Záchvatovité přejídání

Sdílejte s přáteli

Záchvatovité přejídání je častou poruchou příjmu potravy a vyznačuje se opakujícími se epizodami konzumace velkého množství jídla. Jezení končí pocitem přeplněnosti a výčitkami. Během pojídání se cítíte bezmocní proces zastavit a ztrácíte kontrolu. Jedná se o nezdravé kompenzační opatření k úzkostem, frustraci nebo pocitům osamělosti. Jíte i když nemáte hlad a pokračuje i dlouho poté, co jste plní. Jíte dokonce tak rychle, že ani neregistrujete, jaký pokrm jíte a jakou má chuť.

Na rozdíl od jiných poruch příjmu potravy nedochází k vyprazdňovacím rituálům, jako jsou např. záchvaty zvracení, půst nebo nadměrné cvičení.

Jídlo vás uklidňuje

Na krátkou chvíli mí přejídání uklidňující efekt. Příčinou je vaše přesvědčení, že jídlo vám pomáhá zmírnit nepříjemné emoce, stres, depresi, úzkost. Po krátké úlevě se ale vše vrací do starých kolejí a jste zaplaveni pocity lítosti a nenávistí k sobě samému.

Záchvatovité přejídání vede k nárůstu osobní hmotnosti. Obezita vede k nepřijímání sebe sama a nedostatek sebelásky je spouštěčem záchvatovitých epizod. Cyklíte se tím v kruhu. Jíte, abyste se cítili lépe, později ale vaše negativní emoce spustí nový cyklus s cílem pocítit během jezení úlevu.

Jakkoliv se cítíte bezmocní a nedaří se vám cyklus zastavit, existuje řada cest, abyste své emoce začali lépe zvládat a znovu získali kontrolu na svým stravováním a celkovým zdravím.

Trpíte záchvatovitým přejídáním?

Obecná diagnostická kritéria pro záchvatovité přejídání jsou:

 • Epizody záchvatovitého přejídání jsou spojeny se třemi či více z následujících rysů:
  1. Proces jezení je rychlejší než obvykle.
  2. Přechází pocit nasycenosti a končí u nepříjemné plnosti.
  3. Pozřete velké množství jídla, přestože nemáte fyzicky hlad.
  4. Díky rozpakům z množství jídla k přejídání dochází o samotě.
  5. Můžete se cítit sám sebou znechuceni, depresivní nebo provinile.
 • K záchvatovitému přejídání dochází průměrně alespoň 1x týdně po dobu 3 měsíců.
 • S přejídáním je spojen aspekt úzkosti.
 • Epizody záchvatovitého přejídání se opakují a jsou charakterizovány dvěma následujícími příznaky:
  1. Během krátkého časového intervalu (např. 2 hodin) pozřete výrazně větší množství jídla, než by za podobných okolností a v podobném časovém rámci snědla většina lidí.
  2. Pocit nedostatečné kontroly nad jídlem (nemůžete přestat jíst nebo mít pod kontrolou množství).
 • Záchvatovité přejídání není spojeno se zvracením nebo projímadly, jako je tomu u bulimie. Zároveň se neobjevuje ve spojení s bulimií nebo anorexií.

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Luděk Beneš, Dis.

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? V bezpečném prostředí přijímám svět klientů bez předsudků takový jaký je. Pro zvládání nároků těžkého a nespravedlivého života nacházím

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.