Problémy se vztahy a spoluzávislost

emoční závislost ve vztahu
Sdílejte s přáteli

Jako mohou být vztahy opojné a vzrušující, někdy způsobují bolest a mají destruktivní efekt. Někdy se nacházíte ve vztahu, který nám ubližuje nebo pro nás není vhodný. Tápeme, zda odejít? Ve vztazích se můžete cítit jako ve vězení. Nebo se potýkáte s chaotickou závislostí v podobě extrémních euforických výšek, který střídá intenzivní, bolestivé propady.

Léčba osobnosti i vztahu

„Intimita je to, po čem nejvíce toužíme a čeho se nejvíce bojíme.“

Erwin MacManus

Hledat k sobě partnera může být těžký úkol. Nenalézáte shodu. Přecházíte z jednoho neúspěšného vztahu do druhého a začnete si klást otázku, jestli s vámi není něco v nepořádku. Začínáte o sobě uvažovat jako o někom, kdo je nemilovaný. Pocit, že láska není pro vás, je bolestný. Potřebujete si znovu začít důvěřovat, nalézt k sobě zdravého partnera a nastavit si zdravý vztah.

V terapii se svými klienty se zaměřujeme na identifikaci vašich bariér, které vám v hledání zdravého vztahu brání. Jakmile přivedeme tyto bariéry do vědomí a začneme je léčit, vaše vztahové vzorce a prožitky se začnou proměňovat do zdravějších rovin.

jak se zbavit spoluzávislosti

TERAPIE VÁM POMŮŽE

  • překonat problémy se sebeúctou, nejistotou a problémy s obrazem těla,
  • rozvíjet větší důvěru v sebe a v to, co nabízíte,
  • identifikovat a odstranit bariéry podvědomí, které potenciálním partnerům brání v tom, aby viděli, kdo ve skutečnosti jste,
  • uvědomte si, jak můžete neúmyslně sabotovat své vztahy,
  • změnit nezdravé vzorce ve vašich vztazích a začít se vztahovat ke svým partnerům novým, zdravým způsobem,
  • vystopovat kořeny vaší přitažlivosti k partnerům, kteří možná nebudou schopni uspokojit vaše potřeby,
  • začít léčit základní problémy, které vám brání v úzkých a stabilních vztazích s lidmi, kteří vás milují a respektují,
  • osamostatnit se, abyste do partnerství vstupovali spíše z lásky než z nutnosti nebo strachu, že budete sami.

Terapie na vztahové potíže

Prostřednictvím terapie začnete procházet životem v seznamování a vašimi vztahy s větší lehkostí. Zjistíte, že jste otevřenější vůči ostatním a že někteří vás díky tomu více přitahují. Naučíte se nalézat radost i v tom, že jste sami. Začnete si více u druhých uvědomovat ohrožující signály a naučíte se poslouchat sami sebe, abyste nepokračovali ve stejné bolestivé cestě.

Zkoumání randění a vztahů v terapii vám může pomoci vystopovat a pochopit původ vašich bolestivých vzorců a dostat je pod vědomou kontrolu. Bez toho je těžké nalézt skutečnou intimitu s bezpečnými lidmi, kteří jsou schopni vám poskytnout lásku, uzdravení a přijetí.

Pomůžu vám naučit se důvěřovat si, rozvíjet důvěru v sebe sama a překonávat překážky, které brání lásce. Pomůžu vám prozkoumat hluboké základní problémy, které vyžadují uzdravení. Naučíte se stát se svobodnými a sebevědomými, abyste si našli partnera, který by vyhovoval vašim potřebám.

emoční závislost ve vztahu
emoční závislost ve vztahu

OSOBNOST A LÁSKA ZÁVISLOSTí

Spoluzávislost a závislost v lásce nastávají, když začneme používat naše vztahy jako nástroj, kdy se vyhýbáme zodpovědnému řešení bolestivých aspektů sebe a našich životů. Život může být obtížný a udělat si vlastní cestu ve světě je náročné. Výsledkem je, že se často držíme vztahů, které jsou destruktivní, abychom nemuseli čelit našim obavám. Jakmile se jim ale naučíte čelit, začnete růst. Osobnostně i vztahově. Bohužel zůstat v destruktivních vztazích slouží pouze k vyčerpání vašich rezerv, k utrpení a k odložení nevyhnutelné práce, kterou stejně musíte absolvovat, abyste se uzdravili.

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.