Trpím úzkostně-depresivní poruchou?

Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobrý den,
měla bych na vás dotaz, zda jsem si svoji nemoc našla správně. Myslím si, že trpím úzkostně-depresivní poruchou. Ale nesedí mi tam určité příznaky.

V poslední dvou letech se to jenom zhoršuje. Nedokážu jezdit na výlety, veřejné místa, nastoupit do letadla. Jakmile nastane nějaký menší výlet, mám k hrdli knedlík, začne mě bolet břicho a bojím se, že chytnu průjem (někdy se to už stalo, že jsem chytla průjem aniž bych snědla něco špatného). Proto jsem několikrát den předem nejedla, bohužel to už teď nepomáhá.

Tak 3 roky zpátky jsem byla v New Yorku a tam jsem chytla průjem, nejspíš z jejich pitné vody. Jinak jsem nic nejedla a celý den jsem hledala veřejné záchody. Myslíte, že se to dá léčit?

Děkuji za odpověď.

Názor poradce

Dobrý den,

děkujeme za důvěru, že jste napsala do poradny.

Je pochopitelné, že Vás takové obtíže trápí. Nicméně z internetu nemůžeme diagnostikovat určité onemocnění. K diagnostice takového onemocnění byste měla vyhledat odborníka jako je psycholog či psychiatr. S obtížemi se určitě dá dál pracovat, popřípadě léčit.

Podle toho, co píšete, máte problémy se změnami prostředí. Z čeho vlastně máte strach, jakého katastrofického scénáře se bojíte? Vadí Vám i větší počet lidí? Nebo Vám vadí myšlenka na možnost zažívacích obtíží? Mají Vaše obtíže spojitost se situací v New Yorku? Přemýšlela jste nad tím, kdy Vaše obtíže vlastně začaly?

Když se v takové situaci nacházíte, je něco, co Vám pomáhá? Můžete se zkusit např. zaměřit na vlastní dech či příjemné myšlenky, které Vás uklidňují.

Zároveň píšete, že máte obtíže s průjmem. Může se jednat o reakci těla na stresovou situaci či změnu, ale také to nemusí vůbec souviset. Pokud Vás trápí dlouhodobě zažívací obtíže, měla byste to jako první konzultovat se svým obvodním lékařem, aby se vyloučily fyzické problémy.

V celé situaci by Vám také mohl pomoci terapeut, který by Vám mohl dát na Vaše obtíže nový náhled.

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.