Manžel mě opustil a našel si mladou, večery probrečím

Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobrý den,

už nevím co mám dělat. Jsem natolik zoufalá, že jsem si našla online poradnu. 

Měla jsem úžasného chlapa. Sedm let společných, z toho necelé 2 roky manželé. K tomu máme spolu tříletého syna. Manžel od nás odešel v červnu. Respektive ode mne, rozešli jsme se. Mne to velmi vzalo a každý večer brečím a pořád ho moc miluji. S manželem se snažíme vycházet. Bere si syna po dohodě. Jenže už když pod námi praskal led, začal se vídat s o 11 let mladší slečnou. Nyní jí je 18 let. Je s ní dennodenně a mě to úplně vysává a tolik mě to trápí. Po manželově odchodu jsem si uvědomila, jak moc bych ho chtěla zpět. Abychom byli zase rodina. Moc ho miluji a on to ví. Nicméně říkal, že pakliže je s tou slečnou, k nám se určitě nevrátí. Tvrdí, že nechce nikomu ublížit a když jsem mu odvětila, že ho miluji, reagoval větou: „Nepřestávej mě milovat. Nech to zatím být. Nech tomu volný průběh…“ Co mám dělat? Nemůžu bez něj žít opravdu ho moc miluji. Vše mi ho připomíná 

Budu ráda za radu. Je mi 27 let, manželovi 30. Cítím, že patříme k sobě. Přeci jen jsme toho už spolu museli tolik překonat.

Odpověď

Dobrý den,

děkuji vám za důvěru.  Nenacházíte se v lehké životní situaci. Podobným scénářem, kdy muž rodinu opustí a najde si jinou, často mladší ženu, si prochází mnoho žen. Chápu, že vám tato skutečnost přináší velkou bolest. Často vidíme pravou hodnotu v tom, co jsme měli, až když to ztratíme. Začneme to pak násilně chtít zpátky, protože je pro nás těžké čelit té díře, která v našich srdcích po rozchodu vznikla a která tak moc bolí. Mohu vás ujistit, že to, co prožíváte, je naprosto přirozené a lidské. Bohužel jen zřídka se stává, že s takovým přístupem dosáhnete, čeho chcete. Před vaším manželem totiž budete ztrácet svoji hodnotu, když mu budete ukazovat, že bez něj nedokážete žít. Pojďme se podívat na to, co by vám mohlo ve vaší situaci pomoct.

Především nečekejte, že se všechno může změnit za jeden den, procházíte si ztrátou a dalo by se říct i zradou blízkého člověka, to je proces, který potřebuje čas na zotavení a zahojení ran. Váš muž se svobodně rozhodl, a je proto potřeba jeho rozhodnutí respektovat a začít se vyrovnávat s tím, že od vás odešel. Určitě je ve vás spousta emocí, které potřebují ven. Najděte si bezpečné místo, kde je můžete nechat volně proudit, plačte, vztekejte se, nadávejte, dostaňte to ze sebe. Motivací toho, že tak moc chcete získat svůj vztah zpátky, může být fakt, že je vaše bolest tak zničující, že jí potřebujete znovu „zalepit“ přítomností svého milovaného. 

Myslete ale na to, co by se stalo, kdyby se k vám teď manžel vrátil? Jste teď ztrápená, vyčerpaná mohla byste na něm být závislá, vyčítat mu, co vám udělal, nebo úplně ztratit sebe a svou úctu. Nebojte se ale, existuje řešení, jak takovou situaci zvládnout, je v podstatě jednoduché, akorát vyžaduje práci na sobě. K tomu, abyste mohla mít znovu zdravý vztah, potřebujete nejdříve vybudovat zdravý vztah sama k sobě, a až potom pracovat na tom společném. Pokud chcete, aby se věci změnily, potřebujete projít vnitřní proměnou vy sama. Přesto, že si teď můžete myslet, že je to nad vaše síly a vše co teď potřebujete je návrat partnera a starý život, mohu vám sdělit, že právě prožívání bolesti je skvělým startovacím můstkem.

Manžel vás žádá o čas, tak mu ho dejte a nenaléhejte. Dopřejte mu plně svobodný prostor, neproste ho, ať se k vám vrátí. Hlavně si ale dopřejte i vy prostor pro sebe. Manžel by měl vidět, že bez něj dokážete žít. Měl by ve vás vidět sebevědomou ženu, která ho sice miluje, ale má i svůj život, své cíle a sny, za kterými si jde. Teď je skvělý čas proto, abyste se tomu všemu mohla věnovat. Myslete na sebe, pečujte o sebe. Naučte se užívat prostor, který pro sebe máte. Je důležité, abyste se věnovala svým emocím a prošla si truchlením, ale také, abyste nezůstávala věčně v roli oběti. Doporučuji vám, abyste našla odvahu, postavila se znovu na vlastní nohy a neviděla pouze to, o co přicházíte, ale zaměřila se na pozitivní aspekty toho, co vám svobodný život přináší. Naučte se plně využít čas, který pro sebe máte- skvělá proto může být právě třeba doba, kdy si váš manžel bere malého.

Z toho, co vám manžel řekl, cítím naději v to, že si nechává dveře stále otevřené. Možná se teď nachází na rozcestí, kdy sám neví, co chce a jeho románek s tou ženou může být jistá forma útěku od nějakého problému, který ho doma trápil. Najednou je pro něj všechno snadné, prožívá zamilovanost na začátku vztahu, bezstarostné chvíle. Je možné, že se teď prostě nechce vracet za ztrápenou ženou, když si může užívat.

Vy ale nezapomínejte na to, že i on si zaslouží vědět, že o vás může přijít. Neztrácejte sebe sama a svoji hodnotu. Zamyslete se nad tím, jestli chcete být „ta druhá“, která čeká, jestli se vrátí domů. Začněte žít sama, ukažte mu i sobě, že se života bez něj nebojíte. Uvidíte, že se budete cítit silnější sama a manžel to z největší pravděpodobností vycítí. Může se stát, že když i on uvidí, že vás ztrácí, stejně tak jako vy jeho, budete mu připadat o to cennější. Ukažte mu, že jste člověk, se kterým stojí za to žít. To vše dělejte mile žensky, bez nátlaku a manipulací. Když partner bude cítit nátlak, potvrdí se mu, že je mu teď lépe. Jděte na to jemně a opatrně a nezapomínejte, že je teď doba vhodná, abyste začala myslet především na sebe, protože to potřebujete nejvíc.

Velmi účinným řešením v takové situaci bývá i psychologická pomoc. Pokud máte strach, že to sama nezvládnete nebo nevíte, kudy kam, neváhejte se obrátit na šikovného terapeuta, který vás provede jednotlivými fázemi rozchodu. Budu vám moc držet palce, ať vše dopadne, jak si přejete.

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.