Úzkost

Sdílejte s přáteli

Pocit úzkosti je běžnou součástí každodenního života, jakmile ale začne být doprovázena beznadějí a ztrátou kontroly, je třeba vyhledat pomoc. Úzkostné paniky mohou zasahovat do vašich všedních činností a je obtížné je zvládat. Navíc pokud není úzkost léčena, může trvat příliš dlouho. Váš mozek si na ni zvykne a naučí se ji vyvolávat ve více a více situacích, které do té doby nebyly problémové.

Součástí úzkostných poruch bývají kontinuální epizody opakujících se pocitů zahrnujících extrémní úzkost. Existuje řada forem úzkosti a její spouštěče si často člověk není schopen sám sobě jednoznačně definovat. Bez ohledu na to, co prožíváte, rozhodnutí k léčbě je vhodný krok, jak se s úzkostí vypořádat.

Terapie pomáhá identifikovat a měnit dosavadní, základní vzorce myšlení a chování, které úzkost vyvolávají. Trénujeme tak strategie ke snížení duševní bolesti a obnovení pocitu kompetenci a klidu. Pokud chceme nalézt nejhlubší zákoutí radosti a pokoje, musíme nejprve zvítězit nad svými úzkostmi. 

Na stránce  O terapii  najdete podrobnější informace o tomto procesu. Nabízíme také terapii na léčbu potíží souvisejících s panickou poruchou, hypochondrózou a poruchami příjmu potravy

Příznaky úzkosti

Úzkostné příznaky se neomezují pouze na obavy nebo nervozitu, ale mohou se objevit i neočekávané symptomy, například:

 • neklid, podrážděnost nebo pocit na hraně,
 • závodní myšlenky, přemítání nebo posedlost,
 • jste snadno unavený,
 • svalové napětí,
 • potíže se soustředěním nebo prázdná mysl,
 • poruchy spánku, potíže se spánkem nebo neklid, neuspokojivý spánek,
 • fyziologické příznaky jako při záchvatech paniky (např. bušení srdce, bolest na hrudi),
 • pocení nebo třes,
 • potíže s ovládáním starostí,
 • pocit slabosti nebo únavy,
 • potíže se soustředěním nebo přemýšlením o něčem jiném než je současná starost.

Mějte na paměti, že tyto poruchy může diagnostikovat pouze vyškolený psycholog. Nicméně pokud na sobě pozorujete příznaky, měli byste co nejdříve kontaktovat terapeuta a zahájit léčbu. Pokud jste medikovaní a nedocházíte na psychoterapii, je třeba začít terapeuticky léčit příčiny.

Další zajímavé články

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Mgr. Robert Krejčí
Terapeuti

Mgr. Robert Krejčí

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? Svůj terapeutický přístup stavím na bezpečném přijetí a  základních hodnotách důvěry a porozumění. Jsem schopen naslouchat bez úsudku a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.