Jak poznat, že vztah nemá smysl?

Vztahový poradce Praha
Sdílejte s přáteli

Vztahy vyžadují spoustu práce pro všechny zúčastněné a dokonalý recept na úspěšný vztah zkrátka neexistuje. Každý vztah je jedinečně namíchán, proto nejde postupovat podle nějaké šablony. Komunikace, hledání společného průsečíku, nezávislost, čestnost, empatie, trpělivost a vášeň, to vše jsou klíčové ingredience pro prosperující vztah. A když je jeden z těchto rysů vynechán, pilíře vašeho partnerství mohou být ohroženy. 

Opustit nezdravý, nefunkční nebo toxický vztah může být obtížné, protože vyžaduje vymanit se ze své komfortní zóny, stát se zranitelným vůči ztrátě a osamělosti. Šťastné vzpomínky končí v minulosti a musíte řešit vypořádání, oznámení rodině a další. 

Zůstat ve vztahu, ve kterém jste nešťastní, vám však z dlouhodobého hlediska neprospěje a nakonec může způsobit zkázu na vašem emocionálním a duševním zdraví. 

Závislost na pornu, příznaky a léčba

Pokud nad rozchodem uvažujete, mohou vám v rozhodování pomoct následující body.

Kdy už je potřeba to řešit?

1. Jsou ohroženy mé hodnoty

Možná neslaví Vánoce, ale je to váš oblíbený svátek, nebo jste věřící, ale on nechodí do kostela. Obecně se to týká i vašich zvyků a rituálů.

I když je důležité zachovat si ve vztahu svou individualitu, nikdy byste neměli slevovat ze svých základních hodnot kvůli partnerovi nebo kvůli vašemu vztahu. Žádná ze stran ve vztahu by neměla ztratit podstatu toho, kým jsou jako jednotlivci. Je důležité poznamenat, že vztahy mají spíše povznášet a rozvíjet, než zmenšovat a ničit.

2. S partnerem už nemohu komunikovat

Nejde očekávat, že váš partner bude schopen číst vaše myšlenky, proto je nezbytné je komunikovat. Bez toho nemá vztah šanci na to být úspěšný. Být schopen vyjádřit své emoce svému partnerovi zdravým způsobem je důležité a vyžaduje důvěru. Pokud máte pocit, že už nemůžete sdělovat své upřímné pocity, protože vás váš partner může kritizovat nebo vás ignorovat, pak je to jasný ukazatel, že je něco špatně.

Vztahový poradce Praha

Pokud jste se s tímto problémem potýkali od začátku, zamyslete se, zda je to spíše o vašem nesdělování nebo o jeho neposlouchání toho, co říkáte. Jestliže se s tímto problémem ale potýkáte až posléze, jste pravděpodobně ve vztahu už vyčerpaní.

3. Už vás neláká fyzická intimita

Záleží, jaká je sexuální rovina každého z vás. Existují páry, které spolu nespí a oběma v tom je dobře. Pokud vy a partner sex běžně ve vztahu potřebujete a umíte si ho i užít, úbytek touhy bývá ukazatelem nějaké změny. Buď hormonální nebo potížích ve vztahu. Sex není všechno, ale je to důležitou součást vztahu, a pokud je tato touha pryč, pak je něco stalo.

4. Ve vztahu chybí reciprocita

Jste vždy tím, kdo zahajuje důležité rozhovory, plánuje rande, výlety a stanovujete budoucí cíle pro váš vztah? Vztahy jsou partnerství, a přestože nemusí být vždy 50/50, společné úsilí je nezbytné k tomu, aby oba jedinci prosperovali a cítili se doceněni.

5. Nechuť trávit čas s rodinou a přáteli toho druhého

Je důležité, aby páry mohly sdílet čas se svými blízkými. Pokud si vaše drahá polovička neustále stěžuje, že tráví čas s vaší rodinou nebo se omlouvá, že se nemůže zúčastnit narozeninové oslavy vašeho nejlepšího přítele, je na čase najít nejbližší nouzový východ a utéct. Vaše lepší polovička nemusí nutně milovat každého člena vaší rodiny, ale je důležité, aby respektovali vaše milované a neprotestovali, když se konají společenská setkání s těmi, kteří jsou vám blízcí a drazí.

Imposter syndrom, co to je a jak s ním pracovat?

6. Mluvíte o zlepšení vztahu v hypotetické budoucnosti

Vstup do vztahu s úmyslem pokusit se změnit partnera nebo předpokládat, že se váš vztah po určitých nepředvídatelných situacích zlepší, bývá nakonec odsouzen k velkým těžkostem. S největší pravděpodobností budete frustrovaní a budete se cítit zklamáni. Kdybyste věděli, že se váš partner nikdy nezmění nebo se váš vztah nikdy nezlepší, chtěli byste v něm dlouhodobě setrvat?

7. Štěstí jednoho závisí na druhém

Přestože je vztah partnerstvím, každý partner by si měl umět zachovat svou vlastní individualitu. Mít své vlastní zájmy a vášně, mít možnost užívat si svůj vlastní čas o samotě a trávit čas se svými přáteli a rodinou. Zdravý vztah funguje jako inkubátor osobního růstu a vaše vlastní individuální štěstí by nikdy nemělo záviset pouze na stavu vašeho vztahu s partnerem. Jakmile váš den, týden, měsíc a celkové štěstí závisí na úspěchu vašeho vztahu, jste nyní spoluzávislí na svém partnerovi a pocity žárlivosti a nejistoty mohou začít vyplouvat na povrch.

8. Necítíte nebo nedáváte podporu

Je tu pro vás váš partner, když jste nemocní nebo ve stresu? Nebo se podporujete jen v dobrých chvílích? Máte pocit, že trávíte většinu času sami a musíte se více svěřovat přátelům a rodině než partnerovi? Vzájemná podpora ve věcech, které mohou být pro vás či partnera hodnotné, je důležitý vztahový pilíř, který je třeba v dlouhodobé reciprocitě podporovat. Pokud se ze vztahu vytrácí, je to pro vztah zraňující.

Jak poznat, že vztah nemá smysl

9. Jeden z partnerů to neřeší

Hádky a neshody jsou součástí vztahu. K neshodám dojde, i když se dva lidé milují a respektují. Váš partner (stejně jako vy) by měl být sám od sebe motivovaný pokusit se zjistit základní spouštěče vašich neshod. „Proč se zlobíš? Proč se mnou bojuješ?“ 

Pokud se zdá, že vás nebo vašeho partnera nezajímá, odkud vaše neshody pocházejí nebo proč se cítíte na dně, pravděpodobně nestavíte vztah na první místo. Po hádce byste se měli chtít usmířit a měli byste se chtít poučit z minulých chyb. Pokud to tak není, vzdalujete se od sebe.

10. Nemůžete se uvolnit

Ve vážném, dlouhodobém vztahu byste se měli cítit pohodlně ve své kůži. Neměli byste se bát vyjádřit své pocity, svá tajemství nebo emoce, i když nejsou hezké. Váš partner by vás měl být schopen přijmout takového, jaký jste, bez ohledu na vaše chyby a nedokonalosti. Když jste se správným partnerem, cítíte se jako doma ve své kůži. Krizové situace, které vždy ve vztahu někde nastanou, se pak lépe řeší.

Další zajímavé články

Mgr. et. Mgr. Bc. Šárka Červinková
Blog pro veřejnost

Vyjádření ředitelky k přijímacím zkouškám 2024

Vyjádření k novele zákona JPZ 2024 Na základě dosavadního průběhu přijímacího řízení na SŠ bych se ráda k věci z odborného hlediska vyjádřila. Navyšující míra

Mgr. Robert Krejčí
Terapeuti

Mgr. Robert Krejčí

Terapeut, Poradce ve výcviku Jak pracuji? Svůj terapeutický přístup stavím na bezpečném přijetí a  základních hodnotách důvěry a porozumění. Jsem schopen naslouchat bez úsudku a

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.