Jak se objednat k psychologovi?

Sdílejte s přáteli

Pokud se vy nebo váš blízký potýkáte s duševním onemocněním, pravděpodobně vás zajímá, zda k léčbě potřebujete doporučení od  lékaře. Odpověď závisí na tom, kterého specialistu se pokoušíte navštívit.

Psycholog má minimálně magisterský titul v oboru psychologie a je vyškolen v terapii a psychologickém testování. Na samotnou diagnostiku vám ale doporučujeme navštívit přímo klinického psychologa nebo zdravotnické zařízení se zaměřením na péči o duševní zdraví. Psychiatr má naproti tomu lékařský titul a může předepisovat léky, po absolvování výcviku může též poskytovat terapii. 

Obvykle k psychologovi v soukromé praxi doporučení nepotřebujete, ale k návštěvě psychiatra jej budete potřebovat od svého lékaře. Pokud však zahájíte proces léčby svého duševního zdraví, může se stát, že budete pod péčí obou.

Psychoterapie Praha 1

Jak si najít šikovného psychologa?

Pokud by vám vyhovovala psychoterapie v Praze, Teplicích nebo online, můžete kontaktovat naše psychoterapeutické centrum přes objednávkový formulář. 

Nejsložitější částí v hledání psychologa je nalézt kompetentního odborníka s patřičným vzděláním, zkušenostmi. Dále pokud jste limitování financemi, vyhledejte psychologa, který spolupracuje s vaší pojišťovnou. Ačkoliv jsou u nich delší čekací lhůty, může se vám zadařit a mít štěstí. Proto se vždy psychologa před objednáním zeptejte na formu úhrady.

Naše centrum nemá smlouvu s pojišťovnou, proto si klienty služby platí sami a pro ty, kteří jsou finančně výrazněji limitovaní, jsme zřídila výrazně levnější terapeutickou skupinu. Pokud máte zájem o některou z našich terapeutických služeb v poradně SCer Terapeutovna, dostanete termín většinou do dvou týdnů. Buď osobně nebo vhodnou formou je i online terapie.

A co psychiatr?

Pokud máte pocit, že potřebujete navštívit psychiatra, naplánujte si schůzku se svým praktickým lékařem a zeptejte se ho, zda vám poskytne doporučení. Váš lékař nemusí žádosti vyhovět hned. Lékaři často nejprve předepíší léky a doporučí vás poté, kdy se váš stav nezlepší. Řada mentálních stavů lze totiž účinně zvládnout pomocí terapie a dalších celostních technik. Lékař vám také může doporučit, abyste nejprve vyzkoušeli ambulantní léčbu, než přejdete na léky.

Další možnosti

Ne vždy je nutné navštívit zdravotnické zařízení nebo čekat na volný termín u klinického pracovníka. Terapeuti, poradci a sociální pracovníci jsou vyškoleni v terapeutických technikách. V některých centrech duševního zdraví jsou k dispozici i alternativní cesty, jako je arteterapie nebo muzikoterapie, jóga a meditace.

Psychoterapeuta můžete navštívit kdykoliv a z různých důvodů. Naši terapeuti se specializují na léčbu určitých duševních chorob, ale jsou k dispozici i pro každodenní výzvy a problémy. Můžete vyhledat jejich pomoc, abyste urovnali konflikty, zlepšili vztahy, zpracovali své emoce nebo dosáhli osobního cíle.

Jak pomáháme?

První krůček

Stačí nás nebo jiné centrum zkontaktovat a společně naplánovat první konzultaci.

Někteří odborníci na duševní zdraví mají podobně jako my soukromou praxi. Ostatní pracují na klinikách nebo centrech a schůzky domlouvá přijímací oddělení. Podobně jako u nás zaměstnanci léčebného centra naplánují schůzku, kde budete spárováni se specialistou, který nejlépe poslouží vašim potřebám.

Kdy už neotálet

Pokud jste v krizi, vyhledejte nejbližší krizové centrum, objednejte se do poradny nebo navštivte svého praktického lékaře.

Krizová situace zahrnuje sebevražedné myšlenky nebo na ublížení sobě či ostatním. Někdy se mohou objevit epizody psychózy, které mohou způsobit bludy a sluchové či zrakové halucinace.

Pokud se u vás nebo u vašich blízkých objeví některý z těchto naléhavých příznaků, zavolejte prosím na číslo 116 123 (krizová linka). 

V této situaci je důležité co nejdříve získat vhodnou péči. Nemocniční pohotovosti mají personál, který může poskytnout okamžitou péči. Po vašem pobytu pravděpodobně dostanete doporučení do ambulantního programu.

Máte dotaz?

NAVŠTIVTE NÁS

Na jedné z našich poboček

Další zajímavé články

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Mgr. Robert Krejčí
Terapeuti

Mgr. Robert Krejčí

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? Svůj terapeutický přístup stavím na bezpečném přijetí a  základních hodnotách důvěry a porozumění. Jsem schopen naslouchat bez úsudku a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.