Trápí mě silné bolesti hlavy a čím víc volám o pomoc, tím méně se mi jí dostává

psycholog terapeut praha
Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobrý den,

je mi 50 a zkolabovala jsem od bolesti hlavy. Pár hodin jsem byla levostranně ochrnutá. Hlava bolí dál. Trnou mi zuby a bolí uši. Děje se to víc jak dva měsíce. Všechny testy, včetně CT a MR jsou v pořádku. Připadám si jako hysterka, která si vymýšlí. Nemám nikoho, s kým o tom mluvit. Manžel mi nakonec vyčetl, že se mnou neustále jezdí po doktorech. Mám pocit, že můj život nemá cenu.

Jsem jen na obtíž. Jsem vyčerpaná, unavená a zoufalá.

Čím víc volám o pomoc, tím víc se mi nedostává. Když bolí hlava, mrazí vás na rtech, zaléhají uši a lékaři vám tvrdí, že jste v pořádku. Tak to je hrozné. Nikdy jsem nebyla nemocná. Vybudovala jsem úspěšnou firmu, postavila dům, zajistila děti a jsem tu už zbytečná.

Odpověď

Dobrý den,

děkuji za Vaši důvěru. Určitě nejste zbytečná. Během čtení vašeho dotazu jsem měla dojem, že mi napsala silná žena, která je k sobě poctivá a někdy na sebe i přísná. 

Vaši lékaři mají omezené pole vidění, a to jen na fyziologické symptomy. Je dobrá zpráva, že výsledky MR a CT dopadly dobře, v každém případě Vaše bolest hlavy a mdloby nepřichází bezdůvodně. Tušíte, že s vámi není něco v pořádku a nevíte, co to je. Odborníci nejsou schopni vám dát návod a manžel je k vám netrpělivý. Nebojte, je to klasická situace u psychosomatiky, se kterou se dá pracovat. 

Bolest hlavy jako psychosomatický problém

První krok už máte za sebou. Vyloučila jste fyziologické potíže. Příčina proto s největší pravděpodobností bude psychického původu. Kdybych byla váš psycholog, budu se ptát, jak dlouho bolesti hlavy trvají. Už jste to někdy dříve zažila? Děje se to v časových vlnách? Máte delší období a pak útlum nebo se to děje konzistentně? Ráno, přes den či večer? 

Je to detektivní proces. Vaše nemoc vám něco říká o vašem životě. Něco, co jste dlouhou dobu přehlížela, neviděla. Pořád jste žena, která vybudovala profitabilní firmu s dobrým jménem, vychovala děti a postavila dům. To vám nikdo neodpáře. Několikrát jste si o sobě potvrdila, že umíte být výkonová. Podávat výsledky, být silná. Co když je ale výkon něco, od čeho se odvíjí vaše sebehodnota?

Co vaše slabosti? Jak a kdy odpočíváte? Kdy si dovolíte pustit vnější povinnosti, necháte je plavat, a necháte druhé, aby se postarali o vás? Někdy je velmi cenné dovolit si se sesypat a nechat druhé, aby se na vás chvíli nespoléhali. Máma vašich dětí má přece taky nějaké limity, nemůže pořád být ta dokonalá a silná. 

Důrazně doporučuji návštěvu psychologa, který pracuje terapeuticky, ideálně s psychosomatikou. Poohlédněte se v místě svého bydliště. Pokud jste z Prahy, můžete se obrátit na mě v mé poradně na Náměstí republiky nebo vám mohu někoho šikovného doporučit. 

Pokud by se vaše stavy deprese zhoršovaly, doporučuji navštívit krizové centrum či v Praze RIAPS. Je to pohotovostní psychologická služba zdarma.

Přeji mnoho sil.

Šárka Červinková

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Luděk Beneš, Dis.

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? V bezpečném prostředí přijímám svět klientů bez předsudků takový jaký je. Pro zvládání nároků těžkého a nespravedlivého života nacházím

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.