Vztahový poradce Praha, Teplice – jak to funguje?

Párová terapie
Sdílejte s přáteli

Před dvěma lety jsem se seznámila s majitelkou úspěšné firmy. O něco starší než já, s manželem a jedním dítětem. Popisovala mi zajímavou analogii dvou astronautů ve skafandru, kteří se vznášejí vesmírem, propojeni tenkým lankem. Oba se rozhlíží, jsou pohlceni okolními jevy a pod vlivem těchto zaujetí je snadné se od sebe oddělit. Vnímá takto manželství. Podle ní nejde zabránit zaujetí a unášením se za poznáním něčeho kolem nás. Je to přirozené. Ten vtip je ve schopnosti všimnout si, jakmile je vzdálenost mezi vámi příliš velká a vědět, jak se přitáhnout zpátky k sobě. Zeptala jsem se, co jim pomohlo se k sobě zpátky přitáhnout. Odpověděla: Párová terapie.“

Jak lépe popsat vztah než navíjení dvou lidí, kteří tápou v nulové gravitaci, připojeni lankem, jsou zaujati vnějšími jevy a pokoušejí se o synchronizaci. Párová terapie v tomhle modelu slouží jako pozemní kotva.

Kdy je vhodné vyhledat terapeuta?

Ideálně ještě před skutečnou krizí. Ale to je podobné jako vyhledat lékaře ještě před onemocněním. Teoreticky je to ideální scénář, bohužel jsme všichni zaneprázdnění a najít dobrého odborníka narychlo není jednoduché. Většina z nás se nenechá obtěžovat hledáním pomoci, pokud se ještě nejedná o nic naléhavého. Je to ale škoda. Řadě potíží by se tak dalo předejít nebo je vyřešit v nekritické fázi. Pak je nutná třeba jen 1 až 3 konzultace. U tíživějšího problému se návštěvy mohou protáhnout.

Vztahový poradce Praha

Většina párových terapeutů, které znám, by si přáli, aby páry vyhledali pomoc terapeuta ještě před katastrofou. Totiž párové poradenství může být skvělým zdrojem pomoci, pokud procházíte konkrétní životní událostí. Ale může to být také jen o posílení nějaké části vašeho vztahu nebo o poskytování trvalé podpory na cestě životem.

V tomto smyslu může být párové poradenství preventivní. Pro vás i vašeho partnera tak bude mnohem jednodušší ukočírovat větší problémy hned v zárodku, kdy si ještě nejdete po krku. Zároveň máte čas zvolit si terapeuta, se kterým vám to skutečně klikne.

Jak najít vztahového poradce?

To může být nejtěžší část. Připravte se, že to může trvat několik týdnů, dokonce měsíců. Můžete vyzkoušet několik lidí, o kterých máte dobré reference.

Imposter syndrom, co to je a jak s ním pracovat?

Na začátku si ještě promluvte se svým partnerem, jaký druh atmosféry každý hledáte. Proberte i další faktory, které mohou být pro vás oba důležité, například lokalita, čas, cena, pohlaví terapeuta, vyznání, psychoterapeutický směr aj. 

A nakonec, mějte otevřenou mysl. Můžete mít jistá očekávání a představu, jak výš terapeut má vypadat a působit. Nenechte si tím ale zavřít dobré dveře. Dovolte, aby vás překvapil. Nevíte, jaké je být s někým v místnosti, dokud tam nejste a nemluvíte s ním. Všichni se musíte cítit pohodlně a respektováni. Musí to klapnout 🙂

Jak se připravit na první sezení?

Než navštívíte vztahového poradce, měli byste mu zavolat a zeptat se na jeho honorář, jeho původ, zda je na pojišťovnu (většina není). Když už jste u toho, ujistěte se, že mají psychoterapeutický výcvik a vhodné vzdělání! Nečekejte bezplatnou „zkušební sesi“. Většina terapeutů vás požádá, abyste přišli na první sezení oba, které je třeba uhradit. Párová terapie je obvykle o něco dražší než individuální terapie, často se pohybuje od 1000 až 2000 Kč za 50 minut, v závislosti na tom, kde žijete a zkušenostech poradce.

Párová terapie
Párová terapie

Když se jednomu z partnerů nechce?

Doufejme, že jste do terapie motivovaní oba, ale stává se, že jeden bývá aktivnější a má o terapii větší zájem. V takovém případě je důležité dát méně motivovanému partnerovi najevo, jak moc si vážíte ochoty se terapie účastnit. Ubezpečte ho, že to není jednosměrná ulice a stejně jako pro vás i pro něj je to příležitost vyjádřit bezpečně své myšlenky a pocity.

Pokud se vám do terapie příliš nechce a jste tlačeni více okolnostmi než chutí, nebojte. Dobrý poradce je na to vyškolen. Vaším úkolem je vejít do dveří a pak vše převezmeme my 🙂

Jak poznáte, že terapeut nepracuje dobře?

Pokud se jeden z vás necítí dobře se způsobem, kterým se terapie ubírá, ještě nepřestávejte – nejprve si o tom promluvte se svým terapeutem. Spousta lidí si myslí, že může upřímnosti zranit pocity svého terapeuta, například když se v místnosti cítí nepohodlně nebo jsou naštvaní kvůli něčemu, co terapeut řekl. Dobrý terapeut by ale měl tyto informace uvítat a neměl by se bránit. Takový druh komunikace může ve skutečnosti vést k velmi plodným rozhovorům.

Samozřejmě, že někteří terapeuti prostě nebudou tou správnou volbou, a to je také v pořádku – proto byste měli v případě nejistot trochu koukat i jinde, než se usadíte s jednou osobou.

Vztahový poradce Praha

Jaké výsledky očekávat?

Ani ten nejlepší terapeut nedokáže zachránit všechny vztahy. A někdy páry přijdou na terapii, aniž by si byly jisté, že chtějí vztah zachránit. Vše, co od svých klientů žádám, je jejich odhodlání spolupracovat. Nemusí si být jistí, že chtějí ve vztahu zůstat. Je hezké, když jsou oddaní tomu druhému, ale ještě důležitější je, jsou-li odhodláni pracovat na zlepšení vztahu. Pak je to win-win. I když vztah nakonec nefunguje, pořád se z toho procesu něco učíte.

Vyjadřujte se také jasně ohledně svých cílů. „Myslím, že je dobrý nápad si v prvních několika sezeních stanovit jeden nebo dva cíle, na kterých chcete jako pár pracovat, a pak během procesu pravidelně kontrolovat, kde jste. Někdy se pokrok těžko měří, ale může to být jen o tom, že se nějaký pocit posunul, nebo došlo k malé změně v chování. Tomu je důležité věnovat pozornost. I ten nejmenší pokrok je pokrok.

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.