Máte někdy ve vztahu pocit, jako byste to nebyli vy?

Sdílejte s přáteli

Ve vztazích se nám často zrcadlí nevědomá psychologická schémata, která odpovídají přesvědčením a postojům, které máme každý sám k sobě, k druhým lidem i okolnímu světu. Tato schémata se nám mohou nekontrolovaně a nevědomě spouštět v průběhu každodenních událostí. V těchto momentech je naše mysl ohraničená v mezích vzorce, podle kterého se v danou chvíli chováme, myslíme a vnímáme. Tady jsou:

[1]

ROZHNĚVANÉ DÍTĚ

Impulzivní jednání, kdy vyjadřujete hlavně zlost způsobem, který je nepřiměřený. Cílem je dosáhnout nějaké potřeby – pochopení, uznání aj. Jako rozhněvané dítě můžete druhé shazovat, zneužívat či manipulovat. Někdy jednáte žárlivě, vztahovačně, útočně či majetnicky.

[2]

ZRANĚNÉ DÍTĚ

Také opuštěné či bezmocné dítě. V naplnění svých potřeb se cítíte bezmocně. Idealizujete si partnera nebo pečovatele a dosazujete ho do role zachránce. Postupně ale začnete docházet k závěru, že vám stejně nepomůže. Následně přichází pocit bezradnosti, ohrožení, slabosti a máte tendence se izolovat. Cítíte se nemilovaní.

[3]

HYPERKOMPENZÁTOR

Jste vůči lidem ochotný, , snaživý, překypujete pílí dosáhnout výkonů, zařídit, být nepostradatelný a perfektní. Pravděpodobně jste v minulosti zažili něco emočně bolestného. Uvažujete o sobě jako o někom, kdo je slabý, ne dost dobrý a aby vás druzí přijímali, musíte být schopný a silný. S druhými soupeříte. Maskujete strach silnými výroky typu „příště mu to natřu“. Extrémně toužíte po přijetí od druhých. Někdy použijete i chválu, abyste byl oblíbený.

[4]

ODTAŽITÝ OBRÁNCE

Snažíte se vyhýbat svým emočním traumatům a bolestem. Nepřipouštíte si problémy, potřebujete na druhé působit „v pohodě“. Přitom vás velké úsilí stojí potlačit své naléhavé potřeby a pocity (např. bezmoc, hněv, strach). Vytváříte si od druhých i od sebe odstup. Je těžké se k vám dostat blíž. Může se dít, že nadužíváte léky, alkohol, sebepoškozujete se či přejídáte. Jste smířen s tím, že se nic nezmění a život bude dál náročná zkouška, kterou musíte ustát..

[5]

KRITIZUJÍCÍ RODIČ

Jako kritizující rodič jste na sebe hodně přísný a kritizujete / trestáte za chybí, selhání, pocity či potřeby. Potřebujete být perfektní a často cítíte vinu, stud, pocit nedostatečnosti, nemáte se rádi. Chcete být někým jiným. Pravděpodobně jste někdy měli myšlenky na sebepoškozování nebo jste je i realizovali. Někdo si škodí řezáním, drogami, necháváte si ubližovat od druhých aj. Objevuje se u lidí, kteří jsou z dětství tzv. nedomazlení.

Pokud jste se poznali ve více scénářích, není to nic neobvyklého. V různých situacích se mohou spustit různé role. Příčinu hledejme z velké části v zážitcích a zkušenostech v minulosti, jež utvářejí základ, kolem kterého se tvoří naše dospělá vztahová schémata.

Další zajímavé články

Mgr. Robert Krejčí
Terapeuti

Mgr. Robert Krejčí

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? Svůj terapeutický přístup stavím na bezpečném přijetí a  základních hodnotách důvěry a porozumění. Jsem schopen naslouchat bez úsudku a

Terapeuti

Mgr. Luděk Beneš, Dis.

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? V bezpečném prostředí přijímám svět klientů bez předsudků takový jaký je. Pro zvládání nároků těžkého a nespravedlivého života nacházím

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.