Rodič manipulátor a jak s ním komunikovat?

Jak se vypořádat s rodinnými obtížemi během prázdnin?
Sdílejte s přáteli

Rodič manipulátor často neumí komunikovat empaticky – vyčítá, vytahuje křivdy z minulosti a vyvolává ve vás pocit viny a studu. Díky této strategii nakonec vždy dostanou to, co potřebují – POZORNOST. Pokud se potýkáte s těžkostmi v komunikaci s rodičem, který má manipulující rysy (udělejte si test), doporučuji převzít kontrolu nad komunikací do vlastních rukou. Počítejte s tím, že vás za to rodič nepochválí. Bude vás tlačit do věcí, které vám nevyhovují, aby opět kontrolu získal. I za tu cenu, že rodič zvolí emoční vydírání, neustupujte. Vždy můžete slušně odejít, zavěsit („Mami, chápu, že se zlobíš, ale v tomhle se neshodneme. O tomhle s tebou mluvit nebudu. Jestli nezměníš téma, zavěsím.“)

Rodič manipulátor vytváří situace, které jsou výhodné pro něj, nikoliv pro vás. Často potomek manipulátora cítí potřebu se odstěhovat daleko od rodného bydliště. Potřebuje utéct z ohrožujícího prostředí, které ho stresuje, a útěk je často jednodušší cesta než otevřená komunikace. S větší vzdáleností si snadněji udržíte emoční odstup. Jste s rodičem v kontaktu přes telefon, občas se navštívíte, ale nakonec si můžete komunikaci s ním vymezit způsobem, kdy má nad vámi menší kontrolu.

Jediným způsobem, jak jsme komunikovali, byl telefon. Máma nechtěla používat počítač, takže jsme byli odkázáni na mobil. Nevýhoda mobilu byla, že máma mohla kdykoliv zavolat, vést dlouhé rozhovory a chtít po mně odpovědi na rychlé otázky. Tím, že jsem na to přistoupil, vyhověl jsem jí v tom, aby měla kontrolu, jak často, kdy, jak dlouho, o čem nemluvit a o čem mluvit. O tom všem ale můžete rozhodovat vy. Záleží jen, jestli na svém přístupu něco změníte. Stanovení hranic má smysl, pouze pokud se jich budete držet.

manipulace v rodině

Pět rozhodnutí, která musíte udělat v komunikaci s manipulativním rodičem udělat jsou níže:
 

1. Vy rozhodnete, jak často budete komunikovat

Nechtěla jsem být za tu špatnou dceru a hodně přemýšlela, co bude fungovat, aby na mě máma příliš neútočila. Rozhodla jsem se nakonec telefonovat každé dva týdny. Zpočátku mi to přišlo málo a bála jsem se matčiných reakcí. Občas zazněla vyčítavá poznámka, ale nakonec si máma musela zvyknout a já můžu konečně dýchat.“

2. Vy rozhodnete, jak dlouho budete komunikovat

Naše telefonní hovory byly dlouhé 30 minut. Nastavil jsem si časovač a po uplynutí času jsem přišel s nějakou předem vymyšlenou výmluvou a rozhovor ukončil. Například že tu mám večeři, musím jít nakupovat, mám tu poštu. Funguje to perfektně a doporučuju. Možná rodič na druhé straně zuřil, ale kontrolu jsem měl já.“

3. Vy se rozhodnete, kdy budete komunikovat

„Na komunikaci s rodiči jsem si zvolil neděli vždy před obědem. Zajímalo mě, co máma během týdne zažila, navíc už je starší, proto jsem jí volal každý týden. Vždy v čase, který vyhovoval spíš mě. Máma je v důchodu, takže má větší časovou flexibilitu než já. Navíc jsme se domluvili se zbytkem rodiny, že jí každý jednou za čas zavolá.“

4. Vy rozhodujete o čem mluvit

„Uvědomil jsem si, že o tématech můžu rozhodovat i já za sebe. Volil jsem tedy ne příliš osobní a dával jsem si pozor, abych neodhalil nic intimního, co by máma mohla využít k výčitce. I u bezpečných témat se můžu mámy zeptat na názor. Měla radost, navíc to byly často věci, které ji zajímaly.

S manipulátorem ve vztahu
S manipulátorem ve vztahu

5. Můžete se rozhodnout, o čem nebudete mluvit

…a na co nemusíte reagovat.

Vždy existují složitá témata, která vás mohou zraňovat. Jsou příliš obtížná nebo ve vás vyvolají pocit viny či studu. Nastane okamžik, kdy se budete muset svému rodiči vymezit a nenechat se do těchto vod zatáhnout. Dále i rodiči sdělit, že některá témata jsou zkrátka zakázaná. „Řekl jsem své matce, že když přinese tato témata, zavěsím. Samozřejmě nesouhlasila. Ale stál jsem si za svým a podle toho jednal. Ve chvíli, kdy se zabývala choulostivým tématem, řekl jsem jí, že musíme změnit téma, a pokud to neudělala, zavěsil jsem. Je k nevíře, jak to funguje. Jakmile to jednou, dvakrát uděláte, nestačíte se divit.“

Zkušenost našeho klientapo terapii s nácviky kontramanipulace: „Prošel jsem tímto procesem se svou matkou. Osoba, která v té době byla stále součástí mého života, a mojí výzvou bylo, aby to fungovalo způsobem, který mě nezničí. Pokud jde o partnera, možná přemýšlíte o stanovení mírně odlišných hranic. Jděte do toho. Pokud jde o bývalého partnera a rodiče vašich dětí, tato metoda vám může pomoci získat větší kontrolu nad komunikačními linkami. Nastavte časy, trvání a témata. A až přijdou neočekávaná, ale nevyhnutelná témata, kupte si čas tím, že souhlasíte, že zavoláte zpět jindy a proberete situaci.“

Při jednání s manipulátorem se připravte na boj o kontrolu. Převzetí kontroly jakýmkoli způsobem podpoří vaši bezpečnost. A převzetí kontroly nad komunikací vás ochrání před překvapením.

Autorka článku

Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková
Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková

zakladatelka psychologické poradny, psycholog a lektor


Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Luděk Beneš, Dis.

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? V bezpečném prostředí přijímám svět klientů bez předsudků takový jaký je. Pro zvládání nároků těžkého a nespravedlivého života nacházím

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.