Panická ataka v noci

Panická úzkost v noci
Sdílejte s přáteli

Noční záchvaty paniky se mohou objevit i bez toho, aniž by vám byl znám konkrétní spouštěč. Probudí vás ze spánku a stejně jako u ataky během dne můžete zaznamenat pocení, zrychlený srdeční tep, třes, dušnost, těžké dýchání (hyperventilaci), návaly horka nebo zimnici a pocit blížící se zkázy. Tyto alarmující příznaky a příznaky mohou napodobovat příznaky srdečního infarktu nebo jiného vážného zdravotního stavu. Přestože jsou záchvaty paniky nepříjemné, vaše fyzické zdraví není v takovém nebezpečí, jak se na první pohled může zdát.

Proč se mi panická ataka v noci děje?

Noční záchvaty paniky obvykle trvají jen několik minut. Jakmile se uklidníte, často se podaří znovu usnout. Stává se, že lidí, kteří se potýkají s nočními záchvaty, je mívají i během dne.

Nedá se obecně stanovit, co přesně záchvaty paniky způsobuje. Mezi klíčové faktory patří dědičnost, stres a určité změny ve způsobu, jakým části vašeho mozku fungují. V některých případech může základní stav, jako je porucha spánku nebo problém se štítnou žlázou, způsobit projevy podobné panice.

Jak se rychle zbavit úzkosti

Co zvyšuje v noci riziko panické ataky?

Výzkum naznačuje, že existuje řada dalších faktorů, které by mohly riziko panických atak během noci navýšit, např.:

 • Zažíváte chronický stres ve svém každodenním životě
 • Boj s jinými stavy duševního zdraví, jako je úzkost, deprese, obsedantně kompulzivní porucha (OCD) nebo posttraumatická stresová porucha (PTSD)
 • Nedostatek asertivity – některé důkazy podporují myšlenku, že lidé trpící záchvaty paniky mají pasivní styl komunikace nebo interakce s ostatními.
 • Dědičnost – mít blízkého příbuzného se záchvaty paniky, zvyšuje pravděpodobnost, že se u vás také rozvinou záchvaty paniky
 • Vysazení alkoholu, drog nebo léků.
 • Nežádoucí účinky některých léků
 • Některé látky mohou příznaky panického záchvatu vyvolat, včetně kofeinu a konopí.
 • Chronická fyzická onemocnění, jako je rakovina
 • Zažíváte významnou osobní ztrátu, včetně zármutku, nebo rozpadu vztahu
 • Významné životní změny, jako je ztráta zaměstnání, rodičovství a stěhování
Záchvat úzkosti a jeho projevy

Co s tím?

Pokud máte noční záchvat paniky, vyzkoušejte následující kroky:

 1. Nebojujte s tím – pokud se probudíte s atakou, je důležité s tím nebojovat, protože by to mohlo situaci zhoršit. Přijměte záchvat paniky takový, jaký je, a nechte své pocity plynout. Eliminujte strach. Nebojte, ataka vždy přejde. Pamatujte, že je to jen dočasné a nakonec to odezní. Jen to musíte nechat dojít a pak bude zase lépe.
 2. Uvolněte se, dýchejte a relaxujte –  pokuste se dostat své tělo zpět do uvolněného stavu. Zhluboka se nadechněte a pomalu vydechněte, abyste regulovali dýchání. Uvolněte svaly a snažte se zaměřit svou mysl na pozitivní myšlenky a obrazy.
 3. Vstaňte a něco začněte dělat –  je nepravděpodobné, že během ataky opět usnete, proto je vhodné vstát a pustit se do nějaké činnosti. Fyzicky se odeberte ze situace. Zkuste udělat něco uvolňujícího, abyste posunuli svou pozornost (protažení, jóga, poslech klidné a jemné hudby, čtení inspirativní knihy nebo žehlení).
 4. Vraťte se do postele, až když jste připraveni –  vraťte se do postele pouze tehdy, když se znovu začnete cítit unavení a připraveni ke spánku. Když jste v posteli, udržujte se v klidu tím, že se zhluboka nadechnete nosem a vydechnete ústy do té míry, že se vám zvedne a sníží celé břicho, nejen hrudník.
 5. Dopřejte si dostatek času na spánek, který potřebujete –  je důležité, abyste šli spát alespoň osm hodin před tím, než potřebujete vstát, abyste měli dostatek času na dobrý spánek. Chodit spát příliš pozdě a nenechat si dostatek času na spánek může mít za následek, že budete neustále kontrolovat hodiny a obávat se, že se příští den nebudete cítit odpočatí. Tyto negativní myšlenkové procesy mohou podněcovat úzkost a potenciálně vést k panickému záchvatu.
 6. Připravte se na následující den – mnoho lidí se snaží usnout, protože se bojí příštího dne. Můžete se pokusit snížit tuto úzkost tím, že se ujistíte, že máte vše připraveno. Můžete mít například seznam úkolů nebo si dokonce nechat rozložit oblečení. 
 7. Vytvořte si konzistentní spánkovou rutinu –  zkuste jít spát a vstávat každý den ve stejnou dobu. I o víkendu se snažte vstávat v čas, který se příliš neliší od toho, kdy vstáváte během týdne.
 8. Omezte kofein, cukr a alkohol před spaním –  Tyto látky ve vás mohou v noci vyvolat pocit úzkosti a nervozity a mohou vám bránit ve spánku a udržení spánku.
 9. Vyhněte se elektronickým zařízením pozdě v noci –  vyhněte se používání elektronických zařízení, jako jsou počítače, mobily a tablety, během 30–60 minut před vaším cílem jít spát. Tato zařízení vydávají světlo, které může být příliš stimulující a udržet vás vzhůru. 
Jak se projevuje anorexie?

Obstarejte si pomoc ještě dnes

I když tyto kroky mohou pomoci, je důležité, abyste vyhledali odbornou podporu, zejména pokud jsou vaše záchvaty paniky stále častější a mají dopad na vaši schopnost fungovat. Můžete si promluvit se svým praktickým lékařem o svých obavách nebo se obrátit na naši poradnu. Můžeme vám poskytnout přístup k odborným terapeutům a dalším odborníkům na duševní zdraví, kteří vám budou schopni pomoci s vašimi problémy.

Pokud se na terapii ještě necítíte, promluvte si o příznacích alespoň se svým lékařem. Společně stanovíte další kroky. Právě psychoterapeutická léčba případně i v kombinaci s medikací může záchvatům paniky pomoci předejít nebo snížit jejich intenzitu.

Další zajímavé články

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Mgr. Robert Krejčí
Terapeuti

Mgr. Robert Krejčí

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? Svůj terapeutický přístup stavím na bezpečném přijetí a  základních hodnotách důvěry a porozumění. Jsem schopen naslouchat bez úsudku a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.