Chci ubytovat uprchlíky z Ukrajiny – tipy pro hostitele

Chci ubytovat uprchlíky z Ukrajiny - jak na to?
Sdílejte s přáteli

Připravme se, že tato situace kolem ukrajinsko-ruského konfliktu bude nějakou dobu trvat. A pokud ubytováváte uprchlíky, nabízím pár osobních tipů a doporučení na lepší zvládání této nelehké situace.

Hned zpočátku nastavit pravidla

  • nastavit si s nimi časy, kdy budete trávit čas společně a kdy budete fungovat odděleně – například večer budeme žít každý zvlášť nebo budeme společně sledovat televizi,
  • kdy půjdete vy do koupelny a kdy my,
  • pokud lze, dát jim k dispozici vlastní lednici,
  • je dobré, aby ženy z Ukrajiny mohly vařit i nám, budou se cítit užitečné,
  • domluvit se říct si, jak dlouho u vás mohou být zadarmo a odkdy byste potřebovali, aby se podíleli (najdou si práci, budou přihlášeni na úřad práce),
  • nastavit si pravidelnost a rituály: například nedělní oběd, pátek večer procházka a porozhlédnout se po aktivitách pro uprchlickou komunitu,
  • komunikovat s nimi laskavě a otevřeně, co je a co už není ve vašich silách,
  • pokud potřebujete, můžete je požádat, aby jeden den v měsíci šli na celodenní výlet, ať si můžete odpočinout.
Chci ubytovat uprchlíky z Ukrajiny - jak na to?

Je důležité nečinit je závislými na vás. Doporučuji pomoct jim se začátky, poradit s fungováním a posílit jejich schopnost postarat se o sebe samostatně:

  • například přihlásit je na úřad práce, na cizineckou policii, do školy
  • kde je dobré kupovat základní potraviny, kde drogerii apod.,
  • poradit, kam mohou na bohoslužbu (většina z nich jsou pravoslavné víry) – zde se mohou potkat s lidmi podobného smýšlení a mohou se zde cítit jistější, společně plakat (a obecně prožít emoční kotrmelce, které v krizi prožívají) a slavit pravoslavné svátky,
  • pomoct jim dorozumět se, učit se jazyk – řada Ukrajinců, kteří zde už nějakou dobu žijí, v tomto mohou pomoci,
  • pokud řešíte návštěvu lékaře a máte možnost zajistit doprovod, je to skvělá věc, protože i pro doktora je velmi náročné se dorozumět bez překladatele.

Obraťte na zřizovatele sbírek, které distribuují rodinám finanční obnos. Uprchlíci mají nárok na okamžitou pomoc, tj. 5000 Kč na osobu (pod resortem Ministerstva práce a sociálních věcí). Na základním rozcestníku MPSV najdete veškeré odkazy (například na zdravotnickou péči) a formulář ke stažení, který dotyční vyplní a přinesou na úřad, aby měli nárok na podporu. Dále zde naleznete informace, jak dlouho zde mohou být žádosti o azyl, jak dlouho mohou čekat, pokud jim prošel pas apod. Přihlásit na úřad se mohou do měsíce. Připravte se na čekání jsou tam aktuálně dlouhé fronty.

Děti a školy

Prvně doporučuji se obrátit na odkaz Inkluzivní škola.

Dále pokud chcete vytvořit příjemné prostředí pro děti, doporučuji předměty, které mohou mačkat, mazlit se. Můžete prostředí přizpůsobit věku dítěte, tzn. hry, prolejzačky, papíry, omalovánky a pastelky (nesmírně důležité). Vyvarujte se bojovým hračkám. Pro starší je vhodné, aby drželi krok s vrstevníky formou sociálních sítí. Nicméně doporučuji zde nastavit pravidla a držet to v režii jejich rodičů (ať je nevychováváte vy).

Dále můžete oslovit blízký skautský oddíl, aby připravil pro děti program. A jakmile se oteplí, motivovat děti trávit čas venku. Pokud budete s dětmi hrát fotbal, je lepší namíchat tým ukrajinských dětí s českými, ať nevytváříte národní týmy. Hledejte kooperační hry, kde všichni hráči hrají spolu proti většímu zlu, dále Activity, poznávací hry, orientační stezky, kde se dozví o historii své i české. Hrajte hry, kde se dozví, jak se k vám dostali a jak jste žili předtím.

Dětská a adolescentní psychoterapie
Dětská a adolescentní psychoterapie

Dále je třeba zmírňovat tlak kolem ruských dětí a rodin v České republice. Řada z nich je dnes šikanovaná, bojí se mluvit rusky, dokonce někteří profesoři na vysokých školách odmítli Rusy vyučovat, což je zcela nemístné.

Jak tam pro ně lidsky být, když bude těžko?

Může se stát, že jim přijde špatná zpráva, budou smutní…i přes jazykovou bariéru je důležité dát jim najevo účast a být s nimi lidsky. Být tam s nimi i emočně a dát najevo, že mohou plakat, mluvit, přestože nerozumíme vše a vyventilovat se. Pokud by toho na vás ale bylo už příliš a kritické situace se opakovaly například denně, využijte pro uprchlíky možnost terapie na Terapie.cz, linku Sluchátko aj. Klidně si i sami postěžujte přátelům, rodině, posdílejte a naberte tak nové síly.

Uprchlíci mají oproti nám velkou výhodu, že mají kolem sebe velkou komunitu lidí v podobné situaci. Proto je dobré jim vyjít vstříc, aby se mohli společně scházet nebo spojit telefonicky. Dejte jim 200 Kč, aby si mohli s paní z jiné uprchlické rodiny zajít na kávu, čaj. Popovídat si ve své řeči je pro ně velká úleva. Je proto důležité je podpořit, aby neseděli pouze doma, ale byli v kontaktu s dalšími lidmi.

Pokud umíte rusky, nebojte se s nimi komunikovat v ruštině. Nemusíte se bát, že se lidé z Ukrajiny, kterým pomáháte, urazí. Naopak budou rádi, že se tím zmenší jazyková bariéra a snažíte se s ním dorozumět jakýmkoliv způsobem. Za vaši snahu budou určitě rádi.

Smutek - návaly smutku a jak ho zahnat?

Po prvním ukotvení

Zpočátku budou stále v pohotovosti, znejistí když slyší letadlo, vlak. Po nějaké době, kdy tyto nepříjemnosti ustanou, se potřebují cítit užiteční, naučit se česky a najít si zaměstnání. Je ale důležité rozlišovat i podle věku. Seniory je třeba udržovat v mezilidském kontaktu, aby neseděli osaměle doma nebo jen s námi. Na to nemá nikdo z nás kapacity. Vedle toho zase adolescenti přišli o střední školu a chvíli může trvat, než si naplní den něčím jiným než internetem a hrami. Pomohlo by najít jim ventil ve sportu nebo je právě propojit se seniory, aby se o sebe navzájem starali. Pokud tedy máte u sebe uprchlíky, nečekejte dlouho a co nejdříve je začněte propojovat s dalšími uprchlíky.

Dále mezi uprchlíky do ČR vstupují i psychologové a psychiatři, kteří rádi pomohou, ale i oni přicházejí z rizikové oblasti a potřebují též pomoct. Mysleme i na ně.

K tomu se postarejme o děti. U nich se může náhle objevit noční počůrávání, které můžete jednoduše vyřešit plenami a podložkami pod prostěradlo.

Důležité jsou i hygienické prostředky, zejména pro maminky v šestinedělí, které potřebují jiné vložky a více kalhotek než ostatní ženy. Těmito drobnými prostředky můžete pomoct uprchlíkům od studu a nepříjemných situacích na zachování důstojnosti

Ukrajinští muži

To je velmi těžké téma. Pokud dostanou ukrajinští muži (do 60 let) povolávací rozkaz, musí nastoupit do války. Přicházejí k nám ženy, jejíž manželé jsou ve válce i ve věku například 59 let. Je dobré nechat ženy mluvit o svých manželích tak, jak to potřebují. Každý uprchlík si s sebou přináší jedinečný příběh s více či méně složitou minulostí. Je dobré dát jim prostor a volnost mluvit či nemluvit. Pojďme ale zohledňovat diverzitu každého příběhu a přestože se určitě tyto ženy o své manžele bojí, za tím strachem ale mohou být i bolesti komplikovaných manželstvích (například alkoholismus, agrese apod.). Píši to jen proto, abyste nebyli překvapení, pokud s vámi bude někdo podobný příběh sdílet.

Chci ubytovat uprchlíky z Ukrajiny - jak na to?

Vděčnost a mezikulturní rozdíly

V takové situaci je někdy fajn, aby ti, kterým pomáháte poděkovali nebo projevili vděčnost. Ne vždy to ale může nastat. Jako jsme my vedeni k gestům jako jsou „prosím“ a „děkuji“, existují i komunity a skupiny, kde k tomu lidé nejsou vedení. Zkrátka je to nikdo neučí a navenek to může působit velmi nezdvořile. Někdy ale může být nezdvořilost důsledek velkého stresu a šoku. Proto doporučuji tyto faktory vnímat dříve, než budete uraženě reagovat. Pokud by šlo, nezlobte se na ně a vnímejte spíše těžkosti celé ukrajinsko-ruské situace, kdy někdy na zdvořilost není prostor. Prosím neurážejte se, svět vám vaši pomoc vrátí jinak 🙂

Spíše vám poradím využít možnosti, kdy vám oni nabízejí jakoukoliv pomoc. Mohou se vás zeptat, jestli nechcete přikrýt, pomoct uvařit, podržet něco… Přijměte to, i když to nepotřebujete. Reciproční pomoc je v těchto situacích nesmírně důležitá, zejména pro vzájemné vztahy.

Na závěr

Je důležité neklást na sebe příliš velké nároky na péči, pomoc či reakce. Buďte primárně laskaví k sobě a pravdivě si buďte vědomí svých limitů, za které nechoďte. Nelze pomáhat osamoceně a bez psychohygieny. Nedpírejte si radosti, když druhým je těžko. Právě radosti, ventil a odpočinek nás činí silnějšími na pomoc druhým.

Důležité odkazy

Autorka článku

Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková
Mgr. et Mgr. Bc. Šárka Červinková

zakladatelka psychologické poradny, psycholog a lektor


Další zajímavé články

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová
Terapeuti

Mgr. et Mgr. Barbora Holasová

Poradce & terapeutka Jak pracuji? Při své práci považuji za nejdůležitější vytvoření prostředí důvěry a bezpečí, a to pomocí empatie a respektu k individualitě a

Bc. Tereza Tylová, Ma.
Terapeuti

Bc. Tereza Tylová, Ma.

Psychoterapeutka Jak pracuji? V terapeutickém procesu mi velmi záleží na vytvoření bezpečného a důvěrného prostoru, v němž bychom mohli společně lépe pochopit Váš životní příběh

Newsletter

Odebírejte novinky do e-mailu

Chtěli by jste mít veškeré novinky, informace a celkový přehled o všem novém ihned v e-mailu? Stačí se přihlásit do odběru pomoci e-mailu níže.