Jak zakončit první rande?

Když nás obtěžují návštěvy
Sdílejte s přáteli

Gratulujeme, právě jste prožili večer plný chemie a kompatibility. Žádné trapasy, rozlití vína, nespletli jste si jméno. Nyní přichází nepříjemná, ale důležitá otázka – jak se rozloučit?

Dynamika toho, jak se po první schůzce rozejdete, je významná, protože zahrnuje hodnocení prvního rande a prediktor toho, zda bude druhé. Abychom to ještě zkomplikovali, výzkum odhaluje, že muži a ženy na tento proces nahlížejí odlišně.

Pokud jde o fyzický kontakt, výzkum Marisy Cohenové (2016) z převážně heterosexuálních účastnic naznačil, že ženy vnímají rozloučení potřesením rukou nebo žádný kontakt tak, že jejich rande nebylo zajímavé. Objetí a polibky naopak naznačují přitažlivost. Závěrečný fyzický kontakt zase nebyl tolik významný pro muže, kteří se zaměřili na jiné indikace přitažlivosti, jako jsou například témata konverzace.

Otázkou ale zůstává, jak dál, pokud jste právě absolvovali první rande.

jak zakončit první rande

Kdo iniciuje druhé rande?

Po prvním rande dávají muži přednost vlastní iniciativě. Podle Cohenova výzkumu tím muž vyjadřuje touhu „lovce“ a upřednostňuje tím, aby zahájit kontakt sám.

Pokud jste žena, která je spíše proaktivní, může pro vás být čekání na iniciativu muže nepřirozená. Vyžaduje to trpělivost. Odolávejte pokušení chopit se proaktivního chování a muže na druhé rande zvát. Odolávejte pokušení. Budete tím pro muže atraktivnější.

Je ironií, že jakmile se muž konečně rozhodne navázat kontakt se ženou, výzkum naznačuje, že by se jí rád ozval dříve než později. Cohen zjistil, že když muži osloví ženu po prvním rande, chtějí okamžitou odpověď. Je ale na vašem uvážení, jak rychle chcete na pozvání reagovat.

partner si píše s jinými

Nejsme na závodní dráze

Pokud jde o budování úspěšného vztahu, výzkum došel k závěru, že je hodnotné a moudré postupovat pomalu – emocionálně i fyzicky. Na vzorku 10 932 jedinců v nesezdaných romantických vztazích Willoughby a kol. (2014) shledali, že zahájení sexuální aktivity spíše později má pozitivní vztah k výsledku vztahu. Jejich výsledky potvrdily i dřívější výzkum Busby et al. (2010) demonstrující teorii sexuálního omezení. Ta naznačuje, že posečkání sexuální aktivity až do manželství (ve srovnání se zahájením brzy ve vztahu či hůře ještě před ním) vedlo k lepším vztahům. A to ve více oblastech, jako jsou například manželské uspokojení, sexuální kvalitu a komunikaci. Většinou takto začínají zdravé vztahy.

Stručně řečeno, výzkum podporuje hypotézu, že podobně jako při dosahování dalších životních cílů je dobrý vztah trpělivý maraton, nikoli sprint. Vyjádření potěšení a vděčnosti na konci prvního rande je dobrým krokem na cestě k druhému. Dáváte tím potencionálnímu partnerovi, který má zájem, svolení, důvěru a odvahu, aby inicioval druhé rande. A pomalé tempo, emocionální i fyzické, umožňuje oběma stranám poznat se navzájem skrze přirozenou dynamiku a připravit si tak cestu pro zdravou budoucnost.

Autorka článku

Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková
Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková

zakladatelka psychologické poradny, psycholog a lektor


Zdroje:

  1. Marisa T. Cohen, „To nejsi ty, to jsem já … ne, ve skutečnosti jsi to ty: Vnímání toho, co dělá první rande úspěšným, nebo ne,“  Sexualita a kultura: Interdisciplinární čtvrtletní  20, ne. 1 (2016): 173-191. 
  2. http://www.moviefanatic.com/quotes/movies/hes-just-not-that-into-you/ (s opraveným chybným pravopisem)
  3. Brian J. Willoughby, Jason S. Carroll a Dean M. Busby, „Rozdílné výsledky vztahů, když k sexu dojde před, po nebo po prvních rande“,  Journal of Sex Research  51, č. 1. 1 (2014): 52-61.

Další zajímavé články

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.
Terapeuti

Mgr. Martina Bezrouková, Dis.

Terapeut, KBT Poradce ve výcviku Jak pracuji? Při své práci se snažím klientům nabídnout klidné a bezpečné místo pro sdílení obav, starostí i pokroků. Zde

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.