Jak se zbavit stalkera?

Jak se zbavit stalkera?
Sdílejte s přáteli

V mnoha scénářích bývá příčina pronásledování ukončení vztahu. Posedlý partner je přesvědčený, že jste pro něj ideální a dokonce věří, že jste do nich zamilovaní.

Stalker je obvykle izolovaný a plachý člověk, jež žije sám. Postrádá jakýkoli typ důležitého intimního vztahu – nejen sexuálního, ale i přátele nebo rodinu. Často může vykazovat znaky narcistické poruchy osobnosti a velmi nízkou sebeúctu. Stalker má pocit, že jsou nejdůležitější osobou na světě a nemůžete bez nich žít.

Řada stalkerů pronásleduje jedince, kterého potkali jen krátce. Doopravdy ho neznají nebo jen zběžně. Stalker se také může zaměřit na veřejně známou osobu, zvláště pokud ji viděl osobně. Rozvíjejí o ní spletité myšlenky a mají pocit, že tato osoba je odpovědí na jejich vytoužená přání.

strach, že mě někdo sleduje

Typy stalkerů

  • Odmítnutý stalker. Tato osoba byla ve vztahu odmítnuta a vnímají to jako urážku, cítí se zraněni a hledají ospravedlnění.
  • Rozzuřený stalker. Jedná se o svévolné, sebelítostné jedince, kteří mohou ohrožovat, ale je jen málo pravděpodobné, že podle toho budou jednat.
  • Hledač intimity. Věří, že jsou obětí milováni nebo budou milováni. Často se zaměřují na někoho s vyšším sociálním statusem. Tato osoba je duševně nemocná a žije v klamu.
  • Nekompetentní. Tato osoba je společensky zaostalá. Ve skutečnosti nerozumí sociálním pravidlům spojeným s chozením a milostným vztahem. Bývají neškodní.
  • Predátor. Jde mu o sexuální uspokojení, kontrolu a násilí. Stalker nemusí nutně znát oběť. Oběť možná neví, že je pronásledována. Ale dravec plánuje svůj útok, nacvičuje to a má o tom spoustu sexuálních fantazií.
jak se zbavit depersonalizace a derealizace

Stalkeři píší svým obětem nespočet dopisů nebo e-mailů a prosí o pozornost. Opakovaně telefonují, posílají dárky, květiny, bonbóny, karty. Tajně sledují oběť, ať už autem nebo zákeřnějším způsobem, například hacknutí emailu.

Děje se to v řadě vztahů. Stalker zjistí heslo a projede všechny vaše emaily. Mnoho lidí používá stejné heslo pro více nástrojů: bankomat, různé e-mailové účty a webové stránky. Stalkers jsou často chytří na to, aby vaše heslo zjistili, a používají ho k zasílání e-mailů. Dokonce se dostanou na bankovní účet oběti. Zjistí, který bankomat používají, a díky platbám má přehled o vaší trase, kde právě jíte, nakupujete apod.

Varovné signály

  • Ihned po setkání začnete dostávat několik zpráv, opakovaně vás kontaktuje, často volá. Je v kontaktu intenzivní.
  • Osoba je přilnavá, ovládající nebo rozrušená, pokud chcete trávit čas s přáteli a rodinou.
jak ukončit toxický vztah

Fáze navázání a posedlosti stalkera

  1. Fáze přitažlivosti.
  2. Úzkostná fáze, kdy se projevuje kontrolní chování.
  3. Obsedantní fáze, kdy dochází k pronásledování.
  4. Destruktivní fáze.

Stalkeři se často cítí osamělí a mají problémy se závislostí. Mohou pít nebo brát drogy. Pokud u sebe vnímáte tyto rysy, je důležité okamžitě vyhledat odbornou pomoc. Musí však také dosáhnout – přiznat, že se něco děje, dostat se k terapeutovi nebo podpůrné skupině, aby necítí se úplně sami. 

traumatický zážitek na celý život

Stalkerovy strategie

V případě, že si nejste jisti, že to, co prožíváte, se kvalifikuje jako pronásledování, měl by níže uvedený seznam poskytnout určitou orientaci v tom, co se děje. Pokud jste zažili alespoň jeden z nich, pronikl do vašeho života pravděpodobně pronásledovatel.

  • Stalker ničí váš majetek, aby vám způsobil finanční a fyzické škody
  • Stalker obtěžuje vaši rodinu, přátele, dokonce i vaše mazlíčky. To vás má rozladit, zvláště pokud k vám pronásledovatel již nemá přístup.
  • Pachatel vás pomlouvá před lidmi, kteří jsou vám nejblíže, a snaží se způsobit ve vašich osobních vztazích chaos.
  • Neustále dostáváte od stalkera proud zpráv a dalších forem komunikace.
  • Jste zasypáni dárky, květinami a vzkazy na místech, kde váš pronásledovatel ví, že je najdete.
  • Stalker na vás podává malé žaloby. Jediný důvod je, aby vás rozrušil a vyprovokoval k reakci.
  • Pokud byl váš domov zasažen nebo jste zjistili, že vám něco chybí, mohl je pronásledovatel ukradnout z vašeho bytu. S vašimi věcmi zachází jako s drahocennými sběratelskými předměty.
domácí násilí

Jak se zbavit stalkera

Možná si myslíte, že to není velký problém, ale být terčem pronásledovatele může mít tvrdé dopady na vaši bezpečnost a pohodu. Pokud čelíte stalkerovi, nezůstávejte nečinní! Existuje mnoho kroků, které můžete podniknout, abyste zesílili svou osobní bezpečnost a stalkera zastavili. Je zásadní oslovit úřady a spravit je o tom, co se děje.

Zde je několik důležitých věcí, které je třeba mít na paměti, pokud se se stalkerem potýkáte.

Každodenní bezpečnostní tipy

Možná se vám ve své každodenní rutině nebude do změn chtít, nicméně někdy jsou radikální kroky na udržení bezpečí nezbytné. Dokud nebude pronásledovatel stíhán a nedostane odbornou pomoc, musíte se o sebe postarat s pomocí pár tipů sami.

chci se schovat před světem

Zde je seznam věcí, které byste měli a neměli dělat ve svém každodenním životě, když se potýkáte se stalkerem:

Co ano:

  • Neustále měňte svůj denní režim a návyky.
  • Pořádejte pachatele, aby s vámi ukončil veškerý kontakt.
  • Informujte o svém pronásledovateli další lidi ve svém životě (rodinu, přátele, kolegy).
  • Investujte do bezpečnostních nástrojů, jako jsou zámky, alarmy, bezpečnostní kamery.
  • Nastavte silná hesla na všech svých účtech a zařízeních.

Co ne:

  • Ignorovat problém, nic nedělat.
  • Poté, co stalkera požádáte o nekontaktování, nesmíte s ním už jakkoliv komunikovat.
  • Stydět se za to, čím procházíte. Za to nemůžete.
  • Chodit bez doprovodu místy, kde se nenachází lidé.
  • Mít stále nabitý telefon pro případ zavolání pomoci.
dobrý terapeut na depresi

Legální kroky

Stalking je nezákonný a je to trestný čin, proto byste to měli brát velmi vážně a nahlásit čin policii. Promluvte si o vaší situaci s úřady i v případě, kdy nemáte důkazy. Nezapomeňte v případě nebezpečí volat 158.

Chcete-li podniknout právní kroky proti pronásledování pachatele, měli byste:

  1. Shromáždit důkazy (pokud je to bezpečné):
    1. Zapisovat si, foťte, nahrávejte každý výskyt pronásledování.
    2. Uložit si telefonní hovory , zprávy, dárky, karty, hlasové zprávy, důkazy o škodách na majetku, svědectví rodin, přátel a kolegů.
  2. Oznámit pronásledování policii se všemi shromážděnými důkazy
  3. Podat žádost o soudní zákaz přiblížení v oblasti, kde došlo k pronásledování
  4. Prostudovat zákony. Legislativa o pronásledování se v jednotlivých státech liší, proto si zkontrolujte konkrétní zákony vašeho státu.

Autorka článku

Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková
Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková

zakladatelka psychologické poradny, psycholog a lektor


Další zajímavé články

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Bc. Tereza Tylová, Ma.
Terapeuti

Bc. Tereza Tylová, Ma.

Psychoterapeutka Jak pracuji? V terapeutickém procesu mi velmi záleží na vytvoření bezpečného a důvěrného prostoru, v němž bychom mohli společně lépe pochopit Váš životní příběh

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.