Objednat se na terapii

Úzkost

– POKRAČOVAT níže na text –

Sdílejte s přáteli

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Pocit úzkosti je běžnou součástí každodenního života, jakmile ale začne být doprovázena beznadějí a ztrátou kontroly, je třeba vyhledat pomoc. Úzkostné paniky mohou zasahovat do vašich všedních činností a je obtížné je zvládat. Navíc pokud není úzkost léčena, může trvat příliš dlouho. Váš mozek si na ni zvykne a naučí se ji vyvolávat ve více a více situacích, které do té doby nebyly problémové.

Součástí úzkostných poruch bývají kontinuální epizody opakujících se pocitů zahrnujících extrémní úzkost. Existuje řada forem úzkosti a její spouštěče si často člověk není schopen sám sobě jednoznačně definovat. Bez ohledu na to, co prožíváte, rozhodnutí k léčbě je vhodný krok, jak se s úzkostí vypořádat.

Terapie pomáhá identifikovat a měnit dosavadní, základní vzorce myšlení a chování, které úzkost vyvolávají. Trénujeme tak strategie ke snížení duševní bolesti a obnovení pocitu kompetenci a klidu. Pokud chceme nalézt nejhlubší zákoutí radosti a pokoje, musíme nejprve zvítězit nad svými úzkostmi. 

Na stránce  O terapii  najdete podrobnější informace o tomto procesu. Nabízíme také terapii na léčbu potíží souvisejících s panickou poruchou, hypochondrózou a poruchami příjmu potravy

Příznaky úzkosti

Úzkostné příznaky se neomezují pouze na obavy nebo nervozitu, ale mohou se objevit i neočekávané symptomy, například:

 • neklid, podrážděnost nebo pocit na hraně,
 • závodní myšlenky, přemítání nebo posedlost,
 • jste snadno unavený,
 • svalové napětí,
 • potíže se soustředěním nebo prázdná mysl,
 • poruchy spánku, potíže se spánkem nebo neklid, neuspokojivý spánek,
 • fyziologické příznaky jako při záchvatech paniky (např. bušení srdce, bolest na hrudi),
 • pocení nebo třes,
 • potíže s ovládáním starostí,
 • pocit slabosti nebo únavy,
 • potíže se soustředěním nebo přemýšlením o něčem jiném než je současná starost.

Mějte na paměti, že tyto poruchy může diagnostikovat pouze vyškolený psycholog. Nicméně pokud na sobě pozorujete příznaky, měli byste co nejdříve kontaktovat terapeuta a zahájit léčbu. Pokud jste medikovaní a nedocházíte na psychoterapii, je třeba začít terapeuticky léčit příčiny.

Další zajímavé články

Mgr. Martin Hányš
Terapeuti

Mgr. Martin Hányš

terapeut, poradce Ve své praxi se zaměřuji na práci s dětmi, dospívajícími a dospělými lidmi. Vystudoval jsem VŠ se specializací na problémové děti a absolvoval

Bc. Hana Štěpánková
Terapeuti

Bc. Hana Štěpánková

terapeut, poradce Jsem si jistá, že každý je expertem na vlastní život. Jen se někdy vytratí radost, jistota a důvěra v sebe sama. Já nabízím bezpečné prostředí

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.

Autorka článku

Zakladatelka poradny Terapeutovna, psycholog, terapeut, spisovatel, publicista a lektor

Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková