Sedm stresorů začínajícího terapeuta

– POKRAČOVAT níže na text –

Terapie Praha

Sdílejte s přáteli

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Strach a akutní tréma

Znáte ten stav, kdy musíte podat výkon, který se od vás očekává, vůbec si na to nevěříte a už z toho nejde utéct? Hlavou vám běží obávané scénáře a za chvíli to začne. Můj první klient. Uff.

Jako začínající terapeuti se pravděpodobně cítíte pod tlakem očekávání z okolí a máte představu, že během sezení musíte podat výkon, se kterým bude váš klient spokojený. To ano, mělo by to tak být. Zapamatujte si ale do začátku jednu věc:

V terapii je máloco větší průšvih než úzkostný terapeut.

Tahle věta se mi stala cennou pomůckou do začátků a v pár mimořádných situacích ji využívám i dnes. Jakmile u sebe rozpoznám, že se obávám hodnocení nebo mám pocit, že nesplňuji nároky, dovolím si zlenivět. Pojmenuju si svou úzkostnou myšlenku od vnitřního kritika, která zní třeba: „Selháváš. Tápeš. Jsi nekompetentní. Rozpadá se ti to pod rukama,“ a zaženu ji. Na nic nečekejte. Nenechte svou úzkostnou myšlenku rozjet do paniky. Jakmile se vám podaří s uklidnit, můžete se opět soustředit na potřeby svého klienta. Ačkoli si možná říkáte „Šárko, tobě se to mluví,“ věřte, že je to v tu chvíli jediná možná cesta jak dovést sezení ke zdárnému konci. Na vaše strachy a paniky bude prostor po terapii. Během ní se ale musíte věnovat vztahu s člověkem, který sedí naproti vám s otevřeným srdcem a důvěřuje vaším schopnostem. Udělejte vše pro to, abyste ho nezklamali. A pokud se to přece jen stane, svět se nebortí. Může se stát, že vám klient odejde. Poučte se ale z této zkušenosti do budoucna. Cesta k dosažení profesionality je cestou konstantního učení.

Bojíte se, že nedokážete zvolit správný způsob řešení problému? Strach, že bude terapie neúspěšná?

Terapie je způsob práce, kdy nelze jet podle obecného, jednotného mústru. Robiner ji nazývá jako „práci s nepolapitelnými kritérii“. Málokterá práce je natolik kreativní a subtilní jako právě psychoterapie. Je to neohraničené pole potíže, které ne vždy jde definovat, a pro úlohy a strategie, které ne vždy jde správně určit. Zde doporučuji tvrdý trénink a supervize. Pokud je pro vás supervize jednou měsíčně málo, choďte na supervizi jednou týdně. Věnujte své psychohygieně stejnou míru pozornosti, jakou věnujete svým klientům. Našli si vás, zahájili s vámi terapii a chtějí pokračovat. Jste pro ně důležitý a proto o sebe musíte pečovat.

Klienty, se kterými si víte rady, berte jako dar-sebeujištění. Klienty, se kterými se trápíte, berte jako dar-seberozvoj.

Zdroje:

  1. Robiner, W. N., Fuhrman, M., & Ristvedt, S. (1993). Evaluation difficulties in supervising psychology interns. Clinical Psychologist, 46, 3–13.
  2. Skovholt, T. M., Rønnestad, M. H., & Jennings, L. (1997). Searching for expertise in counseling, psychotherapy, and professional psychology. Educational Psychology Review, 9(4), 361–369.

Další zajímavé články

Mgr. Martin Hányš
Terapeuti

Mgr. Martin Hányš

terapeut, poradce Ve své praxi se zaměřuji na práci s dětmi, dospívajícími a dospělými lidmi. Vystudoval jsem VŠ se specializací na problémové děti a absolvoval

Bc. Hana Štěpánková
Terapeuti

Bc. Hana Štěpánková

terapeut, poradce Jsem si jistá, že každý je expertem na vlastní život. Jen se někdy vytratí radost, jistota a důvěra v sebe sama. Já nabízím bezpečné prostředí

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.

Autorka článku

Zakladatelka poradny Terapeutovna, psycholog, terapeut, spisovatel, publicista a lektor

Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková