Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) se ukazuje, že chlapci/muži bývají náchylnější k „hyperaktivnímu“ podtypu poruch pozornosti, který se projevuje impulzivitou, netrpělivostí, výkyvy nálad a velkým neklidem.
Vedle toho dívky/ženy bývají náchylnější více k poruchám pozornosti bez hyperaktivity. Jejich ADHD se tak projevuje jako nepozornost, slepota vůči detailům, neorganizovanost a zapomětlivost.
ADHD bývá u dospělých žen často diagnostikováno později, možným důvodem je, že tyto ženy mají tendenci internalizovat své problémy více než muži. Muži s ADHD totiž více jednají a své problémy projevují navenek.

Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) uvádí, že u chlapců je častěji diagnostikována ADHD než u dívek (12,9 % vs. 5,6 %). Výzkum však naznačuje, že tento rozdíl není způsoben tím, že by byli chlapci náchylnější, nýbrž že dívky bývají trvale poddiagnostikovány.
Studie obecně ukazují, že zatímco muži a ženy s ADHD jsou si více podobní než odlišní, existuje několik malých rozdílů. Během dospívání mají dívky tendenci mít méně strategií zvládání a horší sebeúčinnost než chlapci. Dívky a ženy mají také méně externalizujících symptomů , jako je agrese, než muži, ale vyšší úroveň deprese a úzkosti.
Studie z roku 2017 uvádí, že u dospělých s ADHD je třikrát vyšší pravděpodobnost rozvoje velké depresivní poruchy, šestkrát vyšší pravděpodobnost rozvoje dysthymie a více než čtyřikrát vyšší pravděpodobnost poruchy nálady.
ADHD přichází ve třech projevech:
- nepozornost,
- hyperaktivita/impulzivita,
- kombinace obou.

Nediagnostikovaní lidé s ADHD častěji zažívají opakované selhání, frustraci a úzkost. V dospělosti se u většiny nediagnostikovaných žen rozvine sekundární porucha nálady (deprese, úzkost), která ale vlastně jen maskuje ADHD.
ADHD může také zahrnovat sníženou sekreci adrenalinu a úzkost se v takovém případě stává jen maladaptivním mechanismem, který se ale posléze začíná vymykat kontrole.
Mnoho nediagnostikovaných žen často navštěvuje psychiatry, když jsou v krizi (ztráta zaměstnání, rozvod, trestní oznámení, trauma a jiné).
Sekundární psychiatrické projevy (úzkost, deprese), lze snadno zachytit, ale základní ADHD je často přehlíženo – dokud je neobjeví buď náhodou, nebo náhledem psychiatra, který ADHD rozumí. Komorbidity u žen s ADHD, které odkazují na přítomnost ADHD a např. deprese či úzkosti, mohou u žen s ADHD zhoršit příznaky nepozornosti, impulzivity a hyperaktivity.
U žen s nediagnostikovanou ADHD existují vážné fyzické a duševní zdravotní následky. Ženy, které neví, že se u sebe s tímto problémem potýkají, mají tendenci vydělávat méně než jejich vrstevnice a je méně pravděpodobné, že budou mít stabilní zaměstnání. Navíc je u nich vyšší šance stát se alkoholiky, neplánovaně otěhotnět nebo se v těžších případech dostat do vězení. V jedné studii 23,5 % žen s ADHD dokonce uvedlo, že se již dříve pokusily o sebevraždu, na rozdíl od 3,3 % žen bez ADHD.

RYSY ADHD
Obecně se jedná o následující rysy:
- Snadno se rozptýlíte a zajímáte se o více věcí současně. Máte tím potíže soustředit se jen na jednu věc.
- Zvýšená tvořivost.
- Dezorganizace a zapomětlivost.
- Zrychlené myšlení.
- Pocit extrémní energie.
- Ztrácíte pojem o čase.
- Přechod na další úkol, aniž by byl dokončen ten první.
- Prokrastinace.
- Nahlížíte na svět jedinečným pohledem.
- Problém s dodržováním pokynů.
Zatímco rysy nepozorného ADHD jsou stejné pro muže i ženy, u žen může být obtížnější je identifikovat. Je to proto, že některé rysy nepozorného ADHD mohou být podobné rysům jiných duševních poruch, jako je úzkost a deprese.
Negativní Příznaky ADHD u žen
V prvé řadě je třeba odlišit poruchy pozornosti od syndromu vyhoření. Řada vyhořelých žen se mylně domnívá, že trpí ADHD.
Příznaků ADHD si můžete všimnout v mnoha různých oblastech svého života. Některé z těchto příznaků mohou být horší nebo nápadnější v určitých kontextech, například v práci nebo ve škole. Možná zjistíte, že trávíte spoustu času a úsilí, abyste vypadali „normálně“, ale může se jednat o následující rysy:

- Snadno se cítíte přehlceni a nadměrně stimulováni, až to jde mimo kontrolu.
- Přílišná fixace na věci, které brání dosažení dlouhodobých cílů.
- Nepořádek.
- Potíže s detaily a organizací.
- Pocit nekontrolovatelnosti a bezmoci.
- Úspěchy zaostávají za schopnostmi, talentem nebo potenciálem.
- Zapomínáte na triviální detaily.
- Jste neschopni vést konzistentní, pravidelný život.
- Často mívá pocit napětí a sníženou neschopnost se uvolnit.
- Vnímáte samu sebe jako línou, roztěkanou a potýkáte se s pocity nedostatečnosti.
Jak vypadají vztahy a sociální život?
Existují jisté problémy, kterým mohou lidé se zvýšenou nepozorností čelit. Tyto výzvy mohou být obtížnější a frustrující, protože školy, zaměstnání a sociální normy často neberou v úvahu lidi, kteří jsou neurodivergentní.
Možná si přejete, abyste byli lepší kamarádkou, partnerkou nebo matkou ve smyslu, abyste méně zapomínali a měli věci pod kontrolou. Možná někdy zapomínáte uvařit, dostavit se na rande nebo ztrácíte věci. Vaše okolí ale očekává více důslednosti a spolehlivosti. Tím, že se to neděje, mohou si lidé o vás myslet, že vás to nezajímá.
V dětství jste byli příliš divocí, neklidní. Měli jste tolik energie a rádi jste byli zabráni do hry. V dospělosti pro vás může být složitější orientovat se ve společenských pravidlech a diplomatickém jednání. Okolí z vás může mít dojem, že mluvíte více než kdokoli jiný, koho znají.
I když jste pravděpodobně upovídaní, možná neradi chodíte na večírky a jiná společenská setkání, abyste se neztrapnili. Stává se vám, že vaše mysl během konverzace odbíhá, zejména v situacích, kdy nemluvíte vy nebo nejde o téma, které považujete za velmi zajímavé.

Zaměstnání a škola
Charakter žen se sníženou pozorností může ztížit soustředění během dlouhých přednášek a/nebo dokončení úkolů v termínu.
Stejně tak to může ztížit plnění pracovních úkolů nebo přizpůsobení se společenským normám kancelářského prostředí. Nicméně i lidé s ADHD mohou být úspěšní a adaptibilní. Je jen potřeba si promluvit se svým manažerem nebo nadřízeným o způsobech, které vám můžou pomoct dokončit práci co nejefektivněji (třeba odstraněním zbytečných rušivých vlivů).
Jak se svým ADHD pracovat?
- Pokud se naučíte své ADHD mít pod kontrolou, díky impulzivitě a spontánnosti může být váš život více dobrodružný a inspirující.
- Jste přirozeně kreativní a vidíte svět jedinečným náhledem. Díky tomu můžete přinášet do společnosti jedinečná řešení.
- Jste naladěni na svůj vnitřní semafor. Znáte tak mnohem lépe své limity, potřeby, libosti. Pokud zvolíte vhodný způsob, můžete si tím život více řídit podle svých zájmů a tužeb.