Stádia bulimie aneb co může následovat po neúspěšné dietě

Stádia bulimie
Sdílejte s přáteli

Bulimie je velmi závažná psychická porucha příjmu potravy, která postihuje miliony lidí po celém světě. Bulimici si vypěstují zvyk tzv. bingingu (= přejídání), tedy snězení velkého množství jídla najednou, a následné očisty, při které používají techniky, jako je samovolně vyvolané zvracení nebo projímadla ve snaze vyhnout se přibírání na váze kvůli nadměrnému množství kalorického příjmu.

Tento cyklus přejídání a čištění je pro tělo velmi škodlivý a může způsobit vážné komplikace, které jsou někdy smrtelné. Velmi často se stává, že okolí bulimika si dlouhou dobu ničeho nevšimne, protože nejsou zjevné žádné výkyvy váhy (ohybují se na normální váze, leckdy i mírné nadváze) nebo jiné vnější změny. Zároveň jsou bulimici velmi zdatní ve skrývání svých potíží.

Jak na sebelásku?

První fáze bulimie

Bulimici obvykle rozvinou tuto poruchu poté, co se zpočátku pokusili zhubnout pomocí běžné diety. Přestože mnoho lidí, u kterých se postupně rozvine bulimie, je na své normální váze nebo se jí blíží, to znamená, že se nepřibližují žádnému extrému, z nějakého důvodu se rozhodnou, že musí zhubnout nebo nesmí za žádnou cenu přibrat. Doprovází je strach, že to nezvládnou a nebudou mít své tělo pod kontrolou. Proto následně nastolí velmi restriktivní dietu. Na začátku si budou odpírat jídla, o kterých věří, že by mohli po nich přibrat. Jsou to např. sladkosti, mezi které patří čokoláda, dort, bonbóny a zmrzlina.

Mohou si také začít odpírat mnoho dalších potravin, o kterých mají pocit, že pro ně nejsou dobré, jako jsou sýry a chléb. Mnohým z těchto jedinců se daří zpočátku dodržovat přísnou dietu a začnou hubnout, což jim dává dobrý pocit. Zažívají uspokojení, že získali kontrolu nad svými stravovacími návyky. Tento stav ale nevydrží dlouho. Dřív nebo později začnou toužit po všech jídlech, které si odpírali.

Zajímavé je, že většina bulimiků, které jsem poznala, mají schopnost silné vůle a odpírání, které aplikují v jiných oblastech života – práce, osobní vztahy aj. To znamená, že pokud trpíte bulimií, tu sílu zbavit se jí v sobě máte. Jen jste tu sílu HEZKY SE O SEBE STARAT někde v minulosti odevzdali. Najděte tu vzpomínku, kde se to stalo, a vezměte si ji zpět. Klidně si to i pro sebe řekněte: „Beru si svou sílu zpět.“ A prožijte to. Planá slova nestačí. Musíte to cítit.

jak se zbavit syndromu dráždivého tračníku

Druhá fáze bulimie

Druhá fáze bulimie se začíná vyvíjet, když touha jednotlivce na jídlo, které si odepřel, stále sílí. Je to zcela logický následek na příliš omezující stravu. Navíc bulimici jedí většinou stejná jídla nebo velmi nevýrazná. Nemají své stravovací návyky spojené s pocitem uspokojení z daného jídla a jeho chuti, nýbrž s frustrací. Proto je nesmírně důležité začít se více věnovat diverzitě potravin, naučit se vařit a zkoumat alchymii chutí, které mi vyhovují a moje tělo vyživí. Je řada výživných potravin, které se dají vhodně připravit tak, abychom nepřibírali, ba i zhubli na normální váhu, a u toho zažívali dobrý pocit z exploze výborných chutí. Je ale potřeba se tomu více věnovat, zejména pokud pocházíme z rodiny, kde byl k jídlu příliš laxní nebo příliš patologický vztah.

Ale zpátky k druhému stádiu. Nakonec bulimici podlehnou svým touhám tím, že si dopřejí jedno nebo více jídel, které si odpírali, a pak pociťují velký pocit viny a selhání. Objeví se i strach, že si váhu neudrží a přiberou. Tyto pocity je obvykle přivedou do stádia bulimie, kdy začnou konzumovat větší množství těchto „zakázaných“ potravin. Proč se to vlastně děje? Proč si na sebe naloží nárok odpírat si dobré a výživné potraviny? Často z neznalosti, jak strava a tělo fungují, dále z nevědomých psychických příčin (např. sebetrestání, „nemám právo na radosti“ aj.) nebo mají nastavený ideál dokonalosti, kdy se porovnávají s jedinci, které mají odlišnou konstituci. Zároveň je potřeba říct, že jedinci s drobnější konstitucí nebo zdánlivě lepší postavou nemusí být nutně oblíbenější nebo zdravější. Je proto třeba se více kotvit do reality a pustit utopické ideály a domnělé představy, které neslouží ani vám, ani okolí a hlavně vám v důsledku nic dobrého nepřinesou. Ani úspěch, všeobecné uznání, nárůst sebevědomí, ani peníze.

jak se zbavit syndromu dráždivého tračníku

Záchvaty přejídání se obvykle časem zhorší a jedinec začne konzumovat větší množství a více druhů jídla najednou. Záchvaty mohou být spontánní, ale také mohou být naplánovány. Není neobvykle, že si bulimik přejídání naplánuje a za tímto účelem jde nakupovat. Proč to dělá? S největší pravděpodobností aktuálně zažívá vysokou míru frustrace, nesebelásky, deprese či zklamání a nemá po ruce účinnější strategii jak tyto pocity vypnout. Přejídání nás na chvíli přemění na zvířátka. Vypne nepříjemné pocity a ukotví nás do slastného momentu domazlení se. Někdo na to používá alkohol, drogy, sport, jiní se přejídají. Všechny tyto strategie jsou ale neúčinné a cyklí vás v upevňování negativních přesvědčení o sobě samém.

Mnoho bulimiků při přejídání pociťuje úplnou ztrátu kontroly a dokonce začnou jíst i potraviny, které by normálně nejedly, včetně nedostatečně tepelně upraveného nebo syrového jídla, stejně jako krmiva pro psy nebo kočky. Někteří se dokonce uchýlí ke krádeži jídla, aby uspokojily své chutě. Toto přejídání vede k pocitům zdrcující viny, studu, že nedodržují dietu, a extrémním obavám z přibírání na váze. Jsou to příšerné stavy a v zacyklení je nesmírně těžké se zlozvyků začít zbavovat.

Třetí fáze bulimie

Během třetí fáze bulimie se jedinec začíná tzv. čistitStrach z přibírání na váze spolu s pocitem viny a studu je natolik zdrcující, že cítí potřebu „kompenzovat“ svůj nadměrný příjem potravy. Začnou používat různé techniky k odstranění těchto přebytečných kalorií ze svého systému, které mohou zahrnovat samovolně vyvolané zvracení, laxativa, diuretika, nadměrné cvičení nebo půst.

Stádia bulimie

Tento cyklus přejídání a čištění se stává zvykem a obvykle se zhoršuje a zvyšuje se jeho frekvence. Tato ztráta kontroly vyvolává pocit zoufalství a často způsobuje extrémní depresi. Toto chování může trvat mnoho let, aniž by bylo zjištěno, ale mentální bulimie je léčitelná a sedmdesát procent jedinců s diagnózou bulimie se po odborné léčbě plně zotaví bez opakujících se symptomů.

Co s tím?

Bulimií dnes trpí vysoké procento lidí a ve specializovaných zařízeních (terapeuti, skupiny aj.) jsou dostupné velmi efektivní cesty a doporučení na jejich řešení.

Dále špatné návyky, nakládání s jídlem a vztah k našemu tělu od nás mohou velmi jednoduše odkoukat naše děti a tím jim nevědomě předáváme svůj vzorec. Je téměř neodiskutovatelné, že příčina vašich potíží vznikla právě skrze takový rodinný vzorec. A pokud trpíte poruchou příjmu potravy, je vaším úkolem tento štafetový běh dokončit a kolík zahodit. Nepředávat toto prokletí další generaci. Za prvé je potřeba si uvědomit, že mám problém. Poté zanalyzovat situaci a zhodnotit možná řešení, dále vhodné řešení začít aplikovat a realizovat. Tady ale váš úkol nekončí. Pokud budete v této osobní cestě úspěšní, začněte tento modus aplikovat i na další oblasti vašeho života. Protože bulimie není jen o jídle, ale i o nefunkčních vztazích s druhými a masochismu vůči sobě. A je potřeba si tato témata pro sebe začít citlivě a s laskavostí nahlížet. Pokud zatím nejste laskavosti vůči sobě schopní, zvolte laskavého ale šikovného terapeuta, který vás to naučí.

Další zajímavé články

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Bc. Tereza Tylová, Ma.
Terapeuti

Bc. Tereza Tylová, Ma.

Psychoterapeutka Jak pracuji? V terapeutickém procesu mi velmi záleží na vytvoření bezpečného a důvěrného prostoru, v němž bychom mohli společně lépe pochopit Váš životní příběh

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.