Jak jsem se zbavil úzkosti

jak jsem se zbavil úzkosti

…zpověď klienta psycholožky Šárky Červinkové.

Když vzpomínám na svou úzkost, dlouho jsem si myslel, že se zblázním. Přesvědčoval jsem často sám sebe, že se má stát něco strašně špatného. Například pokaždé, co jsem opustil svůj byt, myslel jsem si, že mě pobodají, zastřelí nebo zatknou.

Necítil jsem se ve své kůži a moje pozornost byla rozdělena jakoby na dvě sféry: první předstírala navenek, že je vše v pořádku a já jsem vyrovnaný, normální, druhá polovina mě byla skrytá uvnitř, vyděšená a snažila se udržet mou osobnost pohromadě. Byly to děsivé stavy.

Cítil jsem, jak mi různé části obličeje v kontaktu s druhými škubají, měl jsem pocit, že nemám své tělo pod kontrolou a udělá něco nečekaného. Moje ruce se neustále třásly. Snažil jsem se ale nedat navenek nic znát. Jakoby se nic nedělo.

jak jsem se zbavil úzkosti

Občas jsem si říkal, že kdyby do mě někdo strčil, rozbiju se. Kdyby mi někdo nařídil plakat, okamžitě bych začal. Cítil jsem se křehký, slabý a prázdný. Cítil jsem se v neustálém ohrožení a měl pocit, že kdykoliv mi může někdo ublížit. Bál jsem se, že na mě někdo nastoupí s kritikou, výčitkou, že mě někdo zdiskredituje v práci.

Nechtěl jsem brát léky, ale v této nejhorší fázi jsem se rozhodl, že to jinak nepůjde. Vyhledal jsem psychiatra, který mi předepsal antidepresiva, nicméně jakmile nastoupily vedlejší účinky, byl jsem ještě víc zoufalý. To peklo nemělo konce a začal jsem se bát, že léky moje stavy ještě zhorší. Už jsem je dál nebral.

Tolik jsem se styděl a připadal jsem si jako naprostý břídil. Nechtěl jsem být s nikým – ne proto, že bych přestal mít rád lidi. Spíš jsem nechtěl, aby na mě koukali divně nebo poznali, jak na tom jsem. Se svými pocity jsem se svěřil přítelkyni. Pojmenoval jsem ten pocit prázdnoty. Řekl jsem jí, že se cítím uvnitř mrtvý a nevím jak to napravit. Unaveně jsem pak sledoval její pláč a lítost. Záviděl jsem jí, že může smutnit a plakat. Já měl tu zpropadenou úzkost, která přehlušila vše ostatní.

jak jsem se zbavil úzkosti

Jednu noc jsem zhruba 20 minut ležel na zemi a přemýšlel, jestli už nemám zavolat sanitku. Srdce mi tlouklo tak o závod, dokonce jsem ho slyšel a cítil jsem tupou bolest v levé ruce. Byl to můj první záchvat paniky.

Moje úzkost trvala déle než rok. Ovlivnilo to způsob, jak jsem dýchal, myslel, jedl, spal a mluvil. Po celou dobu jsem byl bez radosti, vážný, unavený a bál jsem se světa kolem i v sobě. Tak strašně jsem se chtěl vrátit ke svému normálnímu, živému, bezstarostnému a sebevědomému já. Ale nevěděl jsem, jak to ze sebe setřást.

Nechtěl jsem se zabít, ale i na to jsem byl připraven. Už jsem nechtěl panické stavy nikdy zažít. Hledal jsem všemožné protiúzkostné návody a vyzkoušel leccos:

 • rozjímání
 • jógu
 • hluboké dýchání a jiné dýchací techniky,
 • cvičení,
 • KBT,
 • duchovní léčitelství,
 • podcasty
 • různé diety a potravinové doplňky,
 • půst,
 • modlitby,
 • dobrovolnictví,
 • psychedelika.
pocit úzkosti na hrudi

Dokonce jsem absolvoval i šestitýdenní online kurz určený speciálně pro muže, kteří chtěli překonat svou úzkost. Abych byl upřímný, některé z doporučení výše mi ulevily, ale jiné stav zhoršily.

Přijal jsem, že se nacházím v extrémní krizi a vyhledal psycholožku Šárku. Zpočátku jsme dělali techniky na snížení paralýzy a strachu, edukovala mě, co se přesně v tu a tu dobu děje v těle. Začal jsem se víc poslouchat a chápat, že moje tělo není jen nástroj, který má za každou cenu poslouchat. Bylo k nevíře, co vše člověk odhalí, když se o sebe samotného začne víc zajímat. A nakonec, a to mi pomohlo nejvíce, mi Šárka jasně pojmenovala, co mi úzkost o mně samotném říká. Pochopil jsem, že cílem úzkosti není člověka ničit a trápit, naopak ho učí věcem, které jsem do té doby vůbec nevnímal.

Jakmile moje mysl zaznamenala, že pocit úzkosti klesl, začal jsem se nahlas smát. Odpověď byla po celou dobu tak zřejmá. Uvědomil jsem si o sobě tolik věcí a za necelý měsíc jsem se vrátil k pocitu větší stability. Léčba mé úzkosti proběhla nakonec bez léků a hospitalizace. Jsem za to nesmírně rád.


Pokud se v tíživé situaci nacházíte již delší dobu, zvažte náhled nestranného odborníka. Konzultace s našimi psychology a poradci probíhá osobně či online.

Mgr. et Mgr. Bc. ŠÁRKA ČERVINKOVÁzakladatelka poradny, psycholožka, terapeutka, spisovatelka, publicistka a lektorka


Kontaktujte Šárku a do 24 hodin se vám ozve zpět

Upozornění: Zveřejněný text vychází z osobních zkušeností a z psychologicko-terapeutické praxe s klienty. Obsah má pouze informativní hodnotu. Nenahrazuje lékařskou péči a s ohledem na specifika a individualitu každého jedince je třeba se o svých potížích poradit se svým lékařem nebo vyhledat odbornou pomoc.

Diskuze