Synovi je dva a půl roku a ještě nemluví

Syn stále nemluví
Sdílejte s přáteli

Dotaz:

Dobrý den,

prosím o radu. Mám chlapečka a jsou mu dva a půl roku. Je problém v tom, že nechce mluvit a nemá zájem o komunikaci. Řekne jen jedno slovo – máma. A pak někdy, když se mu chce. Jsem z toho zoufalá. Bojím se, jestli není opožděný nebo netrpí nějakou poruchou. Děkuji za radu a hezký den.

Odpověď na dotaz:

Dobrý den,

děkuji Vám za důvěru. Otázka  slovní zásoby a vyslovování u malých dětí je poměrně častá. Je pochopitelné, že když se řeč u dítěte nevyvíjí tak, jak by rodiče čekali, znejistí je to a nevědí, zda je vše v pořádku.

Na začátek je důležité říct, že pokud Váš synek ve dva a půl letech stále mluví velmi málo, nemusí to ještě vůbec nic znamenat. Je řada dětí, které dobře rozumí, ale ve třech letech nic moc neřeknou a z praxe víme, že svůj deficit bez následků doženou. Některé děti mohou mít svou „nemluvnost“ spojenou s poškozeným sluchem nebo zrakem, ale zdá se, že to nebude Váš případ. Pro klid duše můžete dát syna vyšetřit u praktického lékaře.

Bohužel mám opravdu málo informací, abych mohla Vaši situaci lépe posoudit, nicméně napadá mě otázka, jak probíhá řečová stimulace synka z vaší strany – maminky, tatínka, babiček aj. Někteří rodiče se totiž snaží dítě motivovat způsobem, že na něj hodně a často mluví, čímž je dítěti dán menší prostor se verbálně projevit. Anebo nemusí mít potřebu mluvit. Ze zkušenosti bych Vám ráda poradila jinou metodu stimulace. Dítě je nejlépe motivováno k řeči zpětnou vazbou a aktivním reagováním ze strany rodiče, tzn. když dítě něco zabrmlá, zabrouká nebo řekne, je pro něj velmi motivující, když po něm rodič „výrok“ zopakuje. Dítě tak vnímá, že ho rodič slyší a přijímá, co dítě říká. Tahle metoda může být klíčem k otevírání dětské řeči. Jinak ale není třeba na něj často a dlouze mluvit. Dítě si dokáže dostatek podnětů k mluvení opatřit samo. Samozřejmě je dobré ho motivovat úsměvy, chválením typu „Ták,“ „Príma,“ „Áno“ a společným zpíváním.

Zkuste dát synkovi ještě čas. Je velká pravděpodobnost, že se to do věku tři a půl, třeba i čtyř let zlomí. V praxi je to častý případ.

Přeji mnoho sil a příjemné jarní dny.

Šárka Červinková

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.