U pacientů s ulcerózní kolitidou se může objevovat široká škála příznaků a komplikací, od bolesti konečníku, krvácení až po úbytek hmotnosti, vředy na kůži, bolesti kloubů a dokonce i problémy s ledvinami a játry. Duševní problémy nebývají u lidí trpících ulcerózní kolitidou nijak vzácné. Za prvé život s nemocí přináší mnohé výzvy, za druhé mohou vést k negativním myšlenkám, které prohlubují depresivně-úzkostné stavy.
Ulcerózní kolitida má souvislost s depresemi a úzkostmi
Ve studii publikované v roce 2015 v Permanente Journal vědci zjistili, že 82% lidí s ulcerózní kolitidou byla diagnostikována duševní porucha, a to ve srovnání s 54% obecné populace ve studii. Zároveň je důležité, že tyto poruchy byly častěji diagnostikovány ještě před ulcerózní kolitidou než až po ní, zejména u žen.
Dále studie publikovaná v květnu 2019 v časopise Journal of Clinical Medicine zjistila, že riziko deprese a úzkosti se po diagnóze ulcerozní kolitidy zvyšuje. To může být dáno komplikacemi, které nemoc přináší. Zejména je řeč o frustraci, smutku nebo stažení se, které vedou až k izolaci. Lidé s touto nemocí se mohou obávat konkrétních situací, které souvisí s průjmem nebo bolestí ve společnosti či na veřejném místě. Tyto zážitky a nepohody mohou vyvolávat úzkost nebo vést k izolaci. Mohou pak následovat pocity osamělosti, zoufalství a přispět tak k depresi.

Zároveň bych se ještě vrátila k předchozí studii, jejíž závěry podporuje následující studie. Jak je uvedeno v přehledovém článku publikovaném v časopise Gastroenterology Research and Practice, zdá se, že existují důkazy, že deprese i úzkost se častěji objevují právě u jedinců, u nichž se později vyvine ulcerózní kolitida, než v běžné populaci. Tato souvislost se jeví poměrně silná, zejména pokud jsou duševní stavy diagnostikovány jen krátce před ulcerózní kolitidou. Znamenalo by to, že deprese a úzkost mohou přispívat ke vzniku ulcerózní kolitidy a zároveň propuknutí nemoci vede k nárůstu úzkosti. Stává se z toho začarovaný kruh.
- V řadě průzkumů bylo prokázáno, že psychologický stres zvyšuje propustnost střev, což může snižovat účinnost slizniční výstelky jakožto bariéry proti různým škodlivým látkám.
- K tomu existují i důkazy, že stres může změnit aktivitu cytokinů, molekul v imunitním systému, které mohou hrát roli při vzniku ulcerózní kolitidy a jejího zánětu.
- Podle recenze zveřejněného v březnu 2015 v Klinické a experimentální gastroenterologii mohou zánětlivé cytokiny hrát roli i při nástupu duševních potíží a přispívat k úzkosti, jakmile jejich hladina vzroste v důsledku zánětu střev.
- Užívání steroidů k léčbě příznaků ulcerózní kolitidy také může přispívat k pocitu stresu a úzkosti.
- A konečně: úzkost může mít za následek silnější vnímání příznaků ulcerózní kolitidy – což způsobuje nárůst psychických potíží.
Psychické potíže
Pokud trpíte ulcerózní kolitidou a pozorujete na sobě následující příznaky, pravděpodobně se u vás projevila úzkost a deprese a je nezbytné vyhledat odborníka:

- Náhlé strachy nebo paniky.
- Častá paralyzující nervozita nebo úzkostné pocity (po dobu alespoň 6 měsíců).
- Pocit úzkosti nebo nepohodlí v přítomnosti druhých lidí.
- Opakující se sny nebo noční můry o traumatických událostech.
- Vyhýbání se zmínkám traumatických událostí.
- Cítíte se beznadějně, bez zájmu a motivace (alespoň 2 týdny).
V této fázi není psychiatrická konzultace nezbytně nutná, doporučuje se ale poradit se s praktickým lékařem nebo gastroenterologem. Pokud jste ale už ve fázi, kdy trpíte vážnými emocionálními obtížemi nebo hledáte nové cesty jak se s nemocí vyrovnat, může vám pomoci návštěva psychologa nebo psychiatra. V takovém případě se doporučuje pravidelná kombinace následujících nástrojů:
- psychoterapie alespoň 1x týdně,
- každodenní relaxace, svalová relaxace,
- léky.

Příběh mého klienta z terapie, který trpí ulcerozní kolitidou
„Před diagnózou ulcerozní kolitidy jsem se svojí úzkostí nic moc nedělal. Z mého pohledu to nebylo nic hrozného. Byl jsem třeba nervózní v situacích, kdy jsem měl prezentovat před třídou, ale po chvíli to přešlo. Ovšem úzkost ve spojení s chronickým onemocněním, to je něco jiného, zejména když je ulcerózní kolitida tak nepředvídatelná.
Po stanovení diagnózy jsem se začal neustále obávat, jak budu s tímto chronickým stavem žít. Takhle nemoc je tak nepředvídatelná a nevěděl jsem, kdy budu potřebovat si odskočit, jaké jídlo je v pořádku a jak dané jídlo ovlivní můj den.
Stres a úzkost mohou tuhle nemoc zhoršovat. Kdykoli jsem se začal bát, objevila se bolest břicha, nevolnost a únava, což patří mezi charakteristické příznaky UC.

Takhle jsem fungoval dva roky, než jsem toho začal mít dost a domluvit jsem si konzultaci se svým praktikem. Začal jsem brát léky proti úzkosti a navštěvovat terapeuta. Vedle toho jsem začal aplikovat relaxaci a zajímat se o další cesty, jak s úzkostí pracovat. Nejenže jsem objevil několik dobrých tipů, ale pomohlo mi to si uvědomit, že mým problémem jsou myšlenky. Ke zvládání úzkosti mi pomáhá těchto pět strategií:
- Promluvte si s terapeutem. Je tak důležité nenechávat si negativní nebo škodlivé myšlenky kolem nemoci pro sebe. Pokud máte špatný týden a příznaky vám zase den komplikují, rozhovor s někým nezávislým vám udělá dobře. Můj terapeut mi nabízí dobré cesty, jak své příznaky lépe zvládat. Doporučuje procvičovat uklidňující techniky, jako jsou meditace, jóga a hluboké dýchání.
- Cvičit pravidělně. Pokud jste schopni cvičit, doporučuji dostat svou denní dávku endorfinů z fyzické aktivity. Ve dnech, kdy se necítím dobře, mi pomalá 10 až 15 minutová procházka venku . Vyčistí to mysl a sníží bolest z břišních křečí. Jindy chodím běhat a posilovat tělo. Pomáhá mi to zvýšit sebevědomí, že jsem silnější než moje nemoc a cítím se potom moc dobře.
- Číst. Dobrá četba mi pomáhá odvrátit mysl od všeho, co mě znepokojuje nebo trápí. Je to jak dovolená pro mozek, který jindy pořád produkuje negativní scénáře. Zaměřte se někdy i na jiné příběhy, než je ten váš. Nechte se vtáhnout do detektivky nebo zajímavé autobiografie.
- Luštěte hádanky, osmisměrky nebo vybarvujte omalovánky pro dospělé. Zabavíte tím mysl a můžete si tím zpříjemnit návštěvu toalety.
- Podpora na dosah. Když se obrátím na přítele, bráchu nebo rodiče, pomůže mi to uvědomit si, jak silný vlastně jsem a že jsem se díky své nemoci o sobě tolik naučil. Udržují mě motivovaného a inspirují mě, abych pokračoval.“
Dobře dýchejte
Úzkost je těžká pro každého zdravého člověka, kdo se s ní potýká, natož pro ty, kteří se potýkají s ulcerózní kolitidou, protože naše střeva jsou propojena s autoimunitním procesem.
Je dobré naučit se svou úzkost zdravě zvládat, aby případný stres nepřispíval k již existujícímu zánětu. Zhluboka se nadechněte, poslouchejte své tělo a najděte nejlepší způsoby, jak se s úzkostí vyrovnat.
Autorka článku
