Jak být psychicky zdravý a silný?

Jak být psychicky zdravý
Sdílejte s přáteli

Jako psycholog považuji péči o sebe jako nedílnou součást a podmínku k dosažení psychické odolnosti a stability. Pravděpodobně se shodneme, že v dnešní stresové době nemusí být myšlenky na vytvoření prostoru pro sebe sama vítané nebo samozřejmé. Psychohygiena je disciplínou, ke které si člověk čichá nejčastěji v psychické nemoci – syndrom vyhoření, deprese, úzkosti, ataky apod.

Péče o sebe sama v podstatě zahrnuje věnovat pozornost vlastním aspektům života, emocím, potřebám, touhám a limitům způsobem, který je zdravý nikoliv narcisistní.

Nejen klienti, nýbrž i přátelé, manažeři a další se ptají, jak se sebepéče má správně dělat. Ukončení práce nebo šestiměsíční volno k dekompresi v syndromu vyhoření je pro většinu lidí málokdy vhodným řešením. Znepokojuje mě, jak často vidím silné a úspěšné profesionály, podnikatele a zdravotníky podlehnout vážné nemoci, která je až v poměrně pokročilém stádiu přiměje zvolnit a měnit směr.

jak poznat manipulátora

Domnívám se, že existují i lepší způsoby, které pak nevyžadují natolik velké změny jako například u atak, depersonalizace nebo syndromu vyhoření. Začlenění péče o sebe do každodenních rituálů pomáhá a slouží jako brnění k ochraně energie, kterou potřebujeme, abychom přežili a prospívali. Bez potřebných forem sebepéče nemusí váš život dosahovat dostatečných kvalit a těžko se můžete vyrovnávat se stresem.

Níže naleznete 10 doporučení na péči o vlastní duševní zdraví. Některé z nich se notoricky omílají v life-stylových časopisech. Směle tyto body můžete přeskočit k těm, které pro vás mohou být ne zcela jasné.

1. Vědět, kdo jste a jaké jsou vaše limity

Péče o sebe znamená rozpoznat, když děláte více, než jste zvyklí zvládat, a pokusit se přijít na to, kde můžete zpomalit. Cílem není vše odmítat, dělat práci napůl, nesnažit se. Svou práci můžete dělat dobře a naplno, nelze ovšem na sebe nechat nakládat další a další povinnosti. Krátkodobě a nárazově není nával práce výrazně škodlivý, z dlouhodobého hlediska je stres a tlak zdraví ohrožující.

jak být psychicky zdravý a silný

2. Dostatek spánku, který potřebujete, a vědět, jak odpočívat.  

Spíte dost? Víte, kolik spánku každý den potřebujete spíte alespoň tolik? Je nezbytné vyvinout značné úsilí, aby se to stalo, a vědět, jak odpočinout své tělo a mysl. 

3. Zajistit vhodnou stravu

Poskytuje vám vaše strava dostatek energie na zvládnutí povinností a břemen, které během dne realizujete?

Máte čas na jídlo v práci a máte čas na občerstvení, když vaše tělo vyžaduje občasné jídlo během pracovního dne? Péče o sebe znamená integraci oblíbených zdravých potravin do vašich každodenních stravovacích rutin a plánování dopředu, abyste se ujistili, že máte po celý den dostatečnou výživu .

vhodná strava

4.  Najít způsob, jak se nabíjet po celý den 

Nejen až po práci. Co děláte, abyste odpočinuli mysl během pracovního dne a po něm? Co vám pomůže vyladit okolní hluk? Většina lidí mi říká, že si nemohou dovolit ten luxus, aby měli přestávku během pracovního dne. Nicméně snaha o integraci mini přestávek po celý den pomáhá osvěžit vaši mysl a tělo. Zkuste se například natáhnout, protáhnout nebo se krátce projít, i když je to jen pár metrů. Dojít si pro sklenici vody, promluvit si s kamarádem, navázat kontakt s milovanou osobou, i když je to jen text. Nebo se záměrně dívat na fotografie, které pro vás mají zvláštní význam. Mozek tyto pauzy potřebuje. Jinak začne prokrastinovat.

5. Přemýšlet o změně v obtížné pracovní situaci 

Je možné udělat něco pro to, aby vaše práce byla o něco méně stresující? Vždy je možné udělat něco jinak. Vyhovuje vám, jak svou práci vykonáváte? Nebo se na vás navalilo jak být psychicky zdravý a silnýa konec je v nedohlednu? Pokud jsou pracovní podmínky už za hranicí běžné únosnosti, kontaktujte svého nadřízeného, komunikujte to s kolegy, změňte stůl, čas jídla na dřívější oběd.

vztahy na pracovišti

Mnohdy si nadřízení ani neuvědomují realitu toho, co pracovník v pracovním dni může zažívat. Upřímný rozhovor, kde popíšete věci, které jsou stresující, vám mohou pomoci nastartovat proces k pozitivním změnám. Jednoduchá konverzace může někdy skutečně zrealističtit jejich očekávání a vyvolat aha moment.

6. Věnovat čas tomu, abychom sami sebe lépe poznali

Péče o sebe znamená naučit se rozpoznávat svůj vlastní temperament a snažit se pracovat s osobními limity – ne je překračovat, respektovat je. Vykazujete například osobnostní rys „vysoké citlivosti?“ (Aron 1996) Vysoce senzitivní jedinci jsou obzvláště obtěžováni a ovlivněni přílišnou stimulací. Identifikace vašeho temperamentu, spouštěčů a odpovídající plánování by mohly pomoci více si život přizpůsobit vlastnímu režimu.

bezpečí

7. Identifikovat, co vás baví, a to začlenit do svých dní

Péče o sebe znamená také identifikovat, co vás baví dělat a v návaznosti vyvinout značné úsilí, abyste tuto činnosti mohli začlenit do svého dne (nebo přinejmenším do vašeho týdne). utvořte si zvyk, rituál. Naplánujte si něco, na co se každý den těšíte. Nemusí to být nic komplikovaného. Stačí krátká procházka po práci. Ranní džus z čerstvých pomerančů. Přečíst si dobrou knihu. Večeře s někým, jehož společnost vás baví. Ať je to cokoliv.

8. Jak se po celodenní práci odměnit a přepnout do vlastních činností

Dát si čas na relax. Naplánujte si, že po příchodu domů si dáte půlhodinu na vydechnutí. V autě můžete mlčet nebo si pustit oblíbenou hudbu. Ať je to o vás a podle vás.

stabilita a přizpůsobivost

9. Nasytit své duchovní já

Může to mít formu meditace, modlitby, komunikace s přírodou procházkou v parku, pozorování západu nebo východu slunce, účasti na bohoslužbě, procvičování vděčnosti, čtení nebo poslech něčeho inspirativního.  

10. Milující vztah k sobě samému

A konečně, péče o sebe znamená věnovat čas tomu, abyste se milovali a ocenili, že jen jeden člověk je zodpovědný za vaše štěstí a to jste vy.

Autorka článku

Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková
Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková

zakladatelka psychologické poradny, psycholog a lektor


Zdroje:

Aron, E. (1996) The Highly Sensitive Person Three Rivers Press, New York

Další zajímavé články

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Bc. Tereza Tylová, Ma.
Terapeuti

Bc. Tereza Tylová, Ma.

Psychoterapeutka Jak pracuji? V terapeutickém procesu mi velmi záleží na vytvoření bezpečného a důvěrného prostoru, v němž bychom mohli společně lépe pochopit Váš životní příběh

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.