Jak je to vlastně s KBT?
Kognitivně behaviorální terapie (KBT) je druh psychoterapeutické léčby, která pomáhá lidem naučit se identifikovat a změnit destruktivní nebo znepokojivé vzorce myšlení, které mají negativní vliv na chování a emoce.
Klienti ale často nevědí, že KBT terapeut není jediný typ terapeuta, který takto pracuje. KBT získalo v posledních letech náskok v povědomí veřejnosti oproti jiným směrům, protože jej doporučují často lékaři díky hojné propagaci a krátkodobé léčbě. Je to trochu podobné jako účinek pilule na bolest. Rychlá úleva, příčina nevyřešena.
Standardní KBT probíhá v rámci 20 sezení, kde se naučíte pár technik, se kterými si nějakou dobu skutečně vystačíte a mohou vám velmi ulevit. U nás takto s klienty pracuje i ne-KBT terapeut s tím rozdílem, že ne-KBT poradce pracuje i s nevědomými procesy (cca 90% našich intrapsychických obsahů), které ovlivňují lidské fungování více než vědomé. Z tohoto hlediska KBT bohužel nemá dostupné nástroje, aby se vám úzkosti a deprese za pár týdnů/měsíců nevrátily. Metodicky se jedná určitě o efektivní směr, ale pokud nebude terapeut dostatečně v práci s klienty a afektivní tématice zkušený, na výcviku tolik nezáleží.
V naší poradně umí s úzkostí a depresemi pracovat všichni terapeuti, protože mají roky zkušeností a ví, že samotné KBT mnohdy nestačí.
Techniky na práci se vzorci myšlení, které používáme a objevují se i v KBT, se zaměřují na změnu automatických negativních myšlenek. Ty mohou přispívat a zhoršovat emocionální potíže, deprese a úzkosti. Tyto spontánní negativní myšlenky mají škodlivý vliv na náladu.
Prostřednictvím KBT jsou tyto myšlenky identifikovány, zpochybněny a nahrazeny objektivnějšími, realističtějšími myšlenkami.
Kdy jsou tyto techniky vhodné?
Může být použita jako krátkodobá léčba, která pomůže jednotlivcům naučit se soustředit se na současné myšlenky a jádrová přesvědčení, která vám v životě dlouhodobě škodí. Jedná se o následující potíže:
- Závislost
- Problémy s hněvem
- Úzkost
- Bipolární porucha
- Deprese
- Poruchy příjmu potravy
- Panický záchvat
- Poruchy osobnosti
- Fobie

Kromě stavů duševního zdraví bylo zjištěno, že KBT pomáhá lidem vyrovnat se s situacemi, jako jsou:
- Chronická bolest nebo vážná onemocnění.
- Rozvod nebo rozchod.
- Smutek nebo ztráta.
- Nespavost.
- Nízké sebevědomí.
- Vztahové problémy.
- Zvládání stresu.
techniky
Nejen KBT, ale i psychodynamický, SUR a dasaeinsanalytický směr jsou zaměřeny na použití široké škály strategií, které lidem pomohou destruktivní myšlenky překonat. Techniky mohou zahrnovat psaní deníku, hraní rolí, relaxační techniky a mentální rozptýlení.
1. Identifikace negativních myšlenek
Je důležité se naučit se, jak myšlenky, pocity a situace mohou přispět k destruktivnímu chování, kterým si nevědomě ubližujete a prohlubujete své potíže.
Tento proces může být obtížný, zejména pro lidi, kteří bojují s náhledem na sebe sama. Ale nakonec může vést k sebepoznání a vhledům, které jsou nezbytnou součástí procesu léčby.
2. Procvičování nových dovedností
Je důležité začít procvičovat nové dovednosti, které lze následně využít v situacích reálného světa. Například člověk užívající návykových látek může začít cvičit nové dovednosti zvládání a nacvičovat způsoby, jak se vyhnout sociálním situacím, které by potenciálně mohly vyvolat recidivu.
3. Stanovení cílů
Stanovení cílů vám může pomoci provést změny ke zlepšení vašeho zdraví a života. Během KBT vám terapeut pomáhá, abyste se naučili, jak identifikovat svůj cíl, rozlišovat mezi krátkodobými a dlouhodobými cíli, stanovit SMART (specifické, měřitelné, dosažitelné, relevantní, časově založené) cíle a zaměřit se na proces stejně jako na konečný výsledek.

Řešit problémy, které vznikají z velkých i malých životních stresorů, a snížit negativní dopad psychických a fyzických onemocnění, je podstatná část KBT terapie
Řešení problémů v KBT zahrnuje následujících pět kroků:
- Identifikace problému.
- Generování seznamu možných řešení
- Vyhodnocení silných a slabých stránek každého možného řešení
- Výběr řešení k implementaci
- Implementace řešení
5. Vlastní monitorování
Sebemonitorování, známé také jako deníková práce, zahrnuje sledování chování, symptomů nebo zkušeností v průběhu času a jejich sdílení s vaším terapeutem. Vlastní monitorování pomáhá poskytnout vašemu terapeutovi informace potřebné ke stanovení nejlepší léčby. Například pro jedince s poruchami příjmu potravy, může self-monitoring zahrnovat vedení záznamů o stravovacích návycích, dále myšlenky nebo pocity, které s jídlem souvisí.
Autorka článku

Zdroj:
- Hofmann SG, Asnaani A, Vonk IJ, Sawyer AT, Fang A. Účinnost kognitivně behaviorální terapie: Přehled metaanalýz . Cognit Ther Res . 2012;36(5):427-440. doi:10.1007/s10608-012-9476-1
- Tsitsas GD, Paschali AA. Kognitivně-behaviorální terapie aplikovaná na sociální úzkostnou poruchu a specifickou fobii, případová studie . Health Psychol Res. 2014;2(3):1603. doi:10.4081/hpr.2014.1603
- Lincoln TM, Riehle M, Pillny M a kol. Použití funkční analýzy jako rámce k vedení individualizované léčby negativních symptomů . Přední Psychol. 2017;8:2108. doi:10.3389/fpsyg.2017.02108