Trápí mě silné bolesti hlavy a čím víc volám o pomoc, tím méně se mi jí dostává

psycholog terapeut praha
Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobrý den,

je mi 50 a zkolabovala jsem od bolesti hlavy. Pár hodin jsem byla levostranně ochrnutá. Hlava bolí dál. Trnou mi zuby a bolí uši. Děje se to víc jak dva měsíce. Všechny testy, včetně CT a MR jsou v pořádku. Připadám si jako hysterka, která si vymýšlí. Nemám nikoho, s kým o tom mluvit. Manžel mi nakonec vyčetl, že se mnou neustále jezdí po doktorech. Mám pocit, že můj život nemá cenu.

Jsem jen na obtíž. Jsem vyčerpaná, unavená a zoufalá.

Čím víc volám o pomoc, tím víc se mi nedostává. Když bolí hlava, mrazí vás na rtech, zaléhají uši a lékaři vám tvrdí, že jste v pořádku. Tak to je hrozné. Nikdy jsem nebyla nemocná. Vybudovala jsem úspěšnou firmu, postavila dům, zajistila děti a jsem tu už zbytečná.

Odpověď

Dobrý den,

děkuji za Vaši důvěru. Určitě nejste zbytečná. Během čtení vašeho dotazu jsem měla dojem, že mi napsala silná žena, která je k sobě poctivá a někdy na sebe i přísná. 

Vaši lékaři mají omezené pole vidění, a to jen na fyziologické symptomy. Je dobrá zpráva, že výsledky MR a CT dopadly dobře, v každém případě Vaše bolest hlavy a mdloby nepřichází bezdůvodně. Tušíte, že s vámi není něco v pořádku a nevíte, co to je. Odborníci nejsou schopni vám dát návod a manžel je k vám netrpělivý. Nebojte, je to klasická situace u psychosomatiky, se kterou se dá pracovat. 

Bolest hlavy jako psychosomatický problém

První krok už máte za sebou. Vyloučila jste fyziologické potíže. Příčina proto s největší pravděpodobností bude psychického původu. Kdybych byla váš psycholog, budu se ptát, jak dlouho bolesti hlavy trvají. Už jste to někdy dříve zažila? Děje se to v časových vlnách? Máte delší období a pak útlum nebo se to děje konzistentně? Ráno, přes den či večer? 

Je to detektivní proces. Vaše nemoc vám něco říká o vašem životě. Něco, co jste dlouhou dobu přehlížela, neviděla. Pořád jste žena, která vybudovala profitabilní firmu s dobrým jménem, vychovala děti a postavila dům. To vám nikdo neodpáře. Několikrát jste si o sobě potvrdila, že umíte být výkonová. Podávat výsledky, být silná. Co když je ale výkon něco, od čeho se odvíjí vaše sebehodnota?

Co vaše slabosti? Jak a kdy odpočíváte? Kdy si dovolíte pustit vnější povinnosti, necháte je plavat, a necháte druhé, aby se postarali o vás? Někdy je velmi cenné dovolit si se sesypat a nechat druhé, aby se na vás chvíli nespoléhali. Máma vašich dětí má přece taky nějaké limity, nemůže pořád být ta dokonalá a silná. 

Důrazně doporučuji návštěvu psychologa, který pracuje terapeuticky, ideálně s psychosomatikou. Poohlédněte se v místě svého bydliště. Pokud jste z Prahy, můžete se obrátit na mě v mé poradně na Náměstí republiky nebo vám mohu někoho šikovného doporučit. 

Pokud by se vaše stavy deprese zhoršovaly, doporučuji navštívit krizové centrum či v Praze RIAPS. Je to pohotovostní psychologická služba zdarma.

Přeji mnoho sil.

Šárka Červinková

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.