Syn 2 roky je agresivní. Může být hypersenzitivní?

Sdílejte s přáteli

Dotaz

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na váš názor ohledně 2,5 letého syna

Narodil se v termínu, porod sice císař, ale bez komplikací. Odmala byl klidný, usměvavý, málo brečel.

Asi v roce se ale začal v noci budit s hrozným pláčem, byl k neuklidnění, kopal kolem sebe, kolikrát byl až sám sobě nebezpečný, na nic v té chvíli nereagoval. Tyto stavy se opakovali občas, ale většinou ve stejnou dobu a trvaly okolo 10-15 minut. Přisuzovala bych to nočním běsům.

Před druhým rokem sice ustaly, ale okolo roku a půl se začal ve vzteku projevovat velice agresivně. Pokud má sourozenec něco, co chce on, začne ho mlátit, kousat, občas ten vztek obrátí proti sobě a štípe sám sebe. Citlivě, resp. záchvaty vzteku, začal reagovat i ve chvíli, kdy je příliš unavený nebo něco není, tak jak je zvyklý. 

Chápu, že se ještě vyvíjí a může se to zlepšit, ale napadlo mě, zda by se u něho nemohlo jednat o hypersenzitivitu.

Předem mockrát děkuji.

jak správně vychovávat syna

Názor psychologa

Dobrý den,

buzení se v jednom roce, které popisujete může mít různé příčiny. Vedle nemoci nebo bolesti z kousání se může například jednat o úzkost z odloučení nebo jiná obava, která s věkem souvisí.

Pokud přejdeme k agresi, kterou u 2,5letého syna popisujete, v období 18 měsíců až 3 let si dítě začíná uvědomovat svou oddělenost od ostatních jedinců (rodičů, sourozenců aj.). Znamená to, že se potřebují najednou prosazovat, sdělovat svou nelibost a projevovat se natolik nezávisle, jak jim to okolnosti a věk dovolují. Zároveň mají stále i omezené sebeovládání a teprve se začínají učit podstatné dovednosti na zvládání agrese – například počkat, sdílet svoje emoce a potřeby nebo se zaměřit na něco jiného.

Zároveň díky tomu, že nejsou batolata ještě schopna komunikovat verbálně, projevují svoje potřeby skrze činy. Když chce hračku, odvede vás k ní. Když je naštvané, unavené, frustrované, pomáhá si akcí, jako je úder, kopnutí, kousání nebo tlačení.

Stejně jako u všeho v souvislosti s vývojem dítětem, i u agresivity hovoříme o velké variabilitě a individuálních rozdílech. Intenzivnější a reaktivnější děti budou své emoce zvládat obtížněji než klidnější dítě. Reaktivní dítě se totiž spoléhá na to, že používá svá gesta ke komunikaci silných emocí.

agresivita u dítěte

Vaším úkolem zde bude pomoci mu porozumět a komunikovat s ním pocity a potřeby neagresivním způsobem. Bude to o trpělivosti a čase. Nicméně s vaší podporou se to syn skutečně může naučit. Jsou ale nezbytné i hranice. To znamená nedovolit mu druhým ubližovat a být v tom striktní, aby pochopilo, že to není v pořádku. Agresivní činy jako údery vůči rodičům a sourozencům, se často objevují ve chvíli, kdy jsou batolata přemožena stresující situací nebo náročnými pocity (žárlivost či hněv). V tomto věku mohou být emoce a činy u batolat skutečně vyhrocené.

Pokud jde o hypersenzitivitu, dítě s touto poruchou má problémy s vjemy, které mohou každodenní činnosti činit nesnesitelnými. Reagují nadměrně na světlo, hluk, textury apod. Tyto symptomy z vašeho popisu syna nevnímám. Kdyby vás to zajímalo, příznaky hypersenzitivity u dětí naleznete na našich webových stránkách. Stejně tak tam máme i doporučení jak pracovat s agresivitou u malého dítěte. Mohu vám případně poslat odkaz.

Snad vám byla má odpověď nápomocná a budu držet palce se synem. Ať se daří.

Šárka Červinková

Další zajímavé články

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Bc. Tereza Tylová, Ma.
Terapeuti

Bc. Tereza Tylová, Ma.

Psychoterapeutka Jak pracuji? V terapeutickém procesu mi velmi záleží na vytvoření bezpečného a důvěrného prostoru, v němž bychom mohli společně lépe pochopit Váš životní příběh

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.