberte i ve své urputné  a výkonové snaze nalézt partnerku. Určitě ji naleznete. Jen  pokud nyní půjdete do vztahu, může se Vám dít to samé.  Potřebujete se naučit nastavit si hranice ve vztahu. Více si to v nich vést a nenechávat se zraňovat. Pravděpodobně se pod touto snahou skrývá Vaše touha po lásce a sounáležitosti, nám všem tak vlastní. Zkrátka „netlačte tolik na pilu“ a věnujte čas sobě a svému seberozvoji. To učiňte svou výzvou. Pak, zocelen, ženu, která Vás uchvátí, oslovovat budete jiným způsobem a případné odmítnutí zvládnete lehčeji. A možná ji potkáte tam, kde byste ji dnes nečekal.

     Pokud byste si, Tome, nevěděl rady, jak na to, neváhejte se obrátit na některého terapeuta nebo terapeutku, který/á Vám bude oporou na cestě z bludného kruhu. Poradenské odpovědi mají své limity. Jsme Vám případně k dispozici i v naší poradně nebo doporučíme někoho jiného. Ale můžete také kontaktovat psychologa, se kterým již máte zkušenost a pokud Vám vyhovoval. Pokud jste od něj odcházel zklamaný, zvolte někoho jiného.

Přeji Vám hodně zdaru a pilu nechte tesařům 🙂

V pokoře a úctě,

Irena Filipová

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.