Odešla jsem od manipulátora

Sdílejte s přáteli

…příběh klientky

„Nakonec jsem toho emocionálního zneužívání měla už dost. Byli jsme spolu jedenáct let a máme dvě děti. Dámy, nečekejte, až na něm budete zcela závislá a pokud máte pocit, že když vás nebije, nepije alkohol a není gambler, není důvod ho opouštět, myslete i na to, že manipulace zanechávají hlubší jizvy než facka.

Pro okolí byl perfektní – nikdo neviděl co já

Myslela jsem si, že jsem si vzala inteligentního a atraktivního muže se srdcem na pravém místě. Pro přátele, rodiče hrál svou roli perfektně. Jakmile se ale za námi zaklaply dveře bytu, nastalo děsivé dusno a napětí. Bylo těžké si po letech přiznat, že je to celé projev jeho osobnosti a já jsem na jeho hru o nedotknutelnosti a nadřazenosti nevědomě přistoupila. Atmosféra doma se odvíjela od jeho nálad. Jakmile byl ve stresu, věděla jsem, že to bude těžký den pro nás pro všechny. Neustále mě obviňoval, že za náladu v rodině můžu já. Že se dost nesnažím, že s ním dost nespím a věnuju se příliš kamarádkám. Asi vás nepřekvapí, že jsem nakonec začala svoje vazby odstřihávat a doufala, že se nám vztah zlepší. Obviňoval mě i z podvádění, přestože jsem během našeho vztahu nikdy s nikým nic neměla. Potřeboval mít nade mnou kontrolu. Psal mi do práce, chtěl mě i vyzvedávat. Sledoval mě prostřednictvím aplikace na mobilu. Věděl, jakou hudbu si stahuju, co dělám na počítači a měl i plnou kontrolu nad financemi. Nelíbilo se mu, že chodím do práce a tlačil mě, abych dala výpověď.

Stud a vina na denním pořádku

Přinutil mě vinit se a stydět v situacích, kdy jsem nic nedělala špatně a postupně jsem si přestala i věřit. Stala jsem se na něm závislou a dospěla jsem i do fáze, kdy jsem si myslela, že bez něj se o sebe nedokážu postarat.

jak pracovat s emocemi

Snažila jsem se od něj odejít, ale vždy si mě přitáhl zpět

Během našeho vztahu jsme zažili dvě krize, kdy jsem od něj chtěla odejít. Slíbil, že se změní, miluje mě a vše bude odteď zase dobré. Uvěřila jsem mu, bohužel se ale nic nezměnilo. Slíbil mi, že začne docházet na terapii, nikdy ale nikam nezavolal.

Styděla jsem se o tom mluvit před ostatními

Bála jsem se o tom mluvit s někým dalším. Všichni ho vnímali jako báječného otce a manžela. V jejich očích byl okouzlující a srdečný a měla jsem strach, že mi nikdo neuvěří nebo to zkrátka celé vnímám špatně. Zjistila jsem ale, že ticho je tím největším nepřítelem.

nejlepší psychoterapie v Praze

Důležité je nebýt na to sama

Začala jsem docházet k Šárce na konzultace a ta mi poradila pár praktických rad, bez kterých bych asi nikdy nedokázala od manžela odejít. První krok bylo svěřit se kamarádkám, kterým skutečně můžu věřit. Pravda, moc mi jich nezbylo. Ale ve chvíli kdy jsem začala o svém problému mluvit, jsem začala dostávat ujištění, že náš vztah není dlouhodobě udržitelný. Šárka mi dala kontakt na právničku v oblasti rodinného práva, která má s manipulátory spoustu zkušeností. Domluvila jsem si u ní konzultaci, abych měla co nejvíce informací ještě před tím, než začnu podnikat konkrétní kroky a zatáhneme do toho i děti. Moc mi to pomohlo. Najednou jsem věděla, co dělat a přiznám se, že bez těchto rad by náš rozvod probíhal úplně jinak. Bylo by to peklo a možná bychom se nakonec i nerozvedli. Mrazí mě z té představy. Jsem ráda, že nejsem ta žena, která vydržela s manipulátorem 20 let a je chycená v pasti.

Vaše duše s vámi mluví pravdivě. Poslouchejte ji.

Mnoho sil, přeje Karolína.“

Další zajímavé články

Terapeuti

Mgr. Luděk Beneš, Dis.

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? V bezpečném prostředí přijímám svět klientů bez předsudků takový jaký je. Pro zvládání nároků těžkého a nespravedlivého života nacházím

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.