Úzkost

Průměrna doba čtení

Průměrný počet přečtení

Složitost čtení

Sdílejte s přáteli
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Pocit úzkosti je běžnou součástí každodenního života, jakmile ale začne být doprovázena beznadějí a ztrátou kontroly, je třeba vyhledat pomoc. Úzkostné paniky mohou zasahovat do vašich všedních činností a je obtížné je zvládat. Navíc pokud není úzkost léčena, může trvat příliš dlouho. Váš mozek si na ni zvykne a naučí se ji vyvolávat ve více a více situacích, které do té doby nebyly problémové.

Součástí úzkostných poruch bývají kontinuální epizody opakujících se pocitů zahrnujících extrémní úzkost. Existuje řada forem úzkosti a její spouštěče si často člověk není schopen sám sobě jednoznačně definovat. Bez ohledu na to, co prožíváte, rozhodnutí k léčbě je vhodný krok, jak se s úzkostí vypořádat.

Terapie pomáhá identifikovat a měnit dosavadní, základní vzorce myšlení a chování, které úzkost vyvolávají. Trénujeme tak strategie ke snížení duševní bolesti a obnovení pocitu kompetenci a klidu. Pokud chceme nalézt nejhlubší zákoutí radosti a pokoje, musíme nejprve zvítězit nad svými úzkostmi. 

Na stránce  O terapii  najdete podrobnější informace o tomto procesu. Nabízíme také terapii na léčbu potíží souvisejících s panickou poruchou, hypochondrózou a poruchami příjmu potravy

Příznaky úzkosti

Úzkostné příznaky se neomezují pouze na obavy nebo nervozitu, ale mohou se objevit i neočekávané symptomy, například:

 • neklid, podrážděnost nebo pocit na hraně,
 • závodní myšlenky, přemítání nebo posedlost,
 • jste snadno unavený,
 • svalové napětí,
 • potíže se soustředěním nebo prázdná mysl,
 • poruchy spánku, potíže se spánkem nebo neklid, neuspokojivý spánek,
 • fyziologické příznaky jako při záchvatech paniky (např. bušení srdce, bolest na hrudi),
 • pocení nebo třes,
 • potíže s ovládáním starostí,
 • pocit slabosti nebo únavy,
 • potíže se soustředěním nebo přemýšlením o něčem jiném než je současná starost.

Mějte na paměti, že tyto poruchy může diagnostikovat pouze vyškolený psycholog. Nicméně pokud na sobě pozorujete příznaky, měli byste co nejdříve kontaktovat terapeuta a zahájit léčbu. Pokud jste medikovaní a nedocházíte na psychoterapii, je třeba začít terapeuticky léčit příčiny.

Další zajímavé články

Bc. et Bc. Veronika Pichová

Krizový intervent, terapeut a poradce V terapii se zaměřuji na vytvoření bezpečného vztahu a důvěry, které považuji za nezbytnou půdu pro rozvoj a růst každého

Bc. Michaela Kotvová
Terapeuti

Bc. Michaela Kotvová

Krizový intervent, terapeut a poradce Z vlastních zkušeností, ať už osobních či pracovních, si stále více uvědomuji, jak je příběh každého člověka jedinečný. Ačkoliv se

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.

Máme pár poslední míst na září 2022!

Přihláška na skupinovou terapii