Léčba atopické dermatitidy z pohledu tradiční čínské medicíny

Sdílejte s přáteli

Léčba atopické dermatitidy je v současné době vzhledem k vysokému poměru zasažených jedinců aktuální téma. Nejsem lékař ani se nespecializuji na psychosomatickou medicínu. Někdy se ale při brouzdání odbornou literaturou stane, že narazím na metody, které nejsou příliš známé, zároveň mohou pomoct těm, kteří se potýkají s dlouhodobými potíži a stále jsou ve fázi hledání řešení. Tento článek se věnuje léčbě atopické dermatitidy a vycházím z textu Treatment of Atopic Dermatitis From the Perspective of Traditional Persian Medicine z roku 2017. Kdo umíte anglicky, čtěte v originále. Pro vás, kteří preferujete mé výtahy do češtiny, nikam neodcházejte.

Co je atopická dermatitida?

…chronické a svrbivé zánětlivé kožní onemocnění charakterizované zhoršováním stavu zasažené kůže a remisí symptomů…

Doprovodným rysem je silné svědění, kdy poškrábáním může dojít k infekci a tím se dermatitida šíří i do zdravých oblastí. Má relapsující a chronický průběh. Častěji se objevuje u kojenců a dětí, může pokračovat i do dospělosti. Někdy se ale poprvé projeví až v období dospělosti. Právě závisle na první projevu má dermatitida odlišné vzorce. U kojenců se projeví na obličeji a na hlavě, od dvou let do puberty více na rukách, nohách, zejména v oblasti kolen a zápěstí, u dospělých nejčastěji ruce, nohy, prsty, obličej, krk, záhyby těla, paže a záda. Stává se, že děti trpící atopickou dermatitidou od raného věku prochází ve věku sedmi let plnou remisí a maximálně 60% postižených se zotaví do dospělosti.

Jedná se o velmi nepříjemné onemocnění, které ovlivňuje kvalitu nejen sociálního života (izolace, snížená socializace a sociální výkonnost), nýbrž dopadá i na spánkové vzorce.

Od roku 1960 se prevalence onemocnění již ztrojnásobila v rozvojových zemích dosahuje 10% výskytu mezi obyvateli. Ve vyspělých zemích až 20% a podle odhadů postihuje více než 20% dětí a 3% dospělých. Jsou to vysoká čísla.

panická ataka projevy
Psychoterapie Praha 1

Stručně k patofyziologii atopické dermatitidy

…suchost kůže a svědění jsou dva základní rysy AD.

Onemocnění se projeví u jedinců, jež jsou geneticky predisponováni, konkrétně se jedná o mutaci genu filaggrin, který hraje významnou roli pro důležitý protein ve struktuře epidermu. U lidí trpících atopickou dermatitidou dochází ke zvyšování endogenních proteolytických enzymů a snížení množství ceramidů (hlavní složky, udržující vodu v kůži). To způsobuje suchost kůže, která pak není schopna zabránit patogenům a dráždivým genům proniknout do těla mikroskopickými póry. Dochází pak k nepříjemným infekcím, zánětům a zásahům do imunitního systému, které poškozují kožní bariéru.

Jak léčí atopickou dermatitidu moderní medicína

První cestou je odhalit dráždivé faktory, vyhnout se jim a zvlhčovat kůži (vlhký obvaz, hydrofilní masti, regenerační obklady bohaté na ceramid, krátké ponoření do horké vodní lázně). Snižuje se tím pocit svědění a potřeba škrábání.

V akutních případech se užívají kortikosteroidy, ovšem jejich vedlejší účinky mohou neopatrným zacházením napáchat nemalé škody. Jako pomocné látky se předepisují sedativní antihistaminika. U závažných případů se lékaři čím dál tím méně uchylují k perorálním steroidům, cyklosporinu, fototerapii (…) Byly totiž realizovány výzkumy na stanovení účinnosti a komplikací těchto léčení. Výsledky ukázaly, že nemusí mít nutnou dlouhodobou účinnost a mohou způsobit závažné nežádoucí vedlejší účinky.

V moderní medicíně definitivní léčba zatím neexistuje. Prakticky se zaměřuje na vyhnutí se faktorům stimulujícím vzplanutí, hydratovat kůži, kontrolovat svědění a infekci.

Léčba atopické dermatitidy perskou metodou

…léčba pohledu perské medicíny nabízí kombinaci dvou řešení.

Perská medizína hovoří o onemocnění, které je svým průběhem podobné atopické dermatitidě, s názvem Ghouba. Má tři stádia:

  • Pouze podkožní problém, který lze snadno léčit.
  • Škodlivá látka proniká hlouběji a prodlužuje dobu zotavení.
  • Problém je rozšířen, obtížně léčitelný a může s stát chronickým (tradiční medicína to připisuje konzumaci ryb, hovězího masa, banánů, manga a lilku)

Doporučuje se jednou za čas darovat krev, krátké, ale časté koupele teplou vodou a léčivé koupele.

jak se projevuje anorexie

Řešení = Syrovátka + kokotice ladní

Tradiční čínská medicína klade důraz na metodu, kdy zpracujete syrovátku s kokoticí ladní, parazitická liána vyskytující se i v Čechách.

Syrovátka, vedlejší produkt při výrobě sýrů, hydratuje tělo a je uvedena jako účinný lék suchou kůži bez výtoku. Má vysokou úroveň trávicí absorpce, málo vedlejších účinků, podporuje tuky nezbytné pro organismus. Vyznačuje se antioxidačními, protinádorovými, antibakteriálními vlastnostmi, navíc snižuje i problémy s krevním tlakem a hyperlipidemií. Tradiční medicína i klinické studie (1) hovoří o účincích při prevenci a léčbě kardiovaskulárních chorob, rakoviny, HIV, hepatitity typu B a osteoporózy. Syrovátkové proteiny obsahují esenciální aminokyseliny ve vyšších koncentracích než rostlinné proteiny, takže absorpce je účinnější ve srovnání s roztoky volných aminokyselin. Syrovátka je také bohatá na aminokyseliny obsahující síru, jako je cystein a methionin, které poskytují syrovátce s antioxidačními vlastnostmi, protože cystein se mění na glutathion, silný intracelulární antioxidant. Tato antioxidační aktivita učinila ze syrovátky anti-aging látku. Má vysokou koncentraci rozvětvených aminokyselin, valinu, isoleucinu a zejména leucinu. Leucin je esenciální aminokyselina, která se podílí na procesu syntézy proteinů.

Ačkoli výzkumy ukázaly, že složky syrovátky mají protizánětlivé vlastnosti a pomáhají opravit strukturu pokožky, zatím žádné studie nevyhodnocovaly účinnost syrovátky na atopickou dermatitidu.

Kokotice ladní se v tradiční medicíně používá k léčbě rakoviny, epilepsie a dermatologických onemocnění. Má protizánětlivé, imunomodulační a analgetické vlastnosti. Na základě studií nemá konzumace kokotice v konvenčních dávkách žádné komplikace, ale její vysoká dávka může způsobit průjem nebo střevní koliku.  V moderní fytoterapii bylo průměrné bezpečné množství pro každodenní použití 2 gramy. Doposud nebyl proveden žádný výzkum možných účinků na atopickou dermatitidu.

Tato léčba může být účinná jak pro zlepšení bariérové funkce kůže a modifikace narušení imunitního systému, tak i jako vysoce výživný materiál díky široké škále esenciálních a neesenciálních aminokyselin, minerálů, aktivních proteinů, lipidů. Díky vysoké koncentraci zejména leucinu je efektivní v procesu regenerace a vývoje tkání.

Atopická dermatitida je onemocnění, u kterého se často vyskytuje recidiva a její chronický průběh a komplikace mají negativní vliv na kvalitu života. Výzkum ukázal, že konzumace syrovátky může zvýšit hladinu serotoninu v mozku, což pacientům trpícím atopickou dermatitidou umožní vyrovnat se s vysokou úrovní stresu spojeného s onemocněním. Serotonin má navíc imunomodulační účinek, který inhibuje T buňky a zmírňuje svědění, což je jeden z nejvíce nepříjemných symptomů atopické dermatitidy.

Předpokládá se, že spotřeba syrovátky spolu s kokoticí může zacílit na důležité patofyziologické aspekty atopické dermatitidy snížením zánětu, napomáháním imunomodulaci, zlepšením kožních lézí a úpravou funkce kožní bariéry. Tato kombinace může být také použita jako doplňková léčba atopické dermatitidy, s nejméně komplikacemi, pro snížení intenzity a frekvence záchvatů.

Zdroje:

  1. Marshall K. Therapeutic applications of whey protein. Altern Med Rev. 2004;9:136–156.
  2. Gruenwald J, Brendler T, Jaenicke C. PDR for Herbal Medicines. 3rd ed Montvale, NJ: Thomson PDR; 2004. [Google Scholar]
  3. Valnet J. Phytotherapie traitement des maladies par les plantes. Paris, France: Maloine; 1992. [Google Scholar]

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.